Detské ihriská vo vlastnej réžii: Vytvorme deťom priestor na hru. Pri dome, v záhrade, vo dvore...

Silvia Javorková | 27. May 2017
Detské ihriská vo vlastnej réžii: Vytvorme deťom priestor na hru. Pri dome, v záhrade, vo dvore...

Priateľstvá a stretávanie sa v rámci susedských vzťahov, hry medzi deťmi v rámci vchodu a medzi vchodmi panelákov, to si pamätá veľa z nás, ale naše deti to už nepoznajú. Poznajú detské kútiky v obchodných domoch, v lepšom prípade parky...

Ale len tak si vybehnúť pred panelák je problém. Niet kam. Navyše málokto sa zaoberá myšlienkou vytvoriť niečo nie iba pre vlastné deti, ale pre deti z celého domu. A pritom to vôbec nemusí byť také zložité.

Čas strávený na detskom ihrisku buduje priateľstvá

Staršie deti fičia na chatoch. Moja prváčka ma testuje, skúša trpezlivosť prosíkaním, že sa chce hrať na počítači, vie, čo je facebook, len smola, či skôr šťastie, že nevie ešte písať tak dobre, aby mohla na ňom fungovať ako iné 8 a -násťročné  deti.

Všetci by sme sa mali zamyslieť sa nad tým, koľko času a kde trávia naše deti, či už drobci alebo školáci. Ich výchovu máme vo svojich rukách. Detské ihrisko je prvý krok k tomu, aby sme im pomohli budovať zdravé priateľstvá. 
Prečítajte si: Po prvýkrát na detské ihrisko... kam, ako a s čím?

Urobte pre svoje deti detské ihrisko

Možno to budete práve vy, ktorí sa rozhodnete, že trávnik pred vašim panelákom už nebude opustený a dáte sa do plánovania ihriska. V takom prípade si urobte malý prieskum – žije vo vašom paneláku viac detí, ktoré by ihrisko využili?

Ak áno, oslovte rodičov a skúste spoločne vymyslieť plán prác. Na úvod zájdite na mestský (či obecný) úrad a prezistite možnosti zriadenia ihriska. Pokiaľ ide o verejný priestor, tak je pravdepodobné, že vám magistrát povolenie vydá, prípadne vám jeho pracovníci i poradia, ako postupovať ďalej. 

Prečítajte si: Prečo sa oplatí s deťmi „trčať“ na ihrisku? + 7 pravidiel pre rodičov.

Ako a kde začať pri budovaní detského ihriska?

Prieskum cien a najvhodnejšieho typu ihriska – váhového, ale aj interakívneho pre konkrétnych detských obyvateľov, ľahko nájdete na internete. Pokiaľ sú vaše finančné prostriedky obmedzené, môžete siahnuť aj po ďalších, finančne menej náročných ihriskových „vychytávkach“.

Napríklad staré pneumatiky majú mnohoraké využitie – ako hojdačky, preliezky... Šikovní tatkovia môžu svojou prácou prispieť k tomu, aby boli náklady na ihrisko nižšie.

Na to, aby deti mohli vyvíjať jednoduchú aktivitu, nie je dôležité rozmerovo a finančne náročné ihrisko. Stačí jednoduchá hojdačka, šmykľavka, pieskovisko, preliezačka, lavičky... Možností na jeho realizáciu je veľa, len treba nájsť spôsob a hlavne chcieť.

Pravidlá, z ktorých by ste mali vychádzať pri realizácii detského ihriska

  • Vôľa a dostatočný záujem obyvateľov (ich väčšina) a stanovisko mesta.
  • Finančné prostriedky, ktoré viete zabezpečiť. Na vybudovanie ihriska môžete použiť granty rôznych komunitných nadácií.
  • Výber hracích modulov a zostáv musí vychádzať z požiadaviek obyvateľov a zohľadňovať dostatočné vekové rozmedzie detí.  
  • Najdôležitejšia je BEZPEČNOSŤ detí, stabilita konštrukcie a trvácnosť ihriska!!!
  • Taktiež je dôležitá kvalita a ľahké udržiavanie materiálu, z ktorého zariadenie ihriska je. 
Tip MAMA a ja: 

Podprobnejšie informácie k prevádzkovaniu detských ihrísk nájdete aj v Technickej norme STN EN 1176 Zariadenia detských ihrísk – Časť 7: Pokyny pre zriaďovanie, kontrolu, údržbu a prevádzku. Dobre si ju preštudujte! 

Do realizácie detského ihriska zapojte aj iných rodičov a deti

Neviem, či si spomínate na brigády, predprázdninové akcie, kedy obyvatelia  bytoviek varili guláš, doniesla sa čapovaná kofola, no a od rána do večera sa upratovalo okolie bloku a sadili sa kríky a kvety.

Mnohé z vtedy vlastnoručne zhotovených hojdačiek a prašiakov tam stoja aj dnes. Viem, ešte i dnes sme na slovo „brigáda“ často alergickí, ale neberme to vždy len s negatívnym podtextom. Spoločnými silami sa naozaj dajú robiť aj dobré veci. A prečo by to nemohlo byť práve detské ihrisko pre vaše deti? 
Prečítajte si: Máte dieťa domaseda? 7 tipov, ako ho dostať von

Detské ihrisko do záhrady 

Tí, ktorí žijú v rodinných domoch si tiež môžu postaviť súkromné mini ihrisko. Je to ideálna voľba, najmä keď máte viac detí. Nájsť vhodné ihrisko na vlastný dvor či záhradu dnes nie je problém.

Od drevených po plastové
, kombinované, rôznych veľkostí a variácií. Je len na vás, koľko chcete investovať a koľko priestoru uvoľniť na zábavu a pohyb pre vaše deti.

Vytvorenie detského ihriska v súkromí má nesporné výhody. Tu sa môžu deti bezpečne, nerušene a neobmedzene pohybovať i hrať a vám to umožní robiť domáce či záhradkárske práce bez toho, aby ste mali výčitky, že sa dieťa nudí.

A pomôže aj v prípade, ak nemáte možnosť vybrať sa s dieťatkom von. Samozrejme, že nemôžeme deti nechať bez dozoru, ale to, že si môžeme natiahnuť von predlžovačku a žehliť na dvore, sledujúc deti pri hre, je na nezaplatenie.
Keď  sa mi narodil synček, nebolo nad to, zaparkovať kočík na dvore, prišli priateľky s deťmi vo veku mojej dcéry a hrali sa v pieskovisku, či v detskom záhradnom domčeku. Každej mamičke dobre padne odpočinúť si, no zároveň zabezpečiť deťom aktivitu na čerstvom vzduchu.

Prečítajte si: Moje dieťa je domased

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: