Vo forme pri malom dieťati alebo Ako som to urobila ja

Diana Mašlejová | 18. apríl 2022
Šport a dieťa

S dieťaťom je potrebné chodiť von každý deň. To je nad slnko jasné. A nielen za dobrého počasia.

Pokiaľ je to možné, prekonať treba aj trocha dažďa, vetra, snehu a iných nekomfortných poveternostných podmienok. Pre všetky mamy, ktoré sa chcú cítiť fit, je to skvelý dôvod troška si pri materských aktivitách zlepšiť svoju kondíciu. Isteže, najideálnejšie podmienky na šport majú maminy starších detí. Tu sa už dá pekne vyberať. Jeden deň bicyklovanie, v zime lyže, v lete plávanie. 

Dá sa však športovať aj pri menších deťoch? Dá. S trochou kreativity spojíte príjemné s užitočným a čoskoro to ocení vaša postava aj pohybový aparát. 

Aktívna pri bábätku 

Život s novorodencom a dojčaťom dokáže byť niekedy poriadne náročný a mnohé maminy si na pohyb skrátka nedokážu vyhradiť ten správny čas. Veď toto. Zastavme sa na chvíľu pri téme času. Pretože ak budeme stále túžiť po dokonalom a vhodnom čase, môže sa nám stať, že žiadny taký ešte dlho nepríde. Preto je potrebné troška improvizovať. Spí vaše dieťatko v kočíku ako v bavlnke? Skvelé. Zájdite s ním niekam do parku, kde bude menej ľudí a môžete si pri kočíkovaní trocha zacvičiť. Odvážnejším maminám možno nebude prekážať ani zopár okoloidúcich. 

fit mama

Ak by sa dieťa zobudilo len čo kočík odstavíte na stranu, športujte pri jeho posúvaní vpred. Cestu prejdite pomocou výpadov. Ľavou nohou vykročte vpred a potom ju znížte do pravého uhla. Pokračujte v striedaní nôh celou vopred určenou cestou. Trup sa snažte mať vystretý a hlavu vzpriamenú. Pri pohybe kočíkom môžete do tréningu zakomponovať aj striedavé pritiahnutie kolien k trupu čo najvyššie. Vhodné budú aj rytmické zákopy päty k telu. V stoji sa dajú pri kočíku robiť aj podrepy, podrepy s výpadmi vpred, alebo podrepy s výpadmi na stranu, rôzne poskoky, skoky znožmo. Nezabúdajte ani na strečing. 

Chcem (iba) spať...
Prečítajte si tiež:

Chcem (iba) spať...

Na hory aj do mesta

Ak práve nemáte svoj deň a kočíkový tréning pre vás zrovna nie je vysneným doplnkom prechádzky, môžete zobrať bábätko do nosiča a vydať sa rýchlou chôdzou na výdatnú prechádzku. Je známe, že chôdza patrí k najzdravším druhom pohybu.

45 minút chôdze, alebo desaťtisíc krokov je denný ideál, ktorý podporuje metabolizmus, šetrí kĺby, spaľuje kalórie a udržiava srdcovocievny systém a správnu imunitu. Nezabúdajte, že aj chôdza má svoje zásady. Ideálna je tá rytmická a plynulá. Došľapuje sa mäkko na pätu a váha sa potom prirodzene prenáša dopredu k špičke. Chrbát je rovný a uvoľnený (čo chce pri nosení dieťaťa, ale aj pri kočíkovaní trocha sebadisciplíny) a hlava vzpriamená. Primeraná rýchlosť chôdze je 6 kilometrov za hodinu, ale pokojne môžete v prípade potreby zvoliť aj rýchlejšie tempo. 

Množstvo rodičov si nevie vynachváliť horskú turistiku. V tomto prípade je to tak trocha aj o dieťati. Sú také, ktoré v turistickom nosiči pospia a vy sa môžete pokochať prírodou a vyjsť aj na strmšie kopce. Iné deti môžu, tak ako to moje, protestovať. Spočiatku je preto vhodné vybrať si trasu len s miernym prevýšením v dĺžke 6 – 10 kilometrov. Následne, ak sa ukáže, že ste to zvládli vy aj dieťa, môžete pridať vyššie prevýšenie.

S dieťaťom na chrbte dbajte na správnu techniku výstupu. Nerotujte príliš v bedrovej časti a kontrolujte si pravidelné tempo. Je vhodné dať si pozor na to, aby ste na vyššie miesta nevystupovali len jednou dominantnou nohou, ale striedali záťaž rovnomerne. 

Korčule alebo bicykel?

Odvážnejšie maminy si v posledných rokoch obľúbili takzvané cyklovozíky. Ľahko sa dajú pripevniť k bicyklu a nemusíte tak prísť o váš obľúbený šport ani po narodení dieťaťa. V takomto prípade by ste však mali dbať na výber vhodnej a bezpečnej trate a tiež na chrániče a helmu pre jazdca. S cyklovozíkmi sa dá aj korčuľovať (vhodné sú aj niektoré športové verzie kočíkov). Korčuľovanie je skvelou aktivitou pre zdravie kardiovaskulárneho systému, posilní spodnú časť tela, vytvaruje nohy a sedaciu časť a dostane do formy aj váš chrbát. Za hodinu dokážete na korčuliach spáliť aj 600 kalórií, čo je výdaj podobný kardio aktivitám, či behu.

Po narodení dieťaťa je zvlášť dôležité dbať na to, aby ste pri korčuľovaní nemali prehnutý chrbát v krížovej časti do takzvanej hyperlordózy. Dbajte preto na vtiahnutie pupku dovnútra a vystretý chrbát. 

šport a dieťa

Šport s batoľaťom 

S batoľaťom občas maminy svoje športové aktivity stopnú. Dôvodom je najmä menej času, ktorý život s aktívnym malým človiečikom prináša. Menej jeho denných spánkov, neustála pozornosť, ktorú vyžaduje a starostlivosť, ktorú je nutné mu zabezpečiť... To všetko dohromady nás môže pripraviť o chuť a energiu venovať sa svojmu telu. Pokiaľ aj vy aktívny pohyb pri batoľati nestíhate, nie ste samy.

S prichádzajúcou jarou je však možné pokúsiť sa o nápravu. Dá sa to trebárs aj na ihrisku, keď sa vaša ratolesť hrá v piesku. Popri ňom si môžete zacvičiť bežeckú abecedu na mieste, drepy, výpady, ale aj cviky v planku, či výskoky. Alebo len využite čas na trocha strečingu o preliezačky alebo o šmykľavku. 

10 minút behu k lepšej nálade
Prečítajte si tiež:

10 minút behu k lepšej nálade

Ako som športovala s dieťaťom ja:

  • Keď bol môj synček bábätko, maximálne som využívala nosič. Dennodenná dvojhodinová prechádzka rýchlym tempom bez zastavenia bola prvé mesiace mojou základnou rutinou. Vtedy mi bolo ľúto, že mnohé maminy si môžu vonku s kočíkom nerušene sadnúť na kávu a pozhovárať sa s kamoškou, zatiaľ čo ja, aby môj synček spal, musím „nosiť“. Hold, Arturko hlbokú vaničku neznášal, takže iná možnosť nebola. Dnes na toto obdobie rada spomínam a považujem ho za hlavný dôvod, prečo som sa po pôrode dostala rýchlo do formy.
  • Keď nám asi okolo jeho desiatich mesiacov zasvietilo na „dobré kočíkovské časy“, začala som kočíkovať ostošesť. Vyberala som si vzdialenejšie ihriská, aby si synček zvykol na dlhšie presuny a ja, aby som ostala vo forme a výdatne sa prešla. Nebolo ničím výnimočným, aby sme za ihriskom šliapali aj 40 minút.
  • Niektoré maminy sa mi chválili, ako už pred druhým rokom odložili kočík a s dieťaťom chodili všade peši. Ja som zvolila striedanie. Jeden deň ideme kočíkom na vzdialenejšie miesto, druhý deň sa motáme po okolí pokojne bez kočíka. Ak by mal môj outdoor pohyb závisieť výhradne od vzdialenosti, ktorú je môj syn v tomto období spôsobilý zvládnuť peši, asi by som toho veľa nenachodila.
  • Keď vidím poloprázdne ihrisko, tak sa na ňom chvíľu zdržíme. To preto, aby som si pri dieťati mohla v pokoji zacvičiť. Zistila som, že aj obyčajná detská preliezačka alebo šmykľavka je skvelým pomocníkom pri cvičení. Naposledy som sa napríklad oprela o schody a urobila som si série klikov na bicepsy a tricepsy. Následne som pokračovala drepmi a výpadmi a na záver som dôkladne vystrečovala chrbát, ruky, aj nohy. Nebolo to síce vkuse a ustáleným tempom (bolo predsa treba postaviť nejaký ten pieskový dom a tunel), ale udialo sa to. A to je niekedy pri športovaní popri materstve najdôležitejšie. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: