Kočík?! Niééé! Ani za svet

Redakcia | 21. júl 2021
Nechce sedieť v kočíku

Internetové fóra sa len tak hemžia otázkami zúfalých mamičiek, ktorých drobci nechcú byť z nejakého dôvodu v kočíku. Čo robiť?

Príčin tohto problému môže byť viac, ale, našťastie, aj riešení, ako sa s nimi popasovať. Máte aj vy malého pána či slečnu, ktorým kočík absolútne nevyhovuje? Skúste nájsť dôvod.

Kočík je pre mamičky zväčša veľmi pohodlný prostriedok na presun dieťatka. Mnohé milujú prechádzky, počas ktorých bábo v kočíku sladko spinká, iné oceňujú, že v ňom okrem dieťaťa odvezú i tašku s nákupom či hračky do parku. Rovnaký názor ale nemusí zdieľať samotný drobec. 

1. Dieťa sa v kočíku môže cítiť odstrčené

Ak sa v kočíku nechce voziť niekoľkotýždňové bábätko, môže byť za tým jeho strach. Pretože práve bábätká potrebujú cítiť teplo a bezpečie objatia. Je možné, že ak ich odložíte do kočíka, v ktorom je zrazu veľa miesta, budú sa cítiť neisto. V takomto prípade by mohlo pomôcť zmenšenie priestoru vaničky kočíka napríklad dekou alebo vankúšom.

Zmenšiť priestor vaničky môžete aj pomocou špeciálneho vankúša v tvare podkovičky, ktorý kúpite v predajniach s detským sortimentom alebo vám ho spoľahlivo ušije akákoľvek mamička, ktorá má krajčírske zručnosti. Alebo skúste drobca uložiť do zavinovačky.  

Tip MAMA a ja 

Ak je vaše bábätko výrazne pokojnejšie vo vašom náručí namiesto kočíka, skúste pouvažovať nad šatkou či ergonomickým nosičom. Mnohí rodičia nedajú na túto „pomôcku“ dopustiť. Okrem iných výhod vám zostanú obe ruky prázdne. A, navyše, používať sa dajú aj v zime.

2. Skúste porozmýšľať nad polohou dieťaťa v kočíku

Práve poloha môže byť kameňom úrazu. Mnohé dnešné kočíky sa dajú otočiť tak, že sa dieťa nepozerá na osobu, ktorá kočík tlačí, ale je v smere jazdy. Niektoré detičky potrebujú vidieť mamičku a počuť jej hlas. Sú pokojné, keď vidia známu tvár. Cítia sa bezpečnejšie a jazdu v kočíku si užívajú.

Naopak, sú aj deti, ktoré potrebujú mať rozhľad. Zaujíma ich všetko nové a nudia sa pri pozeraní na známu tvár. Oveľa viac ich fascinuje svet, ktorý môžu sledovať a objavovať. Je teda dôležité vypozorovať na vlastnom bábätku, čo mu viac vyhovuje a tomu sa prispôsobiť. 

3. Pomôcť sedieť v kočíku môžu hračky

Dajte dieťatku do kočíka hračky, ktoré má najradšej. Plyšové zvieratko, malú knižku, bábiku či autíčko. Zábavné môžu byť aj rôzne plyšové zvieratká, ktoré sa dajú obkrútiť okolo rukoväte. Ale tiež závesné hračky, ktoré zostanú visieť na šnúrke, aj keď ich drobec niekoľkokrát za sebou z kočíka vyhodí.

Deti obľubujú i hračky, ktoré vydávajú rôzne zvuky alebo svietia. Skúste ich pribaliť na cestu a vytiahnuť vždy, keď zostane dieťatko v kočíku nervózne či plačlivé. Pozor však na prestimulovanie dieťaťa hračkami, menej je niekedy viac.

4. Rozprávajte sa s dieťaťom v kočíku

Zaujmite pozornosť drobčeka svojím hlasom. Rozprávať mu môžete čokoľvek, obľúbenú rozprávku, ale i to, čo práve vidíte. Opisujte mu prostredie, ľudí, domy, autá. To nevadí, že ešte celkom nechápe, čo sa mu snažíte povedať. Počuje váš hlas a to je dôležité.

Pokojne si môžete urobiť prestávky, pristaviť sa pri nejakom zaujímavom objekte, upriamiť naň pozornosť. Ukazujte prstom, nie je to hanba. Hovorte o farbách aj o činnostiach, ktoré ľudia vykonávajú. 

nechce sedieť v kočíku

5. Drobnôstka do ručičky

Je samozrejmé, že sa na prechádzky s dieťatkom v kočíku vyberiete, ak sú uspokojené všetky jeho potreby, vrátane plného bruška. Nič však nepokazíte tým, ak mu do ručičky počas prechádzky vložíte kúsok jabĺčka, malý keksík či piškótu (pravdaže s ohľadom na vek drobca). Aj týmto spôsobom sa zabaví a „nebude riešiť“, či sa mu v kočíku páči alebo nie. 

Samozrejme, musíte počítať s tým, že sa občas zababre a ani kočík nezostane úplne čistý. Majte preto vždy poruke pripravené vlhčené utierky. 

6. Zoberte na prechádzku s kočíkom kamoša

Deti rady kopírujú správanie iných. Ak uvidia vo vedľajšom kočíku sedieť Miška či Zuzku od susedov, budú chcieť sedieť aj ony. Zavolajte na prechádzku kamarátku alebo známu s rovnako starým potomkom a tlačte kočíky vedľa seba tak, aby deti na seba videli. Dovoľte im dočahovať sa navzájom. Tieto malé zbojstvá ich budú bezpochyby baviť.

7. Ak ustúpite, boj ste prehrali

Ak je pre dieťatko vozenie v kočíku naozaj trápením, mali by ste pouvažovať nad inými možnosťami transportu. Napríklad nad šatkou či nosičom, ako sme už spomenuli. Ak však inú možnosť, ako je kočík, na prevážanie drobca nepripúšťate, alebo to z rôznych príčin nie je možné, skúste vydržať – časom sa to môže zmeniť k lepšiemu. Pokiaľ nie, potom obmedzte „kočíkovanie“ na minimum. Poprípade skúste iný typ kočíka – možno bugina či športová verzia budú vášmu drobcovi vyhovovať viac.  

Najčastejšie kočíkové prehrešky

  • Nikdy nedávajte dieťa do kočíka nasilu.
  • Nenechávajte dieťatko v kočíku plakať dlhšie ako 10 minút.
  • Nikdy dieťa za to, že nechce byť v kočíku, nehrešte.
  • V kočíku musí byť vždy pripútané.
  • Keď dieťa v kočíku niečo konzumuje alebo pije, mali by ste naň vždy vidieť.
  • Nikdy nenechávajte dieťa v kočíku samo, bez dozoru.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: