Väčšina žien čelí výzvam pri dojčení: Je čas priznať, že to nie je jednoduché
Každá cesta matky a dieťaťa je jedinečná a rozhodnutie, ako kŕmiť svoje dieťa, by nemalo byť zdrojom viny alebo hanby.
Ako budúca mamička som sa poctivo pripravovala na dojčenie aj na predpôrodnej príprave a prostredníctvom online kurzu. Strávila som hodiny počúvaním o správnom prisávaní dieťaťa na prsník, o rôznych pozíciách pri dojčení a o tipoch, ako predchádzať zápalu prsníka. Bola som presvedčená, že budem schopná úspešne dojčiť svoju dcérku. Priateľky ma ubezpečovali, že sa s bábätkom rýchlo naladíme na seba a všetko pôjde hladko.
Nedojčím, som zlá mama?!
Realita dojčenia
Napriek všetkej príprave a pomoci laktačných poradkýň, sledovaniu videí a skúšaniu všetkých možných rád, dojčenie mi nešlo prirodzene. Po niekoľkých týždňoch plných frustrácie a sĺz som to vzdala. Mliečka nebolo. Našťastie dcérka nemala žiadny problém s prechodom na umelé mlieko a pekne prospievala.
Aj tak som cítila hanbu a vinu. Zo všetkých strán som počúvala, že dojčenie je prirodzené a aj keď som robila všetko, čo bolo v mojich silách, nešlo to. Napriek všetkému úsiliu som sa na dojčenie nikdy nevedela úplne naladiť, čo vo mne vyvolalo pochybnosti o sebe ako matke. Ženy, ktoré chcú dojčiť prechádzajú náročnými obdobami, hľadajú pomoc u laktačných poradkýň, používajú rôzne pomôcky na dojčenie, skúšajú bylinky a doplnky... Ale nie vždy sa podarí dojčiť svoje dieťa.
Keby som mala na začiatku viac informácií o reálnych výzvach spojených s dojčením, bola by som lepšie pripravená na to, aké náročné to môže byť. Prijala by som ľahšie skutočnosť, že odsávanie alebo používanie umelého mlieka nie je menej hodnotné ako priame dojčenie.
Pretože na konci dňa, to, že dieťa je milované, nakŕmené a je oňho postarané po všetkých stránkach, je to, na čom skutočne záleží.
Väčšina žien čelí výzvam pri dojčení
Podľa laktačnej poradkyne Demi Lucas približne 70 % žien zažíva problémy s dojčením (ext. zdroj štúdia), najmä počas prvého mesiaca. Tieto problémy zahŕňajú praskliny na bradavkách, bolesť pri dojčení, obavy, či matka produkuje dostatok mlieka a rôzne technické problémy s prisávaním. Paula Norcott, ďalšia certifikovaná laktačná poradkyňa, súhlasí a dodáva, že len 10 % žien dojčí prirodzene od prvého dňa. Ostatné musia tvrdo pracovať, aby sa naučili dojčiť efektívne a bezbolestne. Je dôležité vedieť o týchto výzvach a rátať s nimi.
NEDOJČÍME a je nám dobre
Vzdelanie a príprava sú kľúčom k realistickým očakávaniam
Psychologička a laktačná poradkyňa Suzanne Mungalez tvrdí, že mnohé ženy vstupujú do materstva s nesprávnymi očakávaniami o dojčení. Keď dojčenie nejde podľa predstáv, zažívajú hlboké sklamanie, pocity hanby a viny a často sa cítia ako matky, ktoré zlyhali. Podľa Mungalez je potrebné normalizovať problémy s dojčením, aby ženy neprežívali takéto negatívne pocity. Ak dojčenie nefunguje pre duševné alebo fyzické zdravie matky, neznamená to, že je zlá matka. Naopak, robí to, čo je pre ňu a pre jej dieťa najlepšie.
Každá cesta matky a dieťaťa je jedinečná a rozhodnutie, ako kŕmiť svoje dieťa, by nemalo byť zdrojom viny alebo hanby.