Toto si dnes prečítaj, mama

Redakcia | 3. február 2023
Toto si dnes prečítaj

Sú také dni, keď máš chuť sa zatvoriť do komory a vyplakať alebo vykričať všetko, čím si preplnená – frustrácia, únava, stres, smútok... Potom vylezieš z tej komory, otrasieš sa a ideš ďalej. Lebo miluješ svoje deti.

Sú také dni, keď lietaš po dome s pesničkou na perách a užívaš si všetky krásne veci, ktoré materstvo prináša – objatie, smiech, pohladenie... Lebo miluješ svoje deti.

Bez ohľadu na to, aký deň máš dnes, opakuj si týchto pár fráz, ktoré potrebuje počuť každá mama. 

1. "Odvádzaš skvelú prácu."

Každá mama vie, že to, čo robíš každý deň, je ťažká práca. Od kuchárky, cez šoférku, lekárku, učiteľku, lektorku až po hypnotizérku, keď sa snažíš šidlo uspať po obede. Vieme to o tebe, máš naše uznanie. 

2. "Všetko, čo tvoje dieťa potrebuje, je, aby si ho milovala."

Spoločnosť vyvíja tlak na matky a ešte väčší tlak vyvíjame my na seba, aby sme urobili všetko najlepšie, čo naše deti potrebujú. Ale realita je taká, že všetko, čo naše deti skutočne potrebujú, je to, aby sme ich milovali. Toto je TO. Keď máš ťažký deň, nerob si starosti, ak dieťa strávi pred obrazovkou dlhší čas, alebo nezje žiadnu zeleninu, pripomeň si, že ho miluješ celým svojím srdcom – a teda má všetko, čo potrebuje. 

3. "Ide ti to lepšie, ako si myslíš."

Každý má zlé dni. Ale aj v tých najhorších dňoch s najväčšou pravdepodobnosťou zvládaš materstvo oveľa lepšie, ako si myslíš. Urob krok späť a sústreď sa len na to, čo robíš, a nie na to, čo máš pocit, že nerobíš.

4. "Nikto nie je taký dokonalý, ako sa zdá na sociálnych sieťach."

Oddeľ od reality to, čo vidíš a myslíš si, že naozaj existuje nonstop. Ty sa pochváliš tým, že si kričala na svoje dieťa alebo si bola bezdôvodne hnusná na manžela? Len preto, že nevidíme ostatných, ktorí majú tieto ťažšie chvíle, neznamená to, že sa im nedejú. Tak, ako tebe. 

5. "Potrebuješ prestávku?"

Daj si dlhú sprchu, šálku kávy s priateľkou alebo choď na rande. Keď si oddýchneš od svojich detí, umožní ti to vrátiť sa k nim s lepšou schopnosťou dať im to, čo potrebujú.

6. „Je v poriadku, ak ‚sa nejdeš zblázniť od lásky každú chvíľu‘.“

Nemáme rady bezsenné noci, plač  a chvíle, keď sa nám deti dívajú do očí a urobia presne to, čo sme im povedali, aby to nerobili... To z nás ale nerobí zlé mamy. Robí nás to človekom. To isté platí pre teba, mama.

7. "Nie si sama."

Jednou z najlepších vecí na materstve (samozrejme okrem našich výnimočných detí) je vedomie, že iné mamy prešli presne tou istou cestou pred nami. A toto vedomie je mocným nástrojom na prekonanie náročných ťažkých chvíľ.

8. "Dôveruj svojim inštinktom."

Existuje toľko protichodných názorov na to, čo by sme mali a nemali robiť, pokiaľ ide o výchovu našich detí. A hoci je veľa týchto názorov založených na výskume, žiadny z nich nie je založený na tvojom dieťati. Poznáš svoje dieťa najlepšie, mama. 

9. "Si tým pravým rodičom, ktorého tvoje dieťa potrebuje."

„Dnes v posluchárni plnej rodičov môj syn prehľadal miestnosť a hľadal ma. Keď ma uvidel, jeho tvár sa rozžiarila. Nehľadal dokonalého rodiča. Hľadal svoju mamu."(Rachel Marie Martin, „Finding Joy“)
Toto je dôležitá pripomienka, že naše deti sa ani trochu nestarajú o všetky maličkosti, ktoré podľa nás tvoria „dokonalého“ rodiča. Záleží im len na tom, aby sme boli ich

Pripomeňte si všetky úžasné veci, ktoré robíte pre svoje deti a tiež to, aké je dôležité, že ste v ich živote. Ak vidíte, ako sa iná mama trápi pochybnosťami, ponúknite jej niečo z tohto zoznamu. Pripomeňte jej, aká je dobrá mama. 

Zdroj: www.mother.ly

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: