Panika z tmy: ako pomôcť dieťaťu zbaviť sa strachu?

redakcia MAMA a ja, Michaela Klamová | 8. Aug 2017
Panika z tmy: ako pomôcť dieťaťu zbaviť sa strachu?

Detská izbička – cez deň raj plný hračiek sa po zotmení a zhasnutí svetla stáva neznámou krajinou plnou hrôzostrašných tieňov a desivých zákutí. Aspoň pre našich najmenších, ktorým tma poskytuje priestor, aby si ich fantázia s nimi zahrala strašidelnú hru.

Čo robiť, keď sa dieťa v noci bojí?

Ak sa vaše dieťa noc čo noc schováva pod rodičovskú perinu, lebo jeho izbičku osídlili desivé bytosti, poproste ho, aby ráno nakreslilo, čoho sa v noci bojí.

Niektoré deti sa boja nereálnych vecí, ako duchov, kostier či upírov, iné majú strach z vecí reálnych, ako sú napríklad hady či pavúky.

Neprehliadnite: Moje dieťa sa bojí alebo Prečo strašidlá bývajú práve pod posteľou?!

Či však ide o strach zo strašidiel pod posteľou alebo jedovatého pavúka, nikdy sa dieťaťu za jeho strach nevysmievajte, ani si z neho neuťahujte.

Poznámky typu „Už si priveľký na to, aby si sa bál“ efekt nemajú a dieťaťu iba ukážete, že je na svoj problém samo. Radšej sa porozprávajte, z čoho má strach, klaďte mu otázky, dajte mu najavo, že vás zaujíma a že ste tu pre neho.

Snaha schovať sa v rodičovskej posteli môže byť niekedy iba túžbou dieťaťa po fyzickom kontakte či pozornosti rodičov.

Ak sa dieťa tmy bojí, pripravte ho na noc vopred

Na noc sa pripravte už cez deň:

  • Tesne pred spaním spolu prezrite izbu, najmä miesta, s ktorými má dieťa po zhasnutí svetla problém.

  • Nezabudnite skontrolovať miesto pod posteľou, aby dieťa pred zhasnutím svetla videlo, že tam fakt nič nie je...

  • Môžete si vyskúšať zažínať a zhasínať svetlo, aby videlo, ako vznikajú rôzne tiene. Tieň zlého draka sa odrazu premení na obyčajnú hračku a obrovský pavúk v rohu je iba tieň z vešiaku na bielizeň.

Vyrobte s dieťaťom protistrašidlovú sviečku

Vyrobte si špeciálnu sviečku proti strašidlám. Vezmite pevnú sklenenú nádobu, napríklad zaváraninový pohár, vosk na sviečky a knôt.

Ďalej môžete do sviečky pridať špeciálne ingrediencie odháňajúce strašidlá – zázračné kamienky (nájdené na prechádzke), kúzelnú zmes bylín (čaj vysypaný z vrecúška), drobný talizman pre šťastie, trblietky...

Ak chcete sviečke pridať farbu, siahnite po zvyškoch detských voskoviek. Ak nemáte k dispozícii vosk, môžete roztopiť ľubovoľné sviečky vo vodnom kúpeli a naliať ich do pohára.

Čím viac farieb spojíte, tým bude sviečka čarovnejšia. Dôležité je vyrábať sviečku spoločne s dieťaťom. Spoločne pred spaním sviečku vždy zapáľte, poprechádzajte sa po celej izbe, aby jej svetlo vyhnalo všetky mátohy.

Ako pomôcť dieťaťu prekonať strach?

Pomôcť prekonať strach z duchov môže aj antiduchový sprej

Kúpte dieťaťu rozprašovač na kvety, do ktorého zarobíte spolu antiduchový elixír. Spojte rôzne ingrediencie a spoločne uvarte „lektvar“. Môžete použiť rôzne rastlinky či plody, ktoré nájdete vonku, listy a kôru stromov alebo piesok z detského ihriska.

Všetko spolu povarte a preceďte cez sitko, aby sa rozprašovač neupchal. Môžete pridať aj pár kvapiek éterického oleja, zaženiete duchov a izbička bude príjemne voňať.

Na dobrú noc sa výborne hodí vôňa levandule, mandarínky alebo materinej dúšky. Pri varení nezabudnite, samozrejme, odriekať magické zaklínadlá.

Na rozprašovač nalepte obrázok s preškrtnutým strašidlom, hadom či upírom a sprej je pripravený. Nechajte dieťa pred spaním vysprejovať všetky inkriminované miesta a rozprašovač nechajte, pre pocit bezpečia, pri postieľke na dosah ruky.

Prečítajte si: Strach z búrky: 4 tipy, ako upokojiť dieťatko

Nepodporujte u dieťaťa strach

Každý rodič občas zlyhá a na neposlušné dieťa použije nejakú lesť. Nestrašte deti tým, že ak nebudú poslúchať, príde si po nich čert alebo ich zje zlá ježibaba.

Deťom stačí málo a pre dospelého nevinná poznámka môže v detskej hlave plnej fantázie narásť do obludných rozmerov. Preto ak vidíte, že má dieťa z niečoho strach, nepodporujte ho (strach, nie dieťa), ale pomôžte mu vysporiadať sa s ním.

Strach pramení z nepoznaného

Zoznámte preto dieťa s tým, čoho sa bojí. Vymyslite strašidlu meno a príbeh, ako sa sem dostalo. Možno je to malé strašidielko, ktoré sa samo bojí, lebo sa stratilo a potrebuje pomoc.

Môžete mu spoločne nakresliť mapu do strašidelného sveta, aby trafilo naspäť. Alebo mu porozprávajte príbeh o pavúčej rodinke a zábavných príhodách, ktoré zažívajú.

Kúpte alebo spolu vyrobte hračku reprezentujúcu objekt strachu a dozdobte ju zábavnými doplnkami. Hrôzostrašný vlkolak tak dostane napríklad ružovú baletnú sukničku, kvietkovaný klobúk a obrovské smiešne okuliare.

Najsilnejšou zbraňou proti strachu je smiech, ak sa dieťa dokáže na strašidlách zasmiať, máte vyhrané.

Zlé bosorky a strach zaspať

Keď sa deti boja tmy

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: