Psychické poruchy v popôrodnom období alebo Keď sa mama nemôže tešiť zo svojho uzlíčka
Narodenie dieťatka je asi jednou z najväčších zmien, ktorú žena počas svojho života môže zažiť. Táto nová skúsenosť so sebou často prináša veľkú radosť, ale je to vždy zmena, ktorá nesie so sebou aj určitú mieru stresu
Narodenie bábätka je obrovskou zmenou v živote ženy
Do obdobia tehotenstva, pôrodu a narodenia bábätka žena vstupuje so svojím životným príbehom, každá s inými danosťami, a preto je mylné predpokladať, že to budú prežívať všetky budúce mamičky rovnako.
Napriek tomu okolie už počas tehotenstva očakáva, že tehuľka bude permanentne šťastná, spokojná vo svojom novom stave a prijme ho bez pochybností. Aspoň k tehotenstvu sa viažu aj „drobné nepohodlia“, ako napr. nevoľnosti, opuchy nôh, zápcha, ktoré ju „ospravedlňujú“, ak neprežíva len pozitívne emócie.
Ale narodením dieťaťa akoby už všetko malo byť perfektné a len v ružových farbách. O to ťažšie je potom mamám, ktoré to prežívajú inak.
Áno, materstvo je krásne, ale aj náročné obdobie. Zároveň sú na mladú rodinu – hlavne matku – kladené veľké nároky, aby naplnila predstavu „dobrej matky“.
Je však akoby na piedestáli budúceho materstva a väčšinou od svojho okolia dostáva starostlivosť a ohľaduplnosť.
U nás má matka po prepustení z pôrodnice počas šiestich týždňov po pôrode len jednu kontrolu – po ukončení šestonedelia, kde sa hodnotí zavinutie maternice a gynekológ môže dať odporúčanie na plánovanie rodičovstva (antikoncepciu).
Väčšina žien v tomto období má v centre pozornosti iné záujmy ako sex a môže to na ne vplývať ako nátlak. Sledovanie psychického stavu matky je ponechané na nej a na jej rodinných príslušníkoch.
Rodina sa však častejšie sústreďuje na dieťa, mama akoby sa dostala z centra pozornosti na okraj a všetci očakávajú, že je šťastná a materstvo ju úplne uspokojuje.
Zároveň však nemá zabudnúť starať sa o seba, aby nestratila úctu svojho partnera, neprestala byť pre neho príťažlivá a mala by byť rovnocenným partnerom v diskusii, musí vedieť zvládnuť domácnosť, navariť sebe a neskôr i dieťaťu, pomedzi všetky tie povinnosti sa o dieťa dokonale starať a poskytovať mu dostatočné stimuly na jeho rovnomerný rast.
Možno sa pýtate rovnako ako my, kde je v tom všetkom vlastne ona? Jej priestor na šťastie, spokojnosť, spoznávanie seba v inej životnej role?
Prečítajte si: Ako sa starať o partnerský vzťah po narodení dieťaťa
Popôrodná depresia – čo to vlastne je?
V spojitosti s tehotenstvom a pôrodom sa aj v psychiatrickej diagnostike vytvorilo viacero pojmov a kategórií, ktoré postihujú špecifiká prežívania matiek. Zároveň máme aj to zľudovené „udrelo jej mlieko do hlavy“, „baby blues“ alebo pojem laktačnej psychózy.
K tejto téme majú veľa čo povedať psychiatri z medicínskeho hľadiska, psychoterapeuti z dynamického hľadiska, sociológovia a etnológovia zo spoločenského hľadiska... No v prvom rade by sme mali počúvať matky a ich skúsenosť.
Prečítajte si: Prvé týždne po pôrode: čo sa deje vo vašom tele?
Materstvo ako životná zmena
Našej skúsenosti je najbližšie pozerať sa na materstvo ako na životnú zmenu. Zmenu, ktorá v sebe obsahuje straty, aj zisky.
Smútok tu ale nemá len patologickú úlohu, je sčasti aj pochopiteľný, zrozumiteľný a ozdravný, pomáha prekonať stratu a reintegrovať tento nový zážitok do sebaobrazu.
Zisky sú práve radosť z príchodu bábätka, emocionálne naplnenie, podnetnosť novej skúsenosti, vitalita, nový pohľad na svet, zážitok seba ako skúsenej, zrelej, samostatnej osoby, ktorá je schopná sa o dieťa postarať a je ním bezvýhradne milovaná, hrdosť za stvorenie nového života, pocit kompetencie a samostatnosti v jeho výchove a podpore rastu.
Pocity sú najčastejšie ambivalentné: moc, zadosťučinenie, nezávislosť, hrdosť, dojatie, ale aj nuda, vyčerpanosť a bolesť.
Prečítajte si: Očami oteckov: Po príchode z pôrodnice