Helikobakter – moderná diagnóza?

Helikobakter – moderná diagnóza?
25.8.2017 v kategórii Mama, autor PeaDr. Dagmar Balúchová, foto: istockphoto.com

Kedysi sme o tomto pojme ani nepočuli, dnes sa s ním v médiách stretávame pomerne často a stúpa aj počet diagnostikovaných prípadov. Ide o akúsi novú diagnózu? Čo to vlastne ten helikobakter je?

Helikobakter pylori je latinské označenie pre baktériu, ktorá sa môže vyskytovať v tráviacom trakte a osídľovať žalúdočnú sliznicu. Infekcia helikobakterom je pomerne častá a mnohí ľudia ani netušia, že majú tohto „votrelca“ vo svojich útrobách, pretože sa často môže správať bezpríznakovo.

Môže vás zaujímať: Bruškové problémy detí

U niektorých jedincov však môže pri premnožení dôjsť k ťažkostiam, napr. k vzniku žalúdočných vredov – preto sa aj vyšetrenie na helikobaktera často odporúča ľuďom s vredmi žalúdka či dvanástornika. Samotný helikobakter však nie je jediným vinníkom vzniku vredov. Na ich tvorbe sa môže podieľať aj stres, užívanie istých liekov, niektoré ochorenia, ale i fajčenie.

Údajne sa helikobakterom najčastejšie nakazíme ešte v detstve. Baktéria sa šíri ľahko, približne každý druhý človek je jej nositeľom, no nemusí mu spôsobovať problémy.

Ako sa Helicobakter prejavuje?

ako sa prejavuje helicobakter

Ako pôsobí?

Infekcia sa prenáša fekálno-orálnou cestou, napr. pri kontakte s výkalmi a ústnou dutinou alebo oro-orálne (z úst do úst), napr. bozkávaním. Hoci je prostredie v žalúdku kyslé, helikobakterovi to neprekáža. Naopak, látky, ktoré vylučuje, poškodzujú sliznicu, čo vedie k tvorbe vredov. A nielen to, infekcia môže viesť k rakovine žalúdka, preto jeho podceňovanie nie je na mieste.

Zažívacie problémy - ako na ne? Skúste detox!

helicobakter

Diagnostika Helicobaktera

Helikobakter často vedie k zápalu žalúdka (gastritíde). Prejavy však môžu byť aj iné, napr. aj také akné, začervenanie, či svrbenie pokožky, ekzém môžu byť tiež signálom premnoženého helikobaktera.

Aj preto si lekár (gastroenterológ) v rámci diagnostiky musí všímať celkový stav pacienta. Nechýba ani vyšetrenie brucha pohmatom. Medzi špecifické vyšetrenia patrí tzv. dychový test (kedy sa prítomnosť helikobaktera určuje z vydýchnutého vzduchu pacienta), alebo i krvný test a rozbor stolice, na základe ktorých možno prítomnosť a premnoženie helikobaktera určiť pomerne presne.

Neobľúbené, ale na stanovenie diagnózy nevyhnutné vyšetrenie je vyšetrenie endoskopom, v rámci ktorého je možné odhaliť vredy a tiež dokonca odobrať vzorku sliznice na histologický rozbor. 

Liečba – často opakovaná

Je rozdiel, či sa lieči iba premnožený helikobakter v tráviacom trakte, alebo už došlo k tvorbe vredov, ktorých liečba je dlhodobejšia a náročnejšia. Infekcia helikobakterom je liečiteľná antibiotikami. Ich nevýhodou je však to, že nevyhubia iba spomínaného votrelca, ale aj „dobré baktérie“.

Helikobakter je „nezmar“, ľahko sa vráti späť... a ešte odolnejší.

Jesť či nejesť?

Túto takmer hamletovskú otázku si klásť nemusíte – jesť, samozrejme, treba. Avšak pri tejto diagnóze si treba na stravovanie dávať oveľa väčší pozor, pretože práve nesprávna životospráva vedie k oslabovaniu tkanív v tráviacom trakte, rozširovaniu infekcie a k ďalším nepriaznivým vedľajším účinkom.

Prečítajte si: Vplyv životosprávy na plodnosť

Zásady správnej životosprávy:

 • jesť vždy v pokoji, nie v strese a rýchlo
 • jesť častejšie, ale menšie porcie – žalúdok menší obsah skôr a ľahšie strávi
 • jedlo poriadne rozžuť
 • vylúčiť pikantné, korenisté, kyslé, mastné jedlá
 • vylúčiť jedlá s množstvom konzervantov, farbív a aditív
 • vylúčiť jedlá, po ktorých je človeku viditeľne zle, napr. pôsobia dráždivo, spôsobujú plynatosť, zo zeleniny napr. paradajky, paprika, cibuľa, cesnak, kapusta, presladené ovocie, oriešky, dochucovadlá ako kečup ap.
 • obmedziť alkohol, cigarety, sladkosti a aj s kávou treba opatrnejši
 • obmedziť až vylúčiť bublinkové nápoje
 • uprednostniť varenie a dusenie
 • nekonzumovať jedlá príliš horúce alebo príliš studené
 • pozor na potraviny, ktoré zvyšujú žalúdočné šťavy – môžu žalúdočnú sliznicu, ak je navyše napadnutá vredmi alebo zápalom, zaťažiť ešte viac

Skôr, než vykročíte k lekárovi...

Môžete si test na helikobaktera urobiť aj doma. V lekárňach je dostupný voľne predajný test, ktorý na základe vzorky stolice dokáže určiť prítomnosť tejto baktérie. Výsledok testu však nie je stopercentný a istotu vám dá iba odborné vyšetrenie.

Anémia vs. helikobakter?

Hoci táto kombinácia vyznieva prapodivne, vedci prišli na to, že môže ísť o súvis. Zaoberali sa ním výskumníci z University of Texas Health Science Center v Houstone. Zistili, že deti, ktoré boli infikované helikobakterom mali v porovnaní so svojimi zdravými rovesníkmi nižšie hladiny železa. Victor Cardenas, MD, Ph.D., vedúci výskumu na margo toho povedal: „To, čo sme sa naučili v tejto štúdii, je nielen fakt, že helikobakter môže byť tiež príčinou anémie, ale zaujímavé je aj to, že hladiny železa u pozorovaných detí ostávali, napriek liečbe, dlhodobo nižšie.“

„Železné“ zdravie: anémia počas tehotenstva?

Infekcia helicobakterom a hladinou železa súvisí

Výskumníci skúmali súvislosť medzi infekciou helikobakterom a hladinami železa u detí predškolského a školského veku. Zistili, že infekcia spôsobuje pokles hladiny železa a to tak, že baktérie infikujú sliznicu žalúdka, čo vedie k chronickému opuchu tkaniva, a vzniká gastritída. „Železo je jedna zo základných živín, ktorá podporuje rad telesných funkcií a infekcia helikobakterom môže prirodzene znižovať jeho tvorbu v ľudskom tele,“ tvrdí Cardenas.

„Predchádzajúce výskumy ukázali, že nižšie hladiny železa korelujú s niekoľkými telesnými funkciami, vrátane mozgovej činnosti, podieľajú sa na strate produktivity a vedú k zvýšenej chorobnosti. Je potrebné skúmať dlhodobé následky asymptomatických infekcií helikobakterom pylori. Chceme ďalej preskúmať, či existuje vzťah medzi variantmi kmeňov baktérií a železa u dospelých,“ uviedol Cardenas.

Kedy jedlo môže otráviť? POZOR na klobásový jed!