„Železné“ zdravie: anémia počas tehotenstva?
„Všetko je v poriadku, len máte menej železa...“ Možno si túto vetu pri bežnej poradni u gynekológa vypočujete aj vy. Čo to pre vás znamená?
Anémia - málokrvnosť netreba podceňovať
Príčinou tohto stavu môže byť konzumácia stravy chudobnej na železo, ale napr. i porucha v žalúdočnom trakte, prejavujúca sa obmedzením absorpcie železa z potravy.
Prečítajte si: Anémia v tehotenstve: čo robiť, ak je málo železa?
Ako sa zisťuje anémia počas tehotenstva?
V gravidite však rastú nároky na tento prvok v organizme ešte viac. Jeho nedostatok spôsobuje anémiu (chudokrvnosť). Znížené množstvo železa lekár zistí z krvného testu, kde sa sleduje hodnota hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík do buniek v tele.
Tehuľky, nezabúdajte na železo!
Prejavy nedostatku železa
- pretrvávajúca únava,
- znížená aktivita imunitného systému,
- znížený prah vnímania bolesti,
- bledosť pokožky,
- častejší výskyt infekcií,
- horšie hojenie sa poranení atď.
V tehotenstve zvyšuje spotrebu železa rýchlo rastúce dieťatko v tele tehotnej, čo môže spôsobovať deficit tohto prvku. Prejaviť sa to môže nielen u tehotnej ženy, ale negatívne to môže ovplyvniť aj vývoj mozgu dieťaťa, čo potvrdili viaceré štúdie.
Ako počas tehotenstva zvýšiť príjem železa?
Pri diagnostikovanej anémii sa nasadzujú lieky na doplnenie železa. V niektorých prípadoch však postačí zvýšiť jeho príjem častejším konzumovaním vhodných potravín.
Medzi najbohatšie zdroje železa patria hovädzie mäso, fazuľa, sardinky, figy, sezam. Ľudský organizmus pritom lepšie absorbuje železo z mäsa ako z rastlinných produktov.
Pozor, vstrebávanie železa sa znižuje, ak sa daná potravina konzumuje súčasne s vajíčkami, otrubami, čajom a nápojmi s obsahom kofeínu. Absorpciu železa podporuje vitamín C, preto by tehuľky mali obohacovať svoju potravu aj ovocím.