Francúzske matky sa chcú v noci vyspať

Marika Koscelníková | 23. február 2018
Francúzske matky sa chcú v noci vyspať

Francúzske matky aj vedia, ako na to! Môžete sa nechať inšpirovať, alebo nad tým pokrútite hlavou.

Len nedávno sa rozprúdila na sociálnych sieťach prudká debata ohľadom správnosti či skôr nesprávnosti konania matiek z krajiny galského kohúta. Prebdené noci trápia väčšinu mamičiek a zatiaľ čo mnohé z nás len frflú a čakajú na lepšie časy, francúzske mamičky to vyriešili po svojom.

Žena doma: O makovom odvare
Prečítajte si tiež:

Žena doma: O makovom odvare

Francúzske matky zaplatia nočnej opatrovateľke sto eur

Na noc si najímajú opatrovateľku. Na celú noc a to aj k novonarodenému bábätku. Podľa informácii, ktoré zverejnil web Rue 89, nočné opatrovateľky si pýtajú sto a viac eur  za jednu noc stráženia.

Prichádzajú o ôsmej či o desiatej, podľa režimu bábätka a zostávajú pri ňom do rána vrátane kŕmenia a prebaľovania.  Prečo? Lebo francúzske matky sa chcú vyspať, zotaviť po pôrode a čo najskôr sa vrátiť do práce.

Podľa Sarah Bursauxovej, ktorá v Paríži pracuje ako pediatrička, hrozí tu jedna vec. Strata povedomia toho, čo to znamená mať dieťa. „Keď sa o neho nechceme starať, možno by sme si ho nemali zaobstarať,“ domnieva sa lekárka.

Matky sa chcú rýchlo zotaviť po pôrode  a vrátiť do práce

Zverejnenie tejto informácie vyvolalo na sociálnych sieťach búrlivú diskusiu. Odmietanie takéhoto konania ale i sympatie so ženami, ktoré si jednoducho chcú zariadiť život po svojom.

Nejde o žiaden nový trend. Podobne fungujú nočné opatrovateľky v Spojených štátoch.  V toto prípade sa však niet čo diviť. V USA platená materská dovolenka neexistuje. Matky majú po narodení bábätka nárok na 12 neplatených, týždňov.

Francúzske ženy obdivujeme, ale my sme iné

Úprimne, keby ste si to mohli dovoliť, nevyužili by ste aspoň občas služby nočnej opatrovateľky?  Otázka sa dotkne najmä matiek, ktoré nespia. Nie dva -  tri dni v týždni, ale niekoľko mesiacov aj rokov, lebo deti sú všelijaké. Aj nespavé.

A čo typický francúzsky šarm? Koľko obdivných článkov a kníh bolo popísaných o tom, aké sú francúzsky: matky, ženy, milenky? Zrazu sa „prezradí“ malé tajomstvo ich krásy a energie (čo je v tomto prípade dobrý spánok a z určitého pohľadu aj dobrý nápad ) a zvalí sa na ne vlna kritiky. 

vztahova vychova

Na Francúzkach mi je sympatické to, že si žijú život po svojom. Tak ako chcú a potrebujú. A čo my, slovenské matky? Naozaj musíme mať kruhy pod očami a dieťa zavesené na seba dvadsaťštyrihodín denne? Áno, také sme.

Len pozor, mamy! Nechcime potom vyzerať ako Francúzky. Buďme sebou a hrdo nosme svoje nosiče na lacnom tričku a maskujme kruhy pod očami. Zmierme sa s tým, že naše deti občas vystrájajú pri jedle ( to na margo knihy Francúzske deti: nevystrájajú pri jedle) a my strávime na materskej svoje najlepšie roky. Bez irónie.  


Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: