Dotýkajte sa: PRINCÍPY kontaktného rodičovstva
Je krásne mať k sebe blízko. Dôverovať si a mať istotu, že ten druhý tu pre nás bude, keď to budeme potrebovať. U bábätiek, ktorých celý svet tvoríme my, rodičia, to platí niekoľkonásobne. S maminou blízkosťou, bezhraničnou láskou a neustálou podporou počíta aj kontaktné rodičovstvo, s ktorým ako prvý prišiel pediater William Sears ešte pred dvadsiatimi rokmi.
Bábätko rastie v maminej maternici, v teple, bezpečí, kde má dostatok živín aj oddychu, vníma mamin hlas, tlkot jej srdca, rytmiku jej chôdze. A zrazu sa niečo stane a musí odtiaľ odísť do sveta, ktorý je preň úplne cudzí. Nepozná tam nič, len svoju mamu. Ak sa ona vytratí, celý svet sa zrúti. Ten malý človek nepozná žiadne potom. Nevie, čo to znamená, že potom sa mama vráti. Teraz tu nie je, a to je podstatné.
Bezpečná vzťahová väzba –dar na celý život
Kontaktné rodičovstvo je podľa doktora Searsa o blízkosti medzi matkou a dieťaťom
Na to, aby sa zladili a fungovali spolu s ľahkosťou, musia mať k sebe blízko. Musia sa často dotýkať, ale aj počúvať sa.
Kontaktná mama rieši potreby svojho dieťaťa. Verí tomu, že za každým detským výkrikom je volanie o pomoc. Má k nemu tak blízko, že po pár týždňoch rodičovstva presne vie, čo jej bábätko potrebuje. Dieťa cíti mamin záujem a vie, že sa na ňu môže spoľahnúť. Vie, že ak bude hocičo potrebovať, mama je tam preň.
5 PRINCÍPOV kontaktného rodičovstva
Kontaktné rodičovstvo sa opiera o päť základných princípov, vďaka ktorým sa má vybudovať silné puto medzi matkou a dieťaťom. Samozrejme, platí to aj pre oteckov, ktorí môžu byť takisto kontaktní. Teda, až na dojčenie...
1. Bonding po pôrode
Ak pôrod prebehne v poriadku, dieťatko by malo okamžite smerovať na bruško svojej mamy. V ideálnom prípade by tam malo ostať minimálne dve hodiny. Sestričky by ho mali poutierať a lekári urobiť základné vyšetrenia v tejto polohe. Potom by jeho aj mamičku mali zabaliť spoločne tak, aby neprerušili ich kontakt telo na telo.
Vďaka týmto prvým dvom hodinám sa začína vytvárať silné puto medzi matkou a dieťaťom. Bonding podporuje nielen emočný vývoj, ale aj imunologický. Niekedy sa však pôrod skomplikuje a bonding nie je možný, či už kvôli akútnej starostlivosti o mamičku alebo novorodenca.
„Úžasná vec. Syna Stanka mi hneď zobrali, lebo si všimli malý problém s nadýchnutím, ale dcéru Simonku mi hneď ešte s pupočnou šnúrou dali, a bol to neskutočný zážitok. Síce len na chvíľku, pozdravila som ju, objala, manžel prestrihol pupočnú šnúru a už išla preč na váženie. Obe deti mi potom doniesli nahé a dve hodiny boli na mne dojčené priamo v pôrodnej sále. Ale tá chvíľočka hneď po pôrode je neskutočný zážitok a vytvorí to neuveriteľné puto medzi mamou a dieťatkom. Nepamätám si na bolesť pri pôrode, len na to, ako dcéru položili hneď na mňa. Želám to každej mamičke!”
Janka, syn Stanko (5 rokov) a dcéra Simonka (2 roky)
„Situácia počas pôrodu sa nečakane zvrtla a dcérku hneď odviezli preč. Po niekoľkých minútach mi ju doniesli už zabalenú, aj to len ukázať, a hneď mi ju vzali. Nasledujúce týždne pre nás s dcérkou boli veľmi náročné a som presvedčená, že ak by sme nadviazali kontakt v prvých sekundách, čo prišla na svet, možno by nebola taká uplakaná a ja zase taká ustarostená.“
Kristína, dcéra Natálka (7 mesiacov)
Dôležité prvé minúty po pôrode: BONDING
2. Nosenie na rukách, v šatke alebo nosiči
Podľa kontaktného rodičovstva dieťa potrebuje cítiť maminu blízkosť. Upokojuje ho tlkot jej srdca a rytmika jej chôdze. Ak je mama blízko, dieťa sa cíti v bezpečí. Preto sa pred kočíkom uprednostňuje nosenie bábätka, či už na rukách, alebo v šatke, nosiči. Nie každé dieťa však chce byť nosené, tak ako nie každá mamička chce, či môže nosiť. Mnohé mávajú bolesti chrbta a priviazať si na brucho niekoľko kilogramové závažie pre ne neprichádza do úvahy.
„Nosenie bábätka bol pre mňa dôležitý bonding. Keď som vyskúšala kočík, dieťa bolo odo mňa príliš ďaleko, a vtedy som sa cítila od dieťaťa separovaná ja.”
Niki, dcéry Lily (6 rokov) a Emily (4 roky)
„Natália je veľmi prieberčivá a až po nejakom čase som bola schopná ju pár minút bez plaču ponosiť v šatke. Každý deň sa tá chvíľa predlžovala, až sme sa ustálili na jednom spánku počas dňa. Akurát, že som si nemohla pokojne povysávať alebo uvariť obed, musela som sedieť na fitlopte a jemne sa pohupovať.“
Kristína, dcéra Natálka (7 mesiacov)
3. Dojčenie na požiadanie
Kontaktné rodičovstvo počíta s tým, že dieťa sa prisáva na matkin prsník nielen kvôli jedlu, ale aj kvôli upokojeniu sa v stresujúcich situáciách. Nerieši sa pravidelný režim, dieťa sa nekŕmi vždy v tú istú hodinu. Väčšina mamičiek, ktoré dojčia na požiadanie, sa ale zhoduje v tom, že bábo si časom nastaví vlastný režim, ktorý mu vyhovuje bez toho, aby ho do toho ony tlačili. To, čo však môže naozaj potrápiť, je odstavovanie od mlieka.