Dojčenie v noci: 7 tipov pre vyčerpané mamičky
Každá mama vie, čo je to vstávať k plačúcemu a hladnému bábätku niekoľkokrát v noci. Keď sa bábätko počas noci viackrát budí a začne mrnčať, je mama (a často i otec) najneskôr po pár dňoch od príchodu z nemocnice úplne vyčerpaná.
Bábätko neberie ohľad na to, či sa jeden alebo druhý práve nachádzajú v dôležitej fáze spánku, ktorá je potrebná pre odpočinutie tela. Keď sa dostaví hlad, chce byť nakŕmené okamžite a je mu pritom úplne jedno, aká nočná hodina práve odbila. Čerství rodičia sa potom sťažujú na nedostatok spánku, lenže bábätko je v tom veľakrát nevinne.
Čerství rodičia? 10 rád, ktoré rozhodne nepotrebujú počúvať!
Najčastejšia chyba pri nočnom dojčení
Mnohé mamy robia okolo nočného dojčenia príliš veľký rozruch. Napríklad, ako prvé zažnú svetlo a vstanú z postele, ak bábätko nespí v manželskej posteli. Tým ale úplne naštartujú svoj krvný obeh.
Pri takomto osvetlení vezmú bábätko zo svojej postieľky a prenesú ho rýchlo do kuchyne alebo obývačky, kde sa obaja pohodlne usadia, aby mohol ocko opäť rýchlo zaspať. Ctihodný úmysel, vďaka ktorému však mama i bábätko úplne precitnú a po nakŕmení nevedia opäť zaspať. Pritom existuje niekoľko overených tipov a trikov, aby sa rodičia napriek nočnému dojčeniu vyspali bez veľkých strát.
Najdôležitejšie pravidlo znie: Neprebudiť sa úplne!
1. Bábätko s rodičmi v jednej posteli!
Aká náročná bude noc pre dojčiace matky, závisí veľakrát od toho, kde dieťa spí. Nočné putovanie z postele k postieľke, potom napríklad do kresla, kde dojčíte a späť do postieľky je veľmi náročné.
Veľa párov necháva pre svoj vlastný pokoj v prvých mesiacoch svoju posteľ prístupnú i bábätku. Ak spí bábätko s vami v posteli a vy prestanete počítať, či sa za noc prebudilo 6 alebo 20-krát, umožní vám to, aby ste sa na prerušovaný spánok nepozerali ako na nevyhnutné zlo, ktoré musíte trpieť.
Spoločné spanie: Dokedy je vhodné pre dieťa?
2. Nevstávajte z postele!
Ak ale bábätko nespí s vami a vaším partnerom v spoločnej posteli – či už je to zo strachu, že by mu mohol jeden z vás ublížiť alebo zo strachu, že by sa z dobre mieneného nočného pobytu v manželskej posteli mohla stať celoživotná záležitosť, potom aspoň umiestnite postieľku alebo kolísku hneď vedľa vašej manželskej postele, aby vám stačilo nahnúť sa k nej, zdvihnúť bábätko a uložiť ho do vašej postele a nemusieť pritom úplne vstávať. Dieťa potom pravdepodobne ešte pri kŕmení opäť zaspí a jednoducho ho opäť uložíte späť do postieľky.
3. Dojčite poležiačky!
Ideálne je naučiť sa hneď od začiatku dojčiť poležiačky. Ak vám táto poloha nevyhovuje, zvoľte len mierne vyvýšenie. V každom prípade ale zostaňte v posteli a vyhnite sa vstávaniu alebo vzpriamenej polohe.
Ak je bábätko úplne nablízku, nemusíte vôbec vstávať (ani vám dieťa nemusí nosiť partner), priložte ho k prsníku, nakŕmte a o chvíľu zaspíte, ani neviete ako. Potom pokračujte v spoločnom spánku, pokým bábätko nebude opäť hladné.
Tip MAMA a ja
Mnoho mám si pochvaľuje „malý vynález“ – odstráňte jednu bočnicu z detskej postieľky a prirazte ju k manželskej posteli. Drobček tak bude spať pohodlne vo svojej posteli a v prípade potreby sa poň, v polospánku, načiahnete a nakŕmite ho. Úplne sa tak nezobudí ani jeden z vás.
4. Nezažínajte!
Okrem toho sa snažte vyhnúť akýmkoľvek ďalším rušivým vplyvom, ktoré by vás mohli vytrhnúť z príjemného polospánku, v ktorom sa nachádzate v čase od prebudenia vaším malým hladošom. Predovšetkým nezažínajte svetlo, lebo vaše inteligentné bábätko nájde svoje vytúžené mliečko so stopercentnou istotou aj v tme.
Tip MAMA a ja
Ak predsa len potrebujete čo-to vidieť, zakúpte si malé svetielko (niečo ako baterka) alebo prekryte nočnú lampičku farebnou šatkou. Tlmené svetlo nie je také rušivé.
Noční „savci“ alebo Ako je to s nočným dojčením
5. Urobte z dojčenia rutinu!
Nerobte z dojčenia žiadnu „inscenáciu“, ale pokúste sa konať tak rutinne, potichu a jemne, ako je to len možné. Najmä vtedy, ak je bábätko nakŕmené a má opäť zaspať.
Ak ho musíte opäť uložiť do svojej postieľky, tiež to urobte potichu, potme a čo najrýchlejšie, aby ste tak nenarušili sýty a príjemný pocit vášho dieťatka. Pretože, keď dieťa počas noci precitne úplne, bude zaručene chcieť, aby sa s ním mama alebo ocko trošku pozabávali.
6. Nerobte v noci dieťaťu animátorov!
Ak dieťa ešte po nadojčení mrnčí alebo plače, pravdepodobne len hľadá blízkosť a bezpečie. Snažte sa s deťmi nerozprávať, nesmiať sa, zbytočne nimi nemanipulovať, skrátka, dať im najavo, že je noc.
7. Prebaľujte, len keď je to nutné!
A nakoniec: Vzdajte sa myšlienky vymieňať vášmu bábätku v noci plienku, kým to nie je nevyhnutné, to znamená, kým nie je pokakané. Pretože vtedy by ste museli v každom prípade vstať a zažať svetlo.
A ak vás neprebudí táto činnosť do denného rytmu, potom sa váš malý uzlíček preberie najneskôr vtedy, keď ho rozbalíte a on bude musieť absolvovať gymnastické cviky na prebaľovacom pulte. V tom momente je noc v každom prípade fuč – pre vás a taktiež pre vaše bábätko.
Žena doma: Všetko ide do mlieka
Na záver: Rada vyčerpaným dojčiacim mamičkám
Časť nočnej únavy je možné eliminovať aj tým, že prijmete fakt, že sa dieťatko v noci budí, prestanete prebudenia počítať a nadobudnete istotu, že každé dieťa raz samo od seba noc prespí.
Mnohé mamičky priznali, že po tom, čo sa v noci prestali snažiť urobiť nejakú zmenu, vyspali sa oveľa lepšie. Niežeby sa ich deti nebudili, budili sa pravdepodobne rovnako, ale zmenili prístup k nočnému dojčeniu, napokon, zobudenie zabralo len krátky okamih a preto ráno ani nevedeli, koľkokrát boli hore.
Nebojte sa, obdobie nočného budenia raz pominie. Čas strávený s malým dieťatkom na rukách, pri dojčení, v spoločnej posteli či pri spievaní a utišovaní je síce v detskom živote relatívne krátky, ale spomienky na prejav tejto lásky a náklonnosti v sebe deti nosia večne.