Cesnak medvedí: Porazí parazity a chutí skvele!

Marika Koscelníková | 23. Mar 2020
cesnak medvedí

Je to silná a užitočná bylina, ktorú by ste nemali obísť. Detoxikuje a lieči.

Medzi prvými zelenými rastlinkami, ktoré prichádzajú s jarou, je aj cesnak medvedí. Skloňte sa k nemu na prechádzkach a využite jeho silu.

Vegetačné obdobie tohto liečivého zázraku je krátke, trvá len dva mesiace. Túto bylinu poznáte podľa dlhých jazykovitých listov (podobných ako má konvalinka), vytvára husté porasty pod stromami, na vlhkých lúkach.

Keď ju nezachytí váš zrak, čuch nesklame. Cesnak medvedí (Allium ursinum) vonia – ako inak – po cesnaku.

Cesnak medvedí je považovaný za silnú a účinnú rastlinu

Podľa legendy ju vyhľadávajú po zimnom spánku medvede na prečistenie žalúdka, čriev a krvi. Divý cesnak, či cesnak medvedí, je ideálnou rastlinkou na jarnú očistnú kúru.

Potrebujete zbaviť svoje telo hlienov, parazitov, prečistiť krv a zbaviť sa kožných problémov? Využite účinky tohto prírodného liečiva.

Prvé listy sa objavujú už koncom  marca. Ich zber sa končí, keď bylina zakvitne. Z listov si môžete pripraviť tinktúru, vylisovať šťavu, konzumovať ich čerstvé a využiť v kuchyni na dochucovanie jedál. Cesnak medvedí nájdete bežne v prírode, ale môžete si ho dopestovať aj na záhrade, či na balkóne v črepníku. 

Jarná kúra s cesnakom medvedím

Táto liečivá bylina je neoceniteľným prostriedkom na prečistenie krvi. Sírne zlúčeniny, ktoré obsahuje, zabraňujú upchávaniu ciev, zlepšujú prúdenie a priechodnosť krvi v cievnej sústave.

Cesnak medvedí výrazne pomáha vypudzovať z tela rôzne jedy, ktoré sa vo vnútri organizmu nachádzajú, a tým prispieva k lepšiemu fungovaniu celého tela.

Vypudením jedovatých látok sa obnovuje aj pokožka, keďže práve na nej sa odráža vnútorný stav organizmu. Očista tela s týmto liečivým zázrakom pomôže aj v boji so Zlatým stafylokokom a Candidou albicans.
cesnak medvedí


Jeho protiplesňové a antibakteriálne účinky sú využívané aj vo farmaceutickom priemysle. Účinky vysušenej vňate cesnaku medvedieho v tabletkovej forme však nie sú potvrdené, práve naopak. Siahnite skôr po tinktúre. Tú si môžete pripraviť aj doma.  Ako na to?  

Liečivá tinktúra z medvedieho cesnaku

Čerstvé nakrájané listy vložte do nádoby, zalejte ich 40-percentným alkoholom a nechajte na slnečnom mieste dva týždne lúhovať. Následne tekutinu preceďte.

Tinktúru môžete užívať celý rok. Denne 10 – 15 kvapiek s trochou vody. Predídete tak kôrnateniu ciev, ozdraví sa pleť a prečistí črevný systém. Po výťažku z medvedieho cesnaku siahnite, ak máte problém s parazitmi. Pomôže vypudiť z tela hlísty a škrkavky. Trápi vás zápcha? Ochabnutým  črevám výťažok z tejto liečivej bylinky pomôže. 

Pripraviť si môžeme aj čistý extrakt. Vylisujeme šťavu z listov a uložíme ju do chladničky. Pomáha pri chrípke, infekčných ochoreniach dýchacieho alebo tráviaceho systému. Účinná je na ekzémy a kožné plesne.

Pri užívaní (dvakrát denne polovicu čajovej lyžičky) ju rozriedime s trochou prevarenej vody, inak môže štípať. Jej pravidelné užívanie zlepšuje krvný obeh, povzbudzuje činnosť hormonálnych žliaz, pomáha posilniť celkovú imunitu.

Látky, ktoré sa v extrakte cesnaku medvedieho nachádzajú, sa dostanú  rýchlo do krvi a tak do celého tela. Organizmus sa zbaví škodlivých látok a tým reštartuje celý vnútorný systém.

Cesnak medvedí ako pochúťka

Ak si už z jarnej prechádzky prinesiete zopár čerstvých listov medvedieho cesnaku, doprajte si ich ako lahôdku.

Hladný žalúdok potešia najemno nakrájané na chlebíku s maslom. Použiť ich môžete aj pri príprave polievok, nasekané  listy do nich pridajte pred dokončením, podobne ako pažítku. Na priamu konzumáciu využite najmä mladé, čerstvé listy. Pokojne ich zmiešajte s tvarohom do chutnej nátierky alebo zamrazte.

Pesto z medvedieho cesnaku

Postupujeme podobne ako pri príprave klasického pesta, len bazalku vymeníme za listy tejto liečivej bylinky. Rozmixujeme ich s tekvicovými alebo slnečnicovými jadierkami, olivovým olejom, pridáme trochu parmezánu. Vložíme do uzatvárateľného pohára a uskladníme v chladničke. Je výborné len tak na chlieb, toasty či cestoviny.   

Počuli ste už o medveďom víne?

Aj v tomto prípade je táto liečivá rastlinka ingrediencia číslo jeden. Hrsť nasekaných listov zalejte štvrť litrom bieleho vína a pomaly varte, kým nezačne vrieť. Do nápoja pridajte trochu medu a pite pomaly, po dúškoch. Tento nápoj pomáha odstraňovať hlieny, prináša úľavu pri pľúcnych ochoreniach.

V každom ročnom období nám príroda ponúka to, čo naše telo potrebuje. Po zime trochu čerstvej zelene príde vhod. S cesnakom medvedím prichádza aj jarné prebudenie a prečistenie organizmu. Namiesto syntetických vitamínových preparátov siahnime po zdraví z prírody.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: