Na vlastnej koži: Aké to je, žiť s nálepkou zlatokopky či majiteľky zajačika?

Nina Bednáriková | 18. január 2021
Vekový rozdiel medzi partnermi

Skutočne nemôže fungovať vzťah starší partner mladšia partnerka, ale aj naopak, klapať?

Vekovo nevyrovnané vzťahy  sa často stretávajú s nepochopením a podozrievaním okolia. Spájajú sa skôr s láskou k peniazom alebo k sexu. Označujú sa za flirt a pobláznenie, ktoré časom pominie. Partneri sú často vystavovaní zbytočnému tlaku, pričom len málokto pripúšťa, že môže ísť o skutočnú lásku.

Aké to je, žiť s nálepkou zlatokopky či „majiteľky zajačika“. Skutočne nemôže fungovať vzťah starší partner mladšia partnerka, ale aj naopak, klapať?

Je pravdou, že odlišný vek prináša nástrahy, ktoré sa v „bežných“ vzťahoch nevyskytujú –  predsa len, každý z partnerov prežíva inú fázu života, každý vyrastal v inom časovom období a pod iným vplyvom spoločnosti. I energia a životné tempo sú odlišné. Avšak tou najväčšou prekážkou je okruh známych i neznámych, ktorí nemajú dostatočné pochopenie.

Vzťahu  poväčšine nedávajú šancu na úspech. Napriek tomu existujú páry, ktoré sa dokážu vyrovnať so všetkým, čo rozdielny vek partnerov prináša a úspešne fungovať.

Presvedčia vás o tom  dámy, ktoré museli čeliť predsudkom a všeobecne zaužívanej predstave, dámy, pre ktoré vek nehrá rolu. 

Na vlastnej koži: Vekový rozdiel medzi partnermi? Žiaden problém

Ivana: Vekový rozdiel nevidíme ako prekážku, ale skôr ako inšpiráciu

Ivana je presvedčená o tom, že spolu s partnerom sú stále obľúbenou témou na rozhovor:

„A to hlavne z toho dôvodu, že náš vekový rozdiel je až 15 rokov, pričom ja som mladšia. Zo začiatku ma tie hlúpe reči trápili i hnevali. Aj dnes ma ešte nazývajú zlatokopkou a príživníčkou, čo je, mimochodom, ešte jedno z tých krajších pomenovaní... Už si to, ale nevšímam, alebo sa aspoň snažím. Moje či manželovo vysvetľovanie a presviedčanie nemá význam. Pritom si žijeme celkom normálnym spôsobom ako ostatné páry.

Vekový rozdiel nevidíme ako prekážku, ale skôr ako inšpiráciu. Snažíme sa z neho vyťažiť všetky pozitíva. Ja som pre manžela zdrojom energie, ako sám hovorí, a on je pre mňa vzorom s obrovskými skúsenosťami, vďaka ktorým som sa už  veľa naučila. Inšpirujeme sa a podporujeme navzájom.

Je mi len ľúto, že ostatní to vidia inak. Udivuje ma tá obmedzenosť v dobe, kedy už nie je ničím zvláštnym vidieť seniora v objatí tridsiatničky alebo dámu v rokoch v sprievode omnoho mladšieho partnera, jeden sa, dokonca stal prezidentom (smiech)... Ale asi práve to je pre ľudí zaujímavé a lákavé na klebetenie. Pripúšťam, že sú prípady, kedy nejde o lásku, ale aspoň šancu si zaslúži každý pár, bez ohľadu  na vek či zaužívaný štandard.“

vekovy rozdiel

Žaneta: Prečo by sme my, staršie partnerky, mali byť odcudzované za to, že chceme žiť?

O tom, akou silnou zbraňou vedia byť predsudky, vie svoje i Žaneta. V jej prípade je tŕňom v oku partner, teda – pre mnohých – jej zajačik:

„Som typ človeka, ktorý nikdy neriešil vek. Mám rada spoločnosť, zábavu, cestovanie, nové možnosti. Snažím sa využiť život naplno. Po rozvode s manželom (o tri roky starším) som bola dlho sama. Deti mám odrastené a samostatné a samy mi veľakrát vraveli, nech si niekoho nájdem, veď nemôžem byť sama. Keď som si však niekoho našla, bála som sa im to povedať, pretože Ivan je mladší o 16 rokov.

Mala som 45 a on 29, keď sme spolu začali chodiť. Syn ho vôbec neprijal a odmietal sa so mnou stretávať v jeho prítomnosti. Dcéra bola tolerantnejšia, i keď tiež nebola mojím výberom nadšená. Ako to vzal môj exmanžel, to nebudem radšej ani komentovať... Nie raz som to chcela ukončiť, ale zaprela som sa, pretože aj ja mám nárok byť šťastná.

Prečo by sme my, staršie partnerky, mali byť odcudzované za to, že chceme žiť? Len preto, že model „staršia žena a mladší partner“ nie je vhodný? Neznášam akékoľvek predsudky a kedže som bola s Ivanom šťastná, trvala som na svojom a dnes som rada, že som sa nenechala obmedzovať vekom, pretože časom aj tí najbližší pochopili, že nejde len o úlet a začali nás vnímať inak.

Vzťahy sa upravili, za čo platí určite veľká vďaka aj môjmu mladšiemu partnerovi, ktorý to všetko, napriek nevôli celej mojej i jeho rodiny, zvládol a ostal pri mne.“   

Hana: Chcel si užívať a ja – už so štyrmi krížikmi na chrbte – som nevládala

S mladším partnerom má svoje skúsenosti i Hana, ktorá s úsmevom tvrdila, že jej svokra je od nej len o 7 rokov staršia:

„S Radovanom som sa zoznámila, keď už som to začínala „baliť“ – rozpadol sa mi dlhoročný vzťah, vyzeralo to, že nebudem môcť mať deti, takže, keď sa objavil Rado, brala som to ako milý flirtík. Postupne sme sa „namotali“, najmä on, ale časom som si musela priznať, že aj ja. Jednoducho – bola to láska ako hrom.

Potlačila som všetko, čo som dovtedy hovorila o mladších partneroch a užívala si to. Bolo to nádherné obdobie a do toho najkrajšieho prišla malá Sárka. Bola som najšťastnejšia žena. A stále som, hoci opäť osamelá. Ale už aj matka. Vzťah sa nám rozpadol. Radko bol predsa len ešte veľmi mladý, chcel si užívať a ja – už so štyrmi krížikmi na chrbte – som nevládala. Mám však niečo, čo je najlepšie a najväčšie na celom svete... moju úžasnú dcéru!“  

Elena: 13- ročný rozdiel zaskočil aj mňa

Elene nikdy nevyšiel vzťah s partnerom rovnakého veku. Keď stretla terajšieho manžela,  pochopila prečo... „Až on mi dal všetko, čo som od vzťahu vždy očakávala. Stabilitu, zrelosť, zodpovednosť, empatiu, bezpečie a lásku, s akou som sa dovtedy nestretla. Napriek tomu, že ma spočiatku 13-ročný rozdiel zaskočil i trochu vydesil, nechcela som byť bez neho.

Vďaka tolerantnosti mojej rodiny sme mali v podstate bezproblémové prijatie. Nepochopenie sme pociťovali skôr zo strany mojich kamarátov, ktorí akosi nevedeli nájsť reč s mojím starším partnerom a s mnohými som preto stratila kontakt. Na druhej strane sa mi aspoň „vyčistil“ okruh známych a ukázalo sa, kto je skutočný priateľ.

Lucia:  Zbúrala som predsudky v našej rodine

Pre Luciu je vek len číslo a bez problémov vo svojom okolí búrala predsudky:

„Škoda, že spoločnosť berie vekový rozdiel ako niečo určujúce. Ja vidím takýto vzťah celkom  rovnako ako ktorýkoľvek iný. Je to predsa na rozhodnutí a dohode dvoch ľudí a ostatných do toho nič. Treba si len ujasniť, čo od vzťahu očakávate, čoho ste schopný sa vzdať, do akej miery sa prispôsobiť a čo, naopak, už obetovať nechcete. Ale to je potrebné predsa pri každom vzťahu.

A takto som sa to snažila vysvetliť aj doma, keď som prišla predstaviť môjho o 9 rokov mladšieho priateľa. To bolo rečí a otázok... 

Babky, tetky aj susedy, celá dedina nemohla prehrýzť, že je Marián o toľko mladší. Veď chlap musí byť starší, čo som si to, aké chlapčiatko našla... My sme sa však ľúbili a neboli sme ochotní vzťah ukončiť len kvôli tomu, že sa to „nehodí“.

Dnes máme 15-ročného syna a 10-ročnú dcéru a všetko funguje tak, ako má. Rodina sa s mojím výberom zmierila natoľko, že som momentálne takmer prehliadaná, pretože manžel sa stal obľúbencom, na ktorého nedajú dopustiť. Preto im rada pripomínam ich počiatočnú nevôľu, na čom sa často bavíme. Zbúrala som predsudky.“ 

Eva: Rodičia nemohli stráviť to, že ich jediná dcéra sa zaľúbila do ich rovesníka

Za svojím rozhodnutím si stála i Eva a dnes už vie, že okolie presvedčila:

„Vraví sa, že láska hory prenáša a v našom prípade to určite tak je, pretože spočiatku som mala pocit, že skutočne budeme musieť najprv nejakú horu preniesť, aby bol náš vzťah tolerovaný a prijatý. Napriek nesúhlasu rodičov som si vzala „starého“ muža vo veku môjho otca, ktorý mi, podľa ich názoru, nikdy nemôže byť dobrým manželom. Nemohli stráviť to, že ich jediná dcéra sa zaľúbila do ich rovesníka.

Vždy som si uvedomovala rozdiel, ale nikdy som mu neprikladala veľkú dôležitosť. Je mi jasné aj to, že keď pôjde naše dieťa do školy, manžel bude takmer v dôchodkovom veku, ale jednoducho som sa ho nemienila vzdať len pre to, že sa to ostatným nepáči.

Som šťastná, že ho mám a nikdy by som sa nerozhodla inak, i keď ma to na istú časť môjho života stálo rodinu. Čas všetko utrasie a dnes môžem povedať, že sme tú horu preniesli. S rodičmi si opäť hľadáme cestu k sebe, pretože aj oni časom pochopili, že nešlo len o rozmar.“

Jana: Reči ustojíte a čas ukáže

V konečnom dôsledku, musíme dať za pravdu Jane.

„Partner vás môže opustiť  bez ohľadu na to, či je mladší alebo starší od vás. Môj manžel má o 8 rokov menej ako ja a stretla som ho v čase, keď už som nedúfala, že nájdem lásku svojho života, pretože som prekonávala dosť nečakaný rozchod. Jasné, že som váhala kvôli veku, predsa len, opačná verzia je prijateľnejšia, ale keď mi s ním bolo tak fajn. Boli sme natoľko pobláznení, že sme nemohli bez seba vydržať.

Brali sme sa rýchlo a vzhľadom na môj vek sme mali aj hneď deti. Naše pobláznenie nám, ale na prekvapenie ostatných vydržalo dodnes. Preto, ak sa nachádzate v podobnom „nevyrovnanom“ vzťahu, nepozerajte na to, čo si o vás ľudia myslia, ale na to, čo cítite vy dvaja. Keby som sa ja vtedy zľakla, dnes by som nemala úžasného manžela a dve krásne deti. Reči ustojíte a čas ukáže.“  

Podľa názoru odborníkov je primeraný vekový rozdiel približne šesť rokov

Päť- až desaťročný rozdiel ešte nemusí vzájomné spolužitie rozdeľovať, nepovažuje sa za neprekonateľný. Vážnejšie problémy môžu nastať pri pätnástich rokoch a vyššie. Sú to však stále rozdiely, ktoré sú ako-tak spoločnosťou tolerované. Iné je to pri dvadsiatich, tridsiatich rokoch, kedy sa už dá hovoriť o extrémoch. Šanca na plnohodnotný a úspešný partnerský život sa prirodzene zmenšuje.

Podľa výskumov, ktoré sa venovali vzťahom vekovo nevyrovnaných partnerov, sa totiž preukázalo  –  čím väčší vekový rozdiel, tým väčšia pravdepodobnosť rozchodu. Výnimky však existujú a na to, aby bola ich úspešnosť premenená na skutočnosť, treba veriť predovšetkým vlastným úsudkom a pocitom, pretože každá láska je jedinečná, o čom svedčia i naše príbehy... 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: