Soplíky: Týždeň v škôlke, týždeň doma – je vám to povedomé?

Michaela Klamová | 13. október 2020
Soplíky ako na ne

Nástup do školy či škôlky so sebou prináša rôzne problémy, a jedným z nich sú nikdy nekončiace soplíky.

Upchatý nos dokáže potrápiť dospelých aj deti

Tie najmenšie navyše ešte nedokážu smrkať a zbaviť sa nadbytočného hlienu, ktorý potom steká do hrdla, čo môže mať za následok rozšírenie infekcie aj do dolných dýchacích ciest. Hlien je ideálne prostredie na množenie sa baktérií, preto sa z obyčajnej nádchy možno prepracovať k ťažšej infekcii a k smrkaniu sa pridajú teploty, kašeľ či bolesť hrdla.

Je preto dôležité hlien pravidelne odstraňovať a udržiavať dýchacie cesty čisté. Na to slúžia rôzne pomôcky a prípravky, medzi ktorými nájdete ten najvhodnejší pre každý vek. 

Ako si poradiť so soplíkmi?

Najmenším bábätkám zvlhčujeme nos morskou vodou po kvapkách a hlieny odsávame odsávačkou. Je len na vás, či si vyberiete mechanickú alebo elektrickú.

Väčšie deti učíme smrkať postupne, hravým spôsobom v čase, keď sú zdravé. Môžete napríklad hrať futbal s vatovou guľôčkou, ktorú sa snažíte posunúť do bránky fúkaním nosom.

Vyplachovanie nosa

Najideálnejším spôsobom je ale vypláchnutie nosa a dutín pomocou prúdu slanej vody. Na to slúžia rôzne konvičky, irigátory či nosové sprchy. Výplach nosa zvládajú s pomocou rodičov aj škôlkari, stačí postupovať podľa návodu k vami vybranej konvičke či nosovej sprche, a počas preplachovania pokojne dýchať ústami.

Tak voda neskončí niekde, kde by nemala. Správna teplota vody aj koncentrácia soli sú tiež kľúčové – roztok by mal byť príjemne teplý a na morskú soľ slúži pribalená odmerka.

INHALUJTE!
Prečítajte si tiež:

INHALUJTE!

Preplachovanie nosa sa preventívne odporúča raz denne, v prípade upchatého nosa podľa potreby niekoľkokrát denne. Alergici by si mali počas sezóny preplachovať nos aspoň dvakrát denne, aby odstránili stopy alergénov.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: