Zápal hrdla
Zápal hrdla je vlastne zápal sliznice zadnej časti hltana. Prejavuje sa škriabaním v hrdle, bolesťou hrdla a bolesťou pri prehĺtaní. Je častým ochorením hlavne u detí. Pri zápale hrdla je zapálená sliznica hltana, nie sú zapálené mandle. Tento stav je potrebné odlíšiť oäod hnisavého zápalu mandlí - angíny.
Zápal hrdla je vlastne zápal sliznice zadnej časti hltana. Prejavuje sa škriabaním v hrdle, bolesťou hrdla a bolesťou pri prehĺtaní. Je častým ochorením hlavne u detí. Pri zápale hrdla je zapálená sliznica hltana, nie sú zapálené mandle. Tento stav je potrebné odlíšiť oäod hnisavého zápalu mandlí - angíny.
V 5-40% je to bakteriálna infekcia, a malé percento je spôsobené inými príčinami ako toxické poškodenie, alergie, poranenia.
Bakteriálny zápal môže byť spôsobený betahemolytickým streptokokom skupiny A (je zriedkavý u deti do 3 rokov života), ale aj stafylokokom alebo hemophilom.
Pri vírusovom zápale, ak neklesá teplota alebo po prechodnom zlepšení dochádza k zhoršeniu stavu, opäť vystúpi teplota, bolesti hrdla sazvýraznia, je známka, že vírusový zápal hrdla sa komplikuje bakteriálnou infekciou.
Prenos infekcie
- Dieťa sa nakazí najčastejšie v kolektíve, alebo pri kontakte s chorou osobou.
- Prenos sa deje jednak kvapôčkovou cestou, to znamená napr. pri rozhovore sa dostáva vírus do vzduchu, vdýchnutím sa dostáva na sliznicu iných osôb.
- Prenos je možný aj kontaktnou cestou napríklad infikovanými hračkami, lyžicou, riadom ap.
- podporným faktorom je obdobie chrípok a vírusových infekcií, kontakt s chorou osobou, znečistené ovzdušie - napr. vdýchnutie výfukových plynov. cigaretový dym
Príznaky zápalu hrdla
- škriabanie, bolesť hrdla, bolesť pri prehĺtaní
- teplota, bolesti hlavy
- zväčšené lymfatické uzliny
- môže sa pridružiť nádcha
Diagnóza zápalu hrdla
- Diagnóza sa stanoví na základe príznakov a vyšetrením hrdla.
- Pri vyšeetrení hrdla sú sliznice červené, ale na mandliach nie je prítomný hnis.
- Vírusový zápal nastupuje náhle, často je sprevádzaný nádchou, bolesti hrdla nie sú tak výrazné, aby obmedzovali dieťa v jedle a v piti.
- Pri bakteriálnom zápale hrdla je bolesť výraznejšia a zhoršuje sa, často sú zväčšené lymfatické uzliny, dieťa je schvátené, má vysokú teplotu, môže byť prítomné zvracanie a bolesť bruška.
- Na odlíšenie vírusového od bakteriálneho zápalu je potrebné vyšetriť CRP a odobrať výter z hrdla na kultiváciu.
Liečba zápalu hrdla
- Kloktanie hrdla slaným roztokom alebo voľne dostupnými kloktadlami (Florsalmin, Stopangin, Jox, Tantum Verde, kamilky, šalvia, Angin - bylinkový roztok a iné). Kloktať hrdlo je možné aj slaným roztokom (1/2 čajovej lyžičky do pohára teplej vody) niekoľkokrát denne alebo kloktadlom podľa odporúčania. Po kloktaní najmenej 30 minút nepiť a nejesť
Môžete skúsiť aj pastilky na cmúľanie, avšak nie u detí mladších ako 3 roky. U nich môže hroziť riziko vdýchnutia. Veľmi dobré skúsenosti sú s voľne dostupným liekom Preventan. - Paralen alebo Ibuporofen pri teplote. Ibuprofen má okrem účinku na teplotu aj protibolestivý a protizápalový účinok.
- Z rastlinných liekov sa celkovo môžu podávať prípraky podporujúce imunitu zležené hlavne z echinace. Dôležité je vylúčiť fyzickú námahu, dostatokčný príjem tekutín a vitamínov
- Homeopatické lieky: Aconitum, Belladonna, Angin
Prevencia zápalu hrdla
- V chrípkovom období sa vyhýbať preplneným priestorom (kiná, obchodné domy).
- Ak je v domácnosti chorý člen rodiny, je potrebná dôsledná izolácia.
- Chorý člen rodiny má mať vyhradený svoj pohár a riad, nikto iný ho nemá používať, rovnako uterák.
- Nedávajte deťom bublinkové nápoje.
- Chráňte dieťa pred cigaretovým dymom.
- Dbajte na dostatočný prísun tekutín a vitamínov aj mimo obdobia choroby.
- Dbajte na dostatočný spánok.
- Obliekajte dieťa primerane. Hlavne v chladnom období dieťa skôr znesie krátkodobé podchladenie ako spotenie a následné ochladenie.
- Učte dieťa nepiť z cudzích pohárov a fliaš a neodhrýzavať napr. keksíky od kamarátov.
- Dbajte na dostatočný pobyt vonku.
- Neprekurujte priestory doma. Je to prevencia proti veľkým zmenám pri prechode z interiéru do exteriéru a zároveň pri vysokých teplotách vo vnútri je vzduch suchý. Vysušená sliznica je potom menej odolná.
- Ak sa dieťa sťažuje na bolesť hrdla, začnite s kloktaním hneď, dieťa nedávajte do školy či škôlky, znížte jeho telesnú aktivitu, udržujte ho v primerane teplom prostredí.