Rastové bolesti – sú skutočné?

Michaela Klamová | 17. október 2022
Rastové bolesti

S týmto termínom sa stretol už takmer každý rodič a možno si aj vy z detstva spomínate na neurčité bolesti akoby bez príčiny. Rastové bolesti však nemusia byť tým, za čo sme ich doteraz považovali.

Skupina vedcov sa rozhodla bližšie pozrieť na štúdie a dostupné informácie, zaoberajúce sa rastovými bolesťami, a prišla k prekvapivému záveru. Nenašli totiž žiadny vedecký konsenzus o aspekte tohto stavu, vrátane toho, kedy bolesť začína, kde sa vyskytuje, ako často sa objavuje, v akej intenzite alebo dokonca prečo. 

Je to rastová bolesť?

V 145 recenzovaných štúdiách (ext. zdroj štúdie) bolo veľa protichodných tvrdení. Niektoré lokalizovali rastové bolesti do nôh, iné do rúk, niektoré len do polovice tela, iné zasa do oboch polovíc. 40 % štúdií dokonca nešpecifikovala miesto bolesti a až 83 % štúdií neuvádzalo vek detí pri vzniku bolesti, takže nie je možné zhodnotiť všetky faktory, ktoré by mohli na bolesti vplývať. Navyše sa väčšinou vychádzalo z otázok na rodičov o stave ich dieťaťa, čo naznačuje, že informácie môžu byť značne skreslené. Je totiž ťažké s určitosťou potvrdiť, že dieťatko včera boleli nohy kvôli procesu rastu a nie kvôli dlhšej prechádzke, novej fyzickej aktivite či nevhodnej obuvi.

Rastové bolesti
Prečítajte si tiež:

Rastové bolesti

Bolesť nôh - ako pomôcť dieťaťu?

Čo však robiť, ak sa dieťa sťažuje na neznáme bolesti alebo sa na ne v noci budí? Pomôže ľahká masáž, teplo či pohladenie. Spozornieť by ste mali, ak sa okrem bolesti objavia aj iné príznaky ako napríklad kŕče, zvýšená teplota, dieťa má problémy s pohybom či odmieta hýbať boľavou končatinou, v mieste bolesti je hmatateľná zmena (hrčka) alebo bolesť pretrváva viac dní po sebe. V takomto prípade je nutné vyhľadať lekára.

Zdroj: www.sciencealert.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: