Ako správne vybrať topánky pre dieťa

Eva Dekařová | 25. Jul 2017
Ako správne vybrať topánky pre dieťa

Stačí jedna sezóna v nesprávnej topánke, a dieťa môže mať následky na celý život... Venujte preto výberu detských topánok skutočne veľkú pozornosť. Správne obúvanie má priamy vplyv na zdravý vývoj detských nôh.

Kedy urobí dieťa prvé kroky?

Pri nákupe detských topánočiek sa rozhodne neoplatí šetriť. Nie vždy však platí, že čím drahšie, tým kvalitnejšie. Poradíme vám, na čo sa máte pri výbere zamerať.

Aj napriek tomu, že detská noha rastie pomerne rýchlo a nie je to zrovna najmenšia investícia, určite nekupujte topánky väčšie, než je potrebné.

Nadmiera by mala byť o 10 mm viac, než je dĺžka nohy. Nohu zmerajte vždy, keď kupujete nové topánky. Veľkosť neskúšajte tlakom na špičku, dieťa môže inštinktívne pokrčiť prsty, ale topánku rozviažte, posuňte prsty až do špičky a dajte svoj prst dieťaťu za pätu.

Pokiaľ tam je miesto presne na váš prst, je veľkosť akurát. Pokiaľ je tam miesta viac, je topánka príliš veľká a naopak.

Ako vy mala vyzerať správna detská obuv?

Guľatú špičku - detská noha potrebuje dostatok miesta pre prsty. Čím rovnejšia je vnútorná strana topánky, tým viac miesta má palec, ktorý sa tak netlačí na ostatné prsty. Tým potom dochádza k jeho deformácii.

Prírodný materiál - useň a textil, z týchto materiálov by ste mali vyberať. Predovšetkým absorbujú vlhkosť, sú priedušné a mäkké a prispôsobia sa tvaru nohy.

Umelé materiály vytvárajú v topánke klímu, ktorá je "ideálna" pre tvorbu plesní a nie sú pre dieťa vhodné. Len malá odbočka - ani najkvalitnejšia obuv vám nepomôže, pokiaľ budete používať ponožky z umelých vlákien. Pri nákupe teda nešetrite a kupujte ponožky z bavlny.

Členkový tvar - až do piatich rokov dieťaťa uprednostňujte členkovú obuv, a to nielen u vonkajšej, ale aj pri domácej obuvi.

Členkový tvar bráni posúvaniu nohy tým, že ju fixuje. Rovnako dôležitý je pevný opätok, aby nedošlo k pohybu nohy do strán a prípadnému úrazu. Musí preto byť dostatočne pevný a vysoký.

Vhodnú výstielku - akokoľvek sa budete snažiť, nohy sa potia aj deťom. Preto je dôležitá kvalitná výstelka, ktorá bude zo savého materiálu, ako je useň, textil, prípadne špeciálne savé materiály. Vložka s podporou klenby nohy je vhodná až od 4-5 rokov, do tej doby majú deti na klenbe tukový vankúšik.

Ohybnú podrážku - pevná a neohybná obuv je pre dieťa nevhodná. Pokiaľ sa topánka pri chôdzi neohýba, dieťa sa ľahko unaví a noha sa nevyvíja tak, ako má.

Pre deti je tiež nevhodná obuv na podpätku. Aj keď túži byť vaša malá princezná ako maminka a chce topánky na opätku, rozhodne to zdravému vývoju nôh neprospeje.

Prečítajte si: 9 veľkých krokov k prvým krôčikom

Na čo si dať pri kúpe detskej obuvi pozor

  • Pri nákupe myslite na to, že deti behajú v podstate celý deň. Preto posudzujte aj hmotnosť topánky. Tá by mala byť čo najmenšia. Ťažká obuv nadmerne zaťažuje citlivý detský pohybový aparát.
  • Každé dieťa má inak širokú obuv. Niektoré značky majú označenie pre úzku, širokú či normálnu nohu. Aj príliš široká topánka môže nohu nenávratne poškodiť. Naopak príliš úzka topánka obmedzuje prietok krvi v prstoch a tlačí na ne, čím spôsobuje nezvratné deformity.
  • Určite sa pri nákupe neponáhľajte. Vyskúšajte dieťaťu obe topánky a nechajte ich prejsť sa po predajni. Starostlivo sledujte, či dieťaťu topánka neskáče z päty.
  • Topánky pravidelne kontrolujte, či nie sú opotrebované len na jednej strane, pokiaľ áno, mohlo by sa jednať o nejaký zdravotný problém.
  • Rovnako sledujte, či dieťaťu už topánky nie sú malé, nové je potrebné kúpiť včas, tlak špičky na prsty môže spôsobiť deformity.

Vyzerá to ako veda, ale nie je. Pokiaľ si zapamätáte týchto pár tipov na správny výber topánok, určite nešliapnete vedľa.

Chodúľka, áno či nie?

Ako na batoľa?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: