Kedy urobí dieťa prvé kroky?

Redakcia | 17. Jun 2017
Kedy urobí dieťa prvé kroky?

Keď spraví bábätko svoje prvé krôčiky, je to pre väčšinu rodičov mimoriadny moment. Dieťa pritom vôbec nie je odkázané na žiadne pomôcky – chodúľky, popruhy a pod.

Na to, aby sa deti naučili chodiť, nepotrebujú žiadne pomôcky

Prvé kroky dieťaťa by rodičia nemali urýchľovať a ani používať rôzne pomôcky pri chodení. Vďaka nim totiž dieťa nedostáva žiaden stimul, aby sa pohybovalo samostatne.

Chodiť by sa preto malo učiť bez týchto „pomocníkov“. Navyše môžu byť veľmi nebezpeční, lebo môžu viesť k ťažkým zraneniam hlavy.  Deti sa vedia rozbehnúť a nabrať rýchlosť až 10 km/h!

Pritom často narazia na prah dverí alebo môžu spadnúť dolu schodmi. Okrem toho rodičia často podceňujú fakt, že drobci sa dokážu v pomôckach na chodenie dostať k nedostupným veciam na stoloch a poličkách.

Prečítajte si: Bábätká s nadváhou začínajú loziť po štyroch neskôr!

Tip MAMA a ja:

Niekedy sa však stane, že mamička potrebuje čosi nutne vyriešiť (napríklad zatelefonovať do banky a pod.) a drobca musí „zamestnať“. Na chvíľku ho do chodúľky môže umiestniť. Detskí ortopédi však odporúčajú, že by to nemalo presiahnuť dobu 15 – 30 minút. Z bezpečnostného hľadiska navyše nesmie zostať dieťatko bez dozoru.

Prečítajte si: Prečo niektoré deti vôbec nelozia?

Prečítajte si: Chodúľka, áno či nie?

Rady, tipy a odporúčania pre mamičky od lekárov a redakcie:

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: