Nikdy nekončiace soplíky: Čistý nos je základ

Michaela Klamová | 31. august 2022
Nádcha a čistý nos

Nástup do školy či škôlky so sebou prináša rôzne problémy, a jedným z nich sú nikdy nekončiace soplíky.

Upchatý nos dokáže potrápiť dospelých aj deti. Tie najmenšie navyše ešte nedokážu smrkať a zbaviť sa nadbytočného hlienu, ktorý potom steká do hrdla, čo môže mať za následok rozšírenie infekcie aj do dolných dýchacích ciest.

Ako naučiť dieťa fúkať nos?
Prečítajte si tiež:

Ako naučiť dieťa fúkať nos?

Nos musí byť čistý

Hlien je ideálne prostredie na množenie sa baktérií, preto sa z obyčajnej nádchy možno prepracovať k ťažšej infekcii a k smrkaniu sa pridajú teploty, kašeľ či bolesť hrdla. Je preto dôležité hlien pravidelne odstraňovať a udržiavať dýchacie cesty čisté. Na to slúžia rôzne pomôcky a prípravky, medzi ktorými nájdete ten najvhodnejší pre každý vek. 

  • Najmenším bábätkám zvlhčujeme nos morskou vodou po kvapkách a hlieny odsávame odsávačkou. Je len na vás, či si vyberiete mechanickú alebo elektrickú.
  • Väčšie deti učíme smrkať postupne, hravým spôsobom v čase, keď sú zdravé. Môžete napríklad hrať futbal s vatovou guľôčkou, ktorú sa snažíte posunúť do bránky fúkaním nosom.

Vyplachovanie nosa

Najideálnejším spôsobom je ale vypláchnutie nosa a dutín pomocou prúdu slanej vody. Na to slúžia rôzne konvičky, irigátory či nosové sprchy. Výplach nosa zvládajú s pomocou rodičov aj škôlkari, stačí postupovať podľa návodu k vami vybranej konvičke či nosovej sprche, a počas preplachovania pokojne dýchať ústami. Tak voda neskončí niekde, kde by nemala. Správna teplota vody aj koncentrácia soli sú tiež kľúčové – roztok by mal byť príjemne teplý a na morskú soľ slúži pribalená odmerka.

Preplachovanie nosa sa preventívne odporúča raz denne, v prípade upchatého nosa podľa potreby niekoľkokrát denne. Alergici by si mali počas sezóny preplachovať nos aspoň dvakrát denne, aby odstránili stopy alergénov.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: