NEBOJTE sa školy alebo AKO dodať odvahu prváčikom

NEBOJTE sa školy alebo AKO dodať odvahu prváčikom
28.8.2019 v kategórii Dieťa, autor Marika Koscelníková, foto: istockphoto.com

Zrejme už máte prvé debaty o škole za sebou. Možno sa tešia, možno boja, možno bude všetko inak, ako si predstavovali. Aj vaše dieťa čaká VEĽKÝ prvý deň v škole? Tak čítajte...

Všetko, čo potrebujete vedieť o škole a fungovaní počas roka sa dozviete od pani učiteľky. To, ako by ste si mohli prvé školské dni s vašim prváčikom vychutnať a prežiť z pohľadu matky, ktorá si to s deťmi odkrútila, sa dozviete tu. Platí to aj pre mamičky škôlkárov...

Základná vec je: Nestrašte školou

Priznajte, koľkokrát ste zahlásili: naučia ťa tam poriadku, začína sa ti makačka, veď v škole si toto dovoliť nebudeš môcť, skončili sa ti voľné dni a pod. Akosi si myslíme, že ak v dieťati vzbudíme rešpekt, že to pôjde ľahšie. Nepôjde. Na podobné vyhlásenia si pred dieťaťom radšej dajte pozor. Urobiť zo školy inštitúciu, v ktorej sa musí LEN poslúchať a učiť, nie je dobré pre nikoho. 

Samozrejme, patrí to ku škole, to všetci vieme, ale načo z toho urobiť základnú myšlienku? Je to ako pri zmluvách, či liekoch, nežiadúce účinky a nevýhodné podmienky  zmluvy sú uvedené menšími písmenami na konci. Nie hneď na začiatku. Tak to uchopte pozitívne.

Kopec nových kamarátov, zážitkov, vedomostí, zručností, nové prostredie, zábava. Lebo škola je o zábave. Č si pamätáte zo školy len učenie? Málokto. Kolektívne zážitky a emócie, ktoré so sebou život medzi rovesníkmi prináša sú zapamätateľnejšie, však? 

Nedajte na reči

Možno ste vystrašení z pani učiteľky, o ktorej vám ktosi kdesi niečo povedal, alebo ste počuli. Je to vždy o skúsenosti iných, nie o vašej. Sami si urobíte názor v priebehu roka, nie?

To isté platí o spolužiakoch. Vidíte na zozname najväčšieho grázla zo škôlky a obávate sa, že bude terorizovať vaše dieťa ako v škôlke? V škole je všetko iné. Aj režim, aj spôsob zaobchádzania s deťmi a triednym kolektívom.

Prípadne, ak ste na druhej strane a poznáte svoje dieťa ako nepozorné, papuľnaté a obávate sa, či v škole zvládne pokojne sedieť a rešpektovať pravidlá, platí to rovnako. Škola nie je škôlka. Pani učiteľky sú pripravené na všetko. Snažte sa spolupracovať a počúvať aj dieťa aj učiteľku. OBOCH, nie jedného. 

Zatvorte uši len v prípade, ak do vás hustí susedka, ako je prvý ročník náročný a koľko sa naplakali nad úlohami. Opäť je to JEJ skúsenosť, nie vaša. Nebojte sa dopredu, lebo sa nastavíte na ťažkosti, ktoré ani nemusia prísť.    

prvýkrát do školy

Výbavičku do školy si nachystajte spolu s dieťaťom

Ani si neviete predstaviť, koľko problémov narobí princezná na zošite, ak vaše dieťa nemá rado ružové rozprávky. To isté môže platiť o koňoch, autíčkach či hviezdičkách na peračníku. Hovorí za mňa vlastná skúsenosť, keď som v snahe ušetriť čas nakúpila všetko na internete bez asistencie svojej prváčky. Och, to bolo sĺz kvôli srdiečkovým zošitom...Takže, dovoľte dieťaťu vybrať si motívy, aké má rado. Od obrázku na zošite až po papučky, či tričko na telesnú.

Prvý NAOZAJ deň v škole je až po týždni

Veď to viete, že s kytičkou v šatočkách ešte dieťa nemá šancu poznať, čo je škola. Prvý týždeň detto. Až potom sa to začne. A platí to nielen o tých plačúcich prváčikoch, ale aj o tých, ktorí nadšene skákali po strop. Tak sa na to treba doma pripraviť.

S krúžkami v prvom ročníku opatrne

No my sme to mali tak, že všade chcela. Od pondelka do piatku. Keďže väčšinu sme mali v škole, bolo to výhodne a nezaťažujúce pre nás, rodičov. Zdravý rozum však zvíťazil a v prvom polroku bola len ZUŠ a športový krúžok. V druhom sme pridali ešte jeden a to bolo tak akurát. Ak by som mala voziť dieťa po celom meste po krúžkoch, neriešim ich. Áno, som taká matka, ktoré nechce uštvať svoje decko a ani seba. 

Myslite na to, že  prvé mesiace budú o učení sa nových vecí a to chvíľu trvá. Doprajte prvákom ešte veľa hier a behania po vonku, nezahrabte ich v povinnostiach
, lebo škola a povinnosti s ňou spojené, pre nich bude zdrojom frustrácie.  

Zmeňte MUSÍŠ na SKÚS

Hlavne si nespravte zo školy strašiaka ešte predtým, ako sa skutočne začne. Priznávam, boli dni, keď som zúfalo odchádzala z izbičky, lebo dcéra písala tvrdohlavo s a z naopak. Boli aj slzy a nechuť, ale zabralo zmeniť MUSÍŠ na SKÚS. To je moja rada.   

Zvládnete to skvele a ak nie skvele, tak to proste prežijete. Všetci sme to prežili! Na prvý deň si nachystajte vreckovky, lebo budete revať. Riaditeľský príhovor, ktorý ste nikdy nepočúvali, vás dojme k slzám a vy sa bez varovania rozplačete. Lebo áno, bude hovoriť o vašom/vašej prváčke. 

prvýkrát do školy