9 krokov k samostatnosti budúceho prváka

Redakcia | 12. Dec 2017
9 krokov k samostatnosti budúceho prváka

Máte doma budúceho prváka, a hoci riadne chodil do škôlky, neviete, ako si poradí v škole? Je zvyknutý na to, že má vždy poruke pomoc – buď rodičov, alebo starých rodičov – a zišlo by sa mu viac samostatnosti? Dá sa natrénovať!

V porovnaní s materskou školou vyžaduje všedný deň v škole od dieťaťa veľkú mieru samostatnosti a odvahy, lebo sa musí vedieť adaptovať na mnoho neznámych vecí.

Okrem učebnej látky ho čaká ešte mnoho ďalších výziev: Na jednej strane vyžaduje učiteľ od žiaka veľa samostatnosti, na strane druhej sa musí žiak aj veľa prispôsobovať.

A tak sa musí popasovať s tým, že sa sám oblieka, dáva pozor na svoju aktovku, pripravuje si pomôcky na hodinu atď. Zároveň mu niekto neustále predpisuje, kedy má čo robiť a že začaté úlohy treba aj dokončiť.

Čo čaká budúceho prváka?

 • zmena prostredia,
 • zmena pedagógov a vychovávateľov,
 • strach z nepoznaného (či sa môže prihlásiť, vzdialiť sa na toaletu, vysloviť svoj názor, posťažovať sa, ak mu bolo ublížené a pod.),
 • strata kamarátov, ktorí nemusia spolu s ním nastúpiť do tej istej základnej školy,
 • nové, náročnejšie povinnosti (napríklad písanie domácich úloh),
 • zmena denného režimu (strata času na oddych – poobedný spánok),
 • prispôsobenie sa školským pravidlám, systému a požiadavkám (hlásenie sa, čakanie na vyvolanie, systém aktívnej pozornosti počas hodiny a čas oddychu počas prestávky a pod.),
 • zmena sústredenia pozornosti (dieťa musí byť disciplinovanejšie, musí pozornosť sústrediť na učiteľa, reagovať na otázky a pod.)
 • vydržať sústredene sedieť 45 minút,
 • hodnotenie jeho výkonov, na ktoré nemuselo byť dieťa zvyknuté,
 • dieťa sa musí naučiť byť sebestačné, organizovať si samo čas (čas zjesť desiatu cez prestávku, pripraviť si pomôcky a pod.).

Aby sa dieťa vedelo vyrovnať s týmito požiadavkami, ktoré naňho bude škola klásť, zostavili sme pre vás niekoľko tipov a „cvičení“.

Ako uľahčiť prvákovi nástup do školy?

Preskúmajte okolie školy

Nechajte dieťa počas prázdnin hrať sa častejšie na školskom dvore a spolu s ním preskúmajte v objekte školy všetky dostupné zákutia. Takto sa nebude budúci prváčik cítiť v novom prostredí úplne cudzo.

Trénujte bežné veci, s ktorými má dieťa ešte problémy

Porozmýšľajte, s ktorými každodennými úlohami má dieťa ešte problémy a trénujte ich hravou formou dovtedy, kým ani zips, ani šnúrky nebudú predstavovať väčší problém. Usporiadajte súťaž v obliekaní, pričom účastníci môžu ochutnať z čokolády až vtedy, keď budú mať oblečenú bundu, čiapku, rukavice a na nohách obuté topánky.

Prinúťte dieťa rozprávať o dianí v škole

Vychádzajte z toho, že po nástupe do školy už nebude spätná väzba od učiteľa vášho dieťaťa taká intenzívna ako v materskej škole. V prípade, že vaše dieťa nerado hovorí o tom, čo počas dňa zažilo, trénujte to pomocou malej hry:

Každý člen rodiny porozpráva pri večeri jeden príjemný a jeden nepríjemný zážitok dňa. Ak sa zúčastníte hry aj vy, dozvie sa dieťa to, že aj dospelí majú niekedy negatívne skúsenosti a že to neznamená katastrofu, ale je to súčasť života. Dieťa tak bude pripravené na to, že ani v škole nemusí byť vždy všetko podľa jeho predstáv.

Naučte dieťa požiadať o pomoc

Rozšírte slovník dieťaťa tak, aby v škole vedelo správne formulovať otázky a cielene požiadať o pomoc. Na to sa hodia rôzne hádankové hry, ktoré možno realizovať na dlhých cestách autom alebo na prechádzke:

Nechajte dieťa hádať predmet prostredníctvom otázok, na ktoré možno odpovedať len slovkami „áno“ alebo „nie“. Naopak zakážte slová „áno“, „nie“, „možno“ počas večere alebo riaďte rozhovory s dieťaťom tak, že mu budete klásť nezvyčajné otázky: „Chcel/a by si prespať radšej v škole alebo na plavárni? Chcel/a by si radšej vedieť lietať alebo dýchať pod vodou?“

Posilnite sociálne kompetencie dieťaťa

Dieťa si nájde v novej skupine rýchlejšie kamarátov vtedy, ak sa k nim priblíži a vie s nimi komunikovať a nevysmieva sa z chýb, výzoru alebo oblečenia svojich spolužiakov.

Aby ste to so svojím dieťaťom natrénovali, požiadajte ho, aby vysvetlil plyšovému zvieratku, ako sa varí puding, a nechajte plyšové zvieratko náročky robiť všetko nesprávne. Neskôr môžete hry posunúť aj do oblastí slušného správania sa, zoznamovania sa a pod...

Hudba pomáha deťom s učením!
Prečítajte si tiež:

Hudba pomáha deťom s učením!

Naučte dieťa plniť úlohy v správnom poradí

V škole musí žiak plniť úlohy podľa určitej presne stanovenej schémy. To môžete doma cvičiť tak, že  budete dieťaťu zadávať malé príkazy, ktoré musí urobiť bez prestávky a v správnom poradí: „Prines červený obrus z komody, prestri ho na jedálenský stôl a rozdaj modrý príbor pre päť osôb; nakoniec polož do každého taniera bielu servítku.“

Bezpečná cestná premávka

Zopakujte si spoločne pravidlá cestnej premávky. Vysvetlite dieťaťu, že má chodiť po pravej strane chodníka, ako má bezpečne prejsť na druhú stranu cesty, ako má stlačiť tlačidlo na semafore a ako má dávať pozor na autá, kým sa rozhodne vykročiť.

V prípade, ak by deti chodili zo školy samy, je potrebné ich upozorniť, aby nikdy a za žiadnych okolností nechodili domov opustenými skratkami!

Vyberáme stoličku pre školáka
Prečítajte si tiež:

Vyberáme stoličku pre školáka

Pozor na cudzích ľudí!

Univerzálne pravidlo, ktoré nestačí povedať deťom iba raz. Nikdy by sa nemali zastavovať a rozprávať sa s cudzím človekom.

Nezabúdajme, že deti nevedia tak dobre ako dospelí odhaliť klamstvo alebo nebezpečenstvo. Preto by nemali chodiť k autu, ktoré pri nich zastaví, ale naopak bežať preč. Nikdy by si nemali brať nič od cudzích ľudí, či už je to cukrovinka, alebo hračka.

Ak sa im niečo podobné prihodí, vždy by mali o situácii povedať rodičom alebo ihneď v škole. Únosy detí sa totiž stále dejú a je možné im zabrániť. Najlepšie tým, že s deťmi budeme o nebezpečenstve hovoriť.

Zapojte dieťa do príprav na školu

Vtiahnite vaše dieťa do všetkých príprav na školu, vzbudíte uňho väčšiu radosť. Nakúpte spolu zošity a iné školské potreby, pohľadajte niekoľko mimoriadne pekných kúskov, ktoré bude vaše dieťa rado používať (peračník s obľúbeným rozprávkovým hrdinom, hygienické vrecúško s jeho menom a pod.) a pri označovaní vecí do školy si nechajte od neho asistovať, tak si ich bude vedieť lepšie spoznať.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: