10 tipov na bezpečnú cestu do školy
Pripravte dieťa na bezpečnú cestu do školy.
Čo robiť, aby cesta dieťaťa do školy bola bezpečná?
- Prvoradá je bezpečnosť. Nevyberajte najkratšiu, ale najbezpečnejšiu trasu.
- Cestu do školy trénujte. Absolvujte cestu do školy niekoľkokrát už pred začatím školského roka.
- V nebezpečných dopravných situáciách dieťa sprevádzajte. Ak dopravná situácia nepripúšťa, aby išlo dieťa samo, sprevádzajte ho pešo. Tak sa časom naučí zvládať túto trasu samostatne.
- Reflexné oblečenie a aktovky. Obliekajte dieťa tak, aby bolo dobre viditeľné (svetlé farby a reflexné pásiky na oblečení i aktovke).
Prečítajte si: Bezpečnosť detí: 4 dôležité informácie pre rodičov
Prízvukujte dieťaťu určité pravidlá bezpečnosti
- Dostatok času na cestu do školy. Pošlite dieťa do školy včas, aby sa nemuselo príliš ponáhľať.
- Nikdy nejsť s cudzím človekom. Dôrazne dieťaťu vysvetlite, že nikdy nesmie ísť s niekým cudzím. Rovnako by si nemalo skracovať cestu cez nebezpečné úseky (park, železnica, frekventovaná cesta bez priechodu pre chodcov...)
- Odhaľte nebezpečenstvá. Porozprávajte sa s dieťaťom o možných nebezpečných situáciách, s ktorými sa môže cestou do školy stretnúť.
- Kráčať aspoň vo dvojici. Skúste zabezpečiť, aby vaše dieťa absolvovalo cestu do školy s niektorým zo spolužiakov alebo kamarátov.
- „Ostrovy záchrany“ pre núdzové situácie. Ak by sa dieťa dostalo do núdzovej situácie, je dôležité ozrejmiť mu, kde môže nájsť „ostrovy záchrany“: predavačka v obchode alebo pošta, tu môže personál požiadať o pomoc.
- Kolieskové korčule radšej až cez prázdniny. Kolieskové korčule, kolobežky a skateboardy sú na cestu do školy nevhodné.
Majte na pamäti: Ak nebudete jazdiť autom ku škole, zmenšíte tak dopravný chaos pred školou a znížite tým riziko ohrozenia iných detí.
Tip MAMA a ja:
Aktivujte si u svojho mobilného operátora službu, vďaka ktorej sa vám dieťa kedykoľvek dovolá – teda aj keď nemá na svojom mobile kredit.
Chodenie do školy pešo je pre deti prospešné
Prieskumy ukázali, že deti, ktoré chodia do školy pešo, majú lepšie priestorové myslenie ako tie, ktoré sa vozia autom. A v škole je to obrovská výhoda, napríklad v takej matematike.
Apropo, škola: Keď si deti vymieňajú zážitky už na spoločnej ceste do školy, sú viac pripravené na vyučovanie. Učia sa potom pokojnejšie a koncentrovanejšie ako žiaci, ktorí stretnú svojich spolužiakov až v triede a až tu si môžu porozprávať svoje zážitky z uplynulých hodín či dní.
Prečítajte si: Deti a dopravná výchova: 5 tipov na hry vonku