Máte doma budúceho prváčika? Je čas pripraviť mu IZBU

Magdaléna Marcinčinová | 12. Aug 2019
Máte doma budúceho prváčika? Je čas pripraviť mu IZBU

Aj vy budete mať od septembra doma prváka? Určite rozmýšľate nad tým, ako vašej ratolesti pripraviť detskú izbu, aké pomôcky mu do nej dať, ako mu pomôcť, aby do školy chodilo rado...

Pracovné miesto = alfa @ omega

S prípravou na školu treba začať doma. V detskej izbe. V kráľovstve samotného dieťaťa. Táto zásadná zmena ho upozorní na to, že sa jeho život skutočne začína meniť. Už nebude škôlkarom, ale školákom. Zatiaľ si vôbec nevie predstaviť, čo to presne znamená, ale vy mu v tom pomôžete... 

Výmena detskej stoličky a stolčeka na hranie za veľký písací stôl a stoličku (akú má mama i tato) je pre dieťa veľkou vecou. („To je môj stôl a moja stolička!“) Kde je najlepšie písací stôl umiestniť, čo naň dať a čo zasa nie, môžete sa inšpirovať našimi tipmi, ako vytvoriť ideálne miesto na učenie (platí to aj pre staršie deti):

  • Vybrať stôl nemusí byť až taký problém, ak vezmeme do úvahy priestor, kde ho umiestnime a primeranú veľkosť k dieťaťu, ostáva už iba doladiť k detskému nábytku a je to. Stolička je dôležitejšia. Ideálnym riešením je výsuvná stolička, ktorá bude rásť spolu s vaším školákom. Či sa už rozhodnete pre drevenú, plastovú alebo inú, hlavné je, aby bola pre vaše dieťa pohodlná a zabezpečovala mu správne sedenie.
  • Stôl umiestnite na miesto s veľmi dobrým prirodzeným osvetlením, najlepšie k oknu. Denné svetlo by malo rovnomerne dopadať na celú plochu stola.
  • Je vhodné na stôl umiestniť aj umelé osvetlenie – lampu, ktorá bude nahrádzať denné svetlo v zimných dňoch, keď sa skôr stmieva. Dôležité je tiež umiestnenie lampy. V prípade, že máte doma praváka, svetlo by malo dopadať z ľavej strany stola, pri ľavákovi zasa z pravej strany, aby si rukou netienil.
  • Podmienkou pre každé ďalšie zariadenie, ktoré na stôl dáme je, aby nebolo rušivé, teda aby dieťa nerozptyľovalo počas učenia. Určite aj tu platí zásada menej je viac. Je vhodné, aby na stole nechýbal plán týždňa, aby sa školák vedel orientovať v dňoch a vo svojich mimoškolských aktivitách.  Rozvrh hodín spolu s krúžkami môžete na stôl umiestniť vodorovne alebo do fotorámika.
  • Aj keď sa od prváka neočakáva, že vie určiť čas na hodinách, je vhodné umiestniť hodiny v blízkosti jeho pracovného stola. Tie mu môžu pomôcť zorientovať sa v čase, ktorý venuje príprave do školy. Odporúčame skôr analógové – ručičkové hodiny, ako digitálne, vzhľadom na učivo, ktoré si vaše dieťa bude postupne osvojovať.

Pracovný kútik vytvárajte vo farbách, ktoré má vaše dieťa rado. Pozor však na množstvo jeho obľúbených hrdinov – príliš veľa princezničiek, jednorožcov či supermanov by mohlo vašu ratolesť rozptyľovať. Rovnako tak na pracovný stôl v čase úloh nepatria hračky, tablet, telefón.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: