Máte to doma na dennom poriadku? Nejdem do škôlky! V škole sa mi nepáči!

MK | 16. november 2023
Máte to doma na dennom poriadku? Nejdem do škôlky! V škole sa mi nepáči!

Je úplne prirodzené, že niektoré deti môžu mať občas obavy alebo nechuť ísť do škôlky alebo do školy. Je však rovnako dôležité tieto obavy brať vážne.

Ponúkame pár praktických tipov, ako môžete reagovať.

1. Empatia a pochopenie:

Komunikujte a počúvajte svoje dieťa. Dajte mu priestor na vyjadrenie jeho pocitov a obáv. "Ako sa cítiš ohľadom chodenia do škôlky/školy? Môžeš mi o tom povedať viac?" Potvrďte pocity dieťaťa: "Je v poriadku cítiť sa tak, občas sa cítime nervózne alebo neisto pri nových veciach." Nezľahčujte jeho obavy a názory. Dieťa potrebuje byť vypočuté, nie zahanbené. Jeho pocity sú dôležité. 

2. Rozprávajte o pozitívach:

Povedzte dieťaťu, čo všetko nové a zaujímavé sa môže naučiť. Rozprávajte o kamarátoch, ktorých spozná a o zábavných aktivitách v škôlke/škole. Používajte slová, ktoré podporujú pozitívne nastavenie: " Dnes robíte šarkanov? Bude to určite super zážitok!" 

3. Vytvorte rutinu:

Deti potrebujú mať istú kontrolu nad tým, čo sa deje a ak vedia aspoň približne, čo môžu očakávať a kedy, cítia sa istejšie. Začnite večernou prípravou, umožnite dieťaťu vybrať si oblečenie na ďalší deň. Dozrite na to, aby boli všetky veci boli pripravené a zabalené v taške či v batôžku do škôlky. Snažte sa udržiavať konzistentný čas vstávania, aby dieťa mohlo začať deň s dostatočným časovým predstihom. Rátajte s istým „prechodovým“ časom, dajte dieťaťu dostatok času na pomalý prechod z postele do ranného tempa. Skúste ráno vytvoriť pozitívnu atmosféru. Pochváľte dieťa, ak ráno prebehlo v poriadku a dohodnite si popoludňajší program. Bude sa mať na čo tešiť.  

Máte to doma na dennom poriadku? Nejdem do škôlky! V škole sa mi nepáči!

Dôvody, prečo dieťa môže vyjadrovať odpor k návšteve škôlky alebo školy, môžu byť rôznorodé a individuálne

  1. Strach z neznámeho: Dieťa môže byť nervózne z nového prostredia, nových učiteľov a spolužiakov.
  2. Oddelenie od rodiny: Strach pociťujú najmä mladšie deti, alebo deti, ktoré sú zvyknuté na domáce prostredie.
  3. Sociálne Obavy: Niektoré deti môžu pociťovať obavy z toho, ako budú akceptované medzi spolužiakmi.
  4. Nároky a tlak: Obavy z tlaku vykonávať určité úlohy alebo plniť očakávania môžu tiež viesť k nechuti chodiť do školy.
  5. Zlé skúsenosti: Ak dieťa má zlé skúsenosti zo škôlky alebo školy, môže prejaviť odpor z dôvodu obáv o bezpečnosť alebo nepríjemné zážitky.
  6. Zmeny v rodinnom živote: Zmeny v rodinnom prostredí, ako napríklad rozvod, presťahovanie alebo prírastok nového člena rodiny, môžu tiež ovplyvniť dieťa a jeho názor na školu.
  7. Zdravotné problémy: Ak dieťa trpí zdravotnými problémami, môže sa cítiť zraniteľné alebo neisté v novom prostredí.

Experimentujte s rôznymi rutinami, a akonáhle nájdete tú správnu, snažte sa ju dodržiavať.  Vypočujte si obavy dieťaťa a ak narazíte na problém, ktorý viete vyriešiť s pedagógom, určite ho zapojte. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: