Nemusí byť za všetkým VZDOR: Skúste komunikovať s dieťaťom inak

Marika Koscelníková | 3. marec 2021
Vzdor dieťaťa

Možno sú len zmätené z vašich požiadaviek. Skúste tento trik.

Možno sa obdobie vzdoru stalo trochu alibistickým, ak dieťa "neposlúcha", trucuje, neplní požiadavky.  Často sa stáva, že mávnete rukou - má také obdobie. Čo ak dieťa neplní požiadavku kvôli tomu, že nevie ako?

Zo života - typická situácia s batoľaťom

"Prosím, obleč si pyžamko."

Nič. Prázdny pohľad.

"Obleč si pyžamko, už ti to nebudem hovoriť tretíkrát!"

Opäť nič. 

" Prosím ťa, obleč si pyžamo!

"Ale ja nemôžeéééém", odpovedá dieťa. 

Donekonečna opakovať požiadavku sa nedá. Toľko trpezlivosti (asi) nemá každý rodič.

Trojročné dieťa by sa predsa malo dokázať samo obliecť. Takže sme to dcére ukázali a očakávali, že naučená zručnosť bude samozrejmosťou. No nestalo sa. Akoby prepočula pokyn – obleč si pyžamko, prosím. Jej odpoveď znela – ja nemôžééém.

Rodič si v hlave premelie toľkokrát prečítané poučky o vzdore trojročiakov, že správanie dieťaťa vyhodnotí ako obyčajný truc.  Ale nemusí to byť vždy tak. Ako dosiahnete, aby batoľa poslúchalo bez toho, aby ste zvyšovali hlas, alebo mávli rukou – to je vzdor?

Niekedy je ťažké rozlíšiť, či naše deti zámerne neposlúchajú, alebo či skutočne nerozumejú tomu, na čo sa pýtame a čo od nich žiadame. 

S batoľaťom komunikujte konkrétnym pokynom

Často zabúdame, že deti potrebujú jednoduché a konkrétne  pokyny.

Ak napríklad trojročnému dieťaťu povieme, aby si oblieklo pyžamo, nemusí vedieť, kde začať. Dôvod, prečo nepočúva, čo hovoríme, nie je preto, že by sa chcelo správať nevhodne - je to preto, lebo nevie konkrétne, o čo ich žiadame.

Jedným zo spôsobov, ako zistiť, ako to je, je rozdeliť úlohu na jednoduché kroky.

Takže sme to doma skúsili. Na jej "ja nemôžééém" nasledoval jednoduchý pokyn: Nájdi si otvor na ruku a vlož ju tam..., teraz druhú a teraz otvor cez hlavičku.
Dcéra sa začala obliekať. 

Vzdor

Možno chcú, ale nevedia ako

Možno sa to nám, dospelým, môže zdať hlúpe, malé deti potrebujú úlohy rozdelené do jasných a priamych krokov. Túto techniku ​​sme vyskúšali s dcérou  a fungovalo to. 

Ukázalo sa, že nebola neposlušná, keď si neobliekla pyžamo. Požiadali sme ju, aby urobila niečo nové a potrebovala s týmto procesom pomôcť. Teraz to dokáže úplne sama!

Skúste pri podobnej situácii dať dôkladné pokyny a rozdeliť úlohy na malé zvládnuteľné kroky. Možno vás prekvapí, keď zistíte, že vaše dieťa len nerozumelo vašim pôvodným požiadavkám.
Zdroj: mother.ly

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: