Lekárka radí: Ako liečiť zápal stredného ucha a ako mu predchádzať

MUDr. Katarína Legrand | 21. september 2022
Zápal stredného ucha

Nastávajúca jeseň i deti v kolektíve prinášajú aj typické ochorenia. Jedným z nich je aj zápal stredného ucha (odb. otitída). Ide o veľmi nepríjemné a bolestivé ochorenie typické pre detský vek. Samozrejme, aj dospelák môže mať zápal stredného ucha, ale nie je to tak časté ako u detí. Ako sa mu vyhnúť?

Na vine je Eustachova trubica. Akýsi zázračný kanálik prepájajúci stredoušnú dutinu a nosohltan. Jej úlohou je predovšetkým vyrovnávať tlak v stredoušnej dutine otváraním sa a odvádzaním prípadnej tekutiny, ktorá v nej môže vzniknúť. Aj pri zmenách atmosférického tlaku, napríklad pri lietaní, je to vďaka nej, že nám nezaľahne alebo postupne odľahne v uchu.

Zápal stredného ucha
Prečítajte si tiež:

Zápal stredného ucha

Zápal stredného ucha neexistuje osamote

Eustachova trubica je u detí pomerne krátka, keďže deti sú malé, a preto aj infekcia má kratšiu cestu z nosa alebo hltana do ucha. Z toho vyplýva, že, čisto teoreticky, každý sopeľ a zápal nosohltana alebo aj hltana ako takého môže byť skomplikovaný zápalom stredného ucha. Zároveň môžeme povedať, že zápal stredného ucha zväčša nevznikne ako prvotný zápal. Je to druhotná komplikácia už existujúceho problému, ktorý sa buď nerieši, alebo je infekcia tak agresívna, že pomerne rýchlo postupuje zápal sliznice ďalej. V tomto prípade Eustachovou trubicou do stredoušnej dutiny.

Ako zápal stredného ucha spoznáte?

Keď k tomu dôjde, môže sa objaviť bolesť v uchu a náhly výstup teploty nad 38,5 °C, ktorá zvykne trvať viac ako 24 hodín, aj napriek pravidelnej a správnej liečbe antipyretikami (liekmi na zníženie horúčky). Sú však aj prípady bez zvýšenej teploty, ale je prítomná výrazná, niekedy pichavá či pulzujúca bolesť v uchu. U dojčiat sa môžeme stretnúť len s horúčkami bez iného zjavného problému, keďže bábätká nám ešte nevedia povedať, že ich bolí uško. 

Pediater dieťa vyšetrí, zhodnotí normálny nález na pľúcach, v dutine ústnej, vyšetrí moč, ktorý bude negatívny a vtedy mu ostane ešte možnosť vyšetrenia otoskopom. Keď otoskopicky zhodnotí, že je v stredoušnej dutine zápal, môže si pomocou CRP odlíšiť bakteriálny od vírusového a na základe toho zvoliť liečbu. Ak by predovšetkým bakteriálny zápal stredného ucha trval dlhšie bez liečby, mohlo by dôjsť aj k prasknutiu blany bubienka a vo zvukovode by sa objavil hnisavý žltozelený výtok. Sprievodne sa pri otitíde objavuje tiež zaľahnutie v uchu alebo sa náhle zhorší sluch, na čo malé detičky väčšinou neupozornia. Pri správnej liečbe väčšinou dôjde k obnove počutia. 

Skúste zápalu stredného ucha predísť

Nič z toho sa však stať nemusí. Lepšie povedané, sme schopní zabrániť veľkej väčšine zápalov stredného ucha. Ako? Tak, že budeme konať hneď.

Čím menšie dieťa, tým vážnejší je sopeľ. Tým viac sa musíme snažiť odstraňovať sopeľ z nosa. Nielen preto, že deti do roka nevedia dýchať ústami, ale aj preto, že čím menšie dieťa, tým menšia Eustachova trubica. A tým kratšia cesta z nosa do ucha. Takže u malých detí odsávať, odsávať a odsávať. U detí od 2 rokov treba učiť fúkať nos správnym spôsobom. Vždy je jedna dierka zatvorená a z druhej sa fúka a následne sa to vymení. Nikdy nefúkame z oboch dierok naraz, aby nešiel hlien do dutín alebo napríklad do Eustachovky.

Ak už je dieťa v období vzdoru a fúkať síce vie, ale nechce spolupracovať, môžeme mať len dve možnosti na výber – odsávať alebo fúkať. Sopeľ jednoducho musí ísť von, inak by hrozilo vyšetrenie v nemocnici alebo nebodaj prepichovanie ucha! To sa síce stáva už len veľmi zriedkavo, ale vaše dieťa to nevie a vy ho nestrašíte, vy mu len hovoríte o možných následkoch jeho nespolupráce. Žartujem, ale len trošku. Jednoducho, sopeľ musí von.

To vám povie každý otorinolaryngológ, najmä detský. Je to ich modlitba za zdravé stredné ucho: „Naučme deti správne fúkať a nebudeme musieť liečiť toľké otitídy.“

Bez liekov to nepôjde

Ak ste sa však snažili, odsávali ste a správne fúkali a aj napriek tomu, uško bolí, nebodaj stúpa teplota, dajte dieťaťu od bolesti a zápalu liek na báze ibuprofénu v správnej dávke a čo najrýchlejšie vyhľadajte vášho obvodného pediatra či ORL špecialistu. Ušká sú dôležité, treba ich liečiť čím skôr a netreba to podceniť. Pri bakteriálnom zápale stredného ucha sú potrebné antibiotiká v dostatočne dlhom trvaní a pri seróznom zápale (vírusovom) zase nezaškodia silnejšie kvapky na zápal, ktoré sú tiež iba na predpis.

Naučte deti správne si vyfúkať nos:

  • Vždy je jedna nosová dierka zatvorená.
  • Z druhej dierky sa fúka a následne sa to vymení.
  • Nikdy sa nefúka z oboch dierok naraz.
  • Skúšajte to už u 2-ročných detí formou hry a hlavne chváľte.

vasaokidoki.sk

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: