Zápal stredného ucha
Zápal stredného ucha je ohoreni prevážne malých detí. Najčastejší je u detí v prvých dvoch rokoch života. S pribúdajúcim vekom sa vyskytuje menej často. Udáva sa, že na každého človeka pripadá 1 – 2 zápaly stredného ucha za život.
Je to bolestivé ochorenie, sprevádzané horúčkou, často vyžadujúce liečbu antibitikami. Nepríjemná bolesť v uchu, zvýšená teplota, súčasná alebo predchadzajúca nádcha svedčia o prestupe infekcie z nosohltana do ušných priestorov.
Najviac zvýraznené príznaky sú pri hnisavom zápale stredného ucha, ktorý vyžaduje vyšetrenie otolaryngológom. äčšinou prichádza ako komplikácia vírusových infekcií horných dýchacích ciest. Kvôli sprievodnej bolesti spôsobuje často nepríjemnú skúsenosť pre dieťa a rodiča.
Príčiny zápalu stredného ucha
Najčastejšie spôsobujú zápal stredného ucha vírusy. Tie spôsobujú mierny zápal, ktorý znižuje obranyschopnosť sliznice ucha. Túto poškodenú sliznicu napadajú baktérie, najčastejšie sú to Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catharalis a Streptococcus pyogenes.
Zápal stredného ucha nevzniká náhle, z pevného zdravia. Najprv je prítomná nádcha, zápal hrdla, zápal prinosových dutín. Infekcia sa z týchto miest ľahko dostáva cez tzv. Eustachovu trubicu (spojka medzi stredným uchom a nosohltanom) do priestorov ucha, kde sa usídli. Zápal sa môže šíriť aj krvou, napr. pri ovčích kiahňach, alebo môže vniknúť aj po úraze.
Príznaky zápalu stredného ucha
Príznaky závisia od štádia ochorenia.
1. štádium: Na začiatku ochorenie je zaľahnutosť a bolesť ucha.
2. štádium: Výraznejšia bolesť ucha so zvýšenou teplotou spôsobená hromadením tekutiny v stredoušnom priestore a jej tlakom na okolité štruktúry. Dieťa je nekľudné, zobúdza sa zo spánku, alebo nevie zaspať, otáča hlavičku zo strany na stranu.
3. štádium: Vysoká teplota, dieťa môže zvracať, bolesť pretrváva. Tekutina v stredoušnom priestore sa účinkom baktérií mení na hnis.
4. štádium: Objaví sa hnisavý výtok z ucha, ústup teploty a bolesti. Je to v dôsledku pretrhnutia bubienku, zníži sa tlak na okolité štruktúry. Výtok z ucha po niekoľkých dňoch ustúpi, dochádza k úprave stavu.
Liečba zápalu stredného ucha
Pri začínajuej bolesti, ak dieťa nemá zvýšenp teplotu, nebudí sa na bolesť je vhodný kvapnuúť 1 kvapku Burowho roztoku. Dôležité je udržiavanie priechodnosti nosa, odsávanie hlienov. Celkovo sa podávajú lieky proti zápalu a bolesti (pracetamol, ibuprofen). Ak bolest neustupuje alebo sa pridá horúčka, je nutné vyšetrenie ucha, lekár zváži potrebu celkový antibiotík.
Prognóza zápalu stredného ucha
Prognóza ochorenia je dobrá. Pacient má byť sledovaný otolaryngológom, ktorý ukončí liečbu. Po každom ochorení by malo mať dieťa vyšetrený sluch (tympanometria), u starších detí aj audiometria. Až 50% detí môže mať po prekonaní zápalu stredného ucha prechodne ľahkú nedoslýchavosť.
Opakujúce sa zápaly stredného ucha
Príčinou môže byť postavenie Eustachovej trubice- spojky medzi nosohltanom a stredným uchom. U niektorých deti je uložená tak, že umožňuje ľahší prienik baktérií z nosohltana do stredoušného priestoru. Deti so zníženou imunitou majú častejšie zápaly stredného ucha. Do úvahy prichadzajú aj dedičné faktory. Veľkú úlohu pri opakovaných zápaloch hrá aj zväčšená nosná mandľa. Po jej odstránení sa môže znížiť výskytu zápalu stredného ucha až o 60%.
Ako môže rodič ovplyvniť vznik zápalu stredného ucha
- Dodržiavať zásady zdravej výživy (dojčenie minimálne 6 mesiacov, potom dostatočný prívod vitamínov).
- Znižovanie rizika vírusových infekcií (vylúčiť kontakt s chorými osobami, v chrípkovom období nenavštevovať preľudnené miesta ako obchodné centrá, kiná).
- V prípade nádchy alebo zápalu horných dýchacích ciest udržiavať nos priechodný kvapkami a odsávaním. Naučiť dieťa včas fúkať nos.
- Dostatočný pobyt vonku, nefajčiarske prostredie.
- Klimatická liečba.
- Očkovanie proti pneumokokom.