Zápal stredného ucha: Z nevinného soplíka aj strata sluchu

Redakcia | 14. Apr 2018
Zápal stredného ucha: Z nevinného soplíka aj strata sluchu

Zápal stredného ucha je z pohľadu mnohých rodičov bežná choroba, ktorá patrí k deťom. Môže však odštartovať veľmi vážne komplikácie, ktoré vedú až k trvalému poškodeniu sluchu či ku zápalu mozgových blán.

Akútny zápal stredného ucha (otitis media acuta, otitída) sa vyskytuje najčastejie u detí do troch rokov. Takmer 60% detí do 1 roku života prekoná aspoň jeden atak otitídy, 25% detí trpí na opakujúce sa zápaly stredného ucha.

Zápal stredného ucha je vírusového pôvodu

Ochorenie vzniká prechodom najčastejšie vírusovej infekcie z nosohltana do bubienkovej dutiny cez Eustachovu (sluchovú) trubicu pri ochoreniach horných dýchacích orgánov.

Deti do troch rokov majú ešte nedostatočne vyvinuté anatomické usporiadanie, sluchová trubica je relatívne horizontálna a navyše sú v tomto veku dlhšie v ležiacej polohe. Preto sa vírusová nádcha šíri z horných ciest dýchacích aj do uší.

„Existuje viacero faktorov pre vznik otitídy v detskom veku ako napríklad absencia dojčenia, mužské pohlavie, nezrelá imunita, alergia, dysfunkcia Eustachovej trubice, pasívne fajčenie, či pobyt v predškolských zariadeniach,“ hovorí MUDr. Iveta Králinská z ORL ambulancie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici. „Hoci má spočiatku vírusové príčiny, skutočné komplikácie nastávajú, ak sa oslabeného organizmu zmocní bakteriálna infekcia.“

Čo je to zápal stredného ucha

Otitíde predchádza zvyčajne nádcha. Akútne respiračné ochorenie, ktoré sa prejavuje nádchou a zapáleným hrdlom je ľahšie rozpoznateľné, ako zápal stredného ucha.

„Prvým upozornením pre mamičky by mal byť fakt, že dieťa je pri nádche výrazne nepokojné, nedá sa ničím zaujať, nevie spať, je podráždené a výraznejšie plačlivé,“ hovorí MUDr. I. Králinská. „Deti sa na bolesť ucha strhávajú zo spánku.

Často sa nedajú ani utíšiť, pretože bolesť v hlave je veľmi veľká a nepríjemná. V prípade väčších detí, ktoré už zvládajú komunikáciu, najčastejšie sú sťažnosti na ostrú bolesť uší a hlavy. Pocit vnútorného tlaku v ušku je veľký, deti sa vôbec nedokážu sústrediť, napríklad na pozeranie rozprávok, či hru.“

Mami, bolí ma uško
Prečítajte si tiež:

Mami, bolí ma uško

Čo spôsobuje zápal stredného ucha

Prvotnou príčinou nádchy sú vírusy, nádcha oslabí organizmus. V našom tele sa nachádzajú bežne baktérie, ktoré má však náš imunitný systém pod kontrolou.

Ak však dôjde k oslabeniu, môžu sa baktérie premnožiť a nastáva problém. Komplikácie zápalu stredného ucha spôsobujú tri základné baktérie –Streptococcus pneumoniae (pneumokok), Haemophillus influenzae a Moraxela catarrhalis.

Najhoršie pre deti sú pneumokoky, mnohé sú rezistentné na antibiotiká a sú invazívne. To znamená, že nevyvolávajú len zápal stredného ucha, ale aj ďalšie vážne a život ohrozujúce zápaly: meningitídu, zápaly pľúc, kostí, ohrozujú krvný systém, kde vyvolávajú sepsu.

Baktérie pneumokokov, hemofilov a moraxely sa neraz usadia v nosohltane, kde je lymfoepitelové tkanivo, ľudovo sa nazýva aj nosná mandľa. Keď baktérie napadnú stredné ucho, sliznica sa vplyvom zápalu prekrví a začne opúchať, stredné ucho sa vypĺňa hnisavým obsahom..

Ako sa liečiť zápal stredného ucha

Otitída je bežná detská choroba, má však svoje nebezpečné- až život ohrozujúce komplikácie. Preto liečba akútneho hnisového zápalu stredného ucha musí byť manažovaná ORL lekárom, ktorý po vyšetrení dieťaťa nasadí adekvátnu liečbu, aby komplikáciám predišiel.

„Na možný zápal stredného ucha u detí musíme myslieť pri každej infekcii horných dýchacích ciest. Je nevyhnutné hneď začať dieťa správne liečiť. Musíme zvládnuť bolesť, teplotu, infekciu horných ciest dýchacích,“ hovorí MUDr. I. Králinská.

Veľmi dôležité je dôsledné ošetrovanie nosa: pravidelné odsávanie hlienov a správne fúkanie nosa.

Keďže infekcia horných dýchacích orgánov zvačša predchádza vzniku otitídy, je nevyhnutná aj lokálna nosová liečba. Podávame kvapky s dekongescenčným účinkom, ktoré spôsobia odpuchnutie slizníc v nose, v sluchovej trubici, a vo vedľajších nosových dutinách a pomôžu lepšiemu uvoľneniu hlienov.

Zápal stredného ucha neriešte samoliečbou

Určite sa pri zápale stredného ucha treba vyhnúť samoliečbe a „babičkiným“ receptom s petrolejovou gázou v uchu a podobne. Zodpovedne vie nastaviť liečbu špecialista ORL. V niektorých prípadoch zaberajú antibiotiká, pri komplikovanejších prípadoch, najmä ak sa naplní vnútro stredného ucha neželaným hnisom, je nevyhnutné pristúpiť k operačnému zákroku a vložiť do ucha drenážnu trubičku na odtekanie hnisu.

Často sa v takýchto prípadoch  podávajú antibiotiká vnútrožilne. Pobyt v nemocnici si vyžaduje 7 až 10 dní. Pri menej závažných prípadoch ak je pacient v domácej liečbe treba dodržiavať pokoj na lôžku a pravidelné lieky. Pri zanedbaní liečby sa totiž môže zmeniť jednorazový zápal stredného ucha na opakované zápaly, ktoré navyše môžu viesť k poškodeniu sluchu.

Ako sa chrániť pred zápalom stredného ucha

Prevencia proti samotnému zápalu stredného ucha nie je jednoduchá, pretože za zápal môže byť zodpovedných viacero faktorov.

Zato prevencia pred závažnými komplikáciami spôsobenými pneumokokmi je účinná vďaka možnosti očkovania proti pneumokokom u najmenších detí.

  • Choroba: zápal stredného ucha - otitída
  • Pôvodca: najčastejšie vírusy, z baktérií potom pneumokok, hemofilus, moraxela
  • Ohrozená skupina: najmä deti do troch rokov
  • Prenos: najčastejšie prestup infekcie dýchacích ciest do stredoušnej dutiny 
  • Príznaky: bolesti uší, veľké bolesti hlavy, horúčka, nádcha
  • Liečba: v prípade baktériovej otitídy antibiotiká, pri komplikáciách drenážne trubičky 
  • Prevencia: dôkladná liečba infekcie dýchacích ciest, pneumokokové očkovanie

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: