Mami, bolí ma uško. Čo robiť pri zápale ucha?

MUDr. Mário Smatana | 19. máj 2018
Mami, bolí ma uško. Čo robiť pri zápale ucha?

Väčšina rodičov vyhľadá pomoc ušno-nosovo-krčného (ORL) odborníka práve kvôli uchu. Niektoré štatistiky hovoria, že až každé 2. - 3. dieťa sa počas svojho detstva stretne so zápalom uška.

Ako vzniká zápal ucha a ako sa prejavuje?

Zápal nevznikne v ušku spontánne, ale infekcia či už vírusová, alebo bakteriálna sa do uška dostáva z okolia. Najčastejšie to je z nošteka a nosohltana, cez tenkú trubicu, ktorá sa volá Eustachova trubica. Tá začína v nosohltane, na jeho bočnej stene a končí až v strednom uchu.

Cez ňu často prechádzajú vírusy alebo baktérie ako cez tenký tunel, až na sliznicu stredného ucha, kde sa usídlia a vyvolajú zápal.

Väčšina zápalov uška súvisí s inou infekciou v oblasti horných dýchacích ciest - s nádchou, zápalom dutín, hltana, angínou. Ak sa zápal uška opakuje často, hľadáme tzv. fokus, zdroj opakovaných zápalov. Veľmi často je príčinou zväčšená nosová mandľa, ktorá sa nachádza na zadnej stene nosohltana, má laločnatý, hrboľatý tvar, podobne ako hltanová mandľa.

V nosovej mandli sa môže skrývať množstvo baktérií, ktoré číhajú, kedy sa imunita zníži  a umožní im rozmnožiť sa. Keď sa rozmnožia v nosohltane, majú veľmi blízko k Eustachovej trubici, ktorou sa dostanú do stredného ucha. Ak sa zistí zdroj zápalu v chronicky zapálenej nosovej mandli, doporučujeme ju odstrániť v celkovej anestézii pod optickou kontrolou.

Bolesť ucha
Prečítajte si tiež:

Bolesť ucha

Zápal sa u detí prejavuje rôzne. Najmenšie deti, ktoré nevedia rozprávať sú plačlivé, nespokojné, nechcú piť mliečko, majú zvýšenú alebo aj vysokú teplotu, spontánne si chytajú boľavé uško, čo nám niekedy pomáha zápal uška objaviť. 

Niektoré deti reagujú plačom, keď im zatlačíme prstom na okolie vonkajšieho zvukovodu, alebo na potiahnutie za ušnicu. Možno namietať, že každé dieťa by bolestivo zareagovalo, keby sme mu silne tlačili na ucho, keď je však uško zapálené, bolesť vyvoláva aj jemný tlak, alebo ťah za ušnicu.

U starších detí sa môže zápal prejaviť pichľavou bolesťou, zaľahnutím v  uchu, pocitom tlaku v uchu, rôznymi zvukmi v uchu - špliechanie, pískanie, šumenie. Niektoré deti reagujú aj vracaním alebo závratmi.

Čo robiť pri prvých príznakoch zápalu uška?

Keď zistíte vyššie uvedené príznaky u svojich detí je vhodné navštíviť svojho pediatra, ktorý dieťa vyšetrí a odošle na odborné ušné vyšetrenie.

V odbornej ušnej ambulancii našich detských pacientov vyšetrujeme v sede, na kolenách svojich rodičov. Je samozrejmé, že každé dieťa má pri vyšetrení strach z neznámeho, preto sa snažíme dieťa zabaviť alebo odreagovať.

Vyšetrenie trvá iba chvíľku a po jeho skončení je dieťa hrdé na to, že ho zvládlo. Vždy ho treba pochváliť, že bolo dobré a statočné, pomôže aj sľub kúpy nejakej hračky za odmenu. U nás máme vždy po ruke nejakú omaľovánku, ktoré  majú deti veľmi radi a odchádzajú od nás s pocitom hrdosti, že získali odmenu, keď zvládli vyšetrenie.

Kedy a ako liečiť zápal ucha?

Odborného lekára by sme mali navštíviť čo najskôr. Ideálne ešte v deň začiatku bolestí ucha. Predídeme tak možným komplikáciám, ktoré môžu byť pri zápale uší pomerne vážne. Obávanou a život ohrozujúcou komplikáciou je zápal mozgových obalov - meningitída, ktorá je aj v dnešnej dobe občas smrteľná.

V liečbe zápalov ušiek ako prvú pomoc používame bežne dostupné ušné kvapky, tzv. Burrow alkohol, ktoré kvapkáme do uší 4 x denne 2-3 kvapky. Pôsobí chladivo a zmierňuje zápal. Niekedy, najmä pri vírusových zápaloch táto liečba postačuje, nutné sú však kontroly v ušnej ambulancii.

Pri ťažších bakteriálnych zápaloch je nutné nasadiť antibiotiká. Ak je blanka bubienka výrazne vyklenutá smerom von do zvukovodu, znamená to, že sa za ňou nahromadil hnis. Vtedy je nutné urobiť tzv. paracentézu v lokálnom znecitlivení.

Ide o vytvorenie malého otvoru miniatúrnou ihlou, ktorým potom hnis vyteká von a nehromadí sa v strednom uchu. Po tomto výkone sa dieťaťu výrazne zmierni tlak v uchu a bolesť. Z hľadiska lekára vytvoríme tzv. nami kontrolovaný otvor v tej časti blanky, v ktorej sa najrýchlejšie zhojí.

Zhojenie otvoru nastáva do 5 dní od ústupu výtoku z ucha. Veľmi  dôležité je odobrať výter z hnisavého obsahu v ušku, aby sme zistili aká baktéria vyvolala zápal. Podľa výsledku výteru môžeme o niekoľko dní cielene nasadiť alebo zmeniť antibiotiká.

Dôležité zhrnutie o zápale uška:

  • každé 2. – 3. dieťa sa počas svojho detstva stretne so zápalom uška
  • infekcia ucha je vírusová alebo bakteriálna
  • infekcia prechádza do ucha cez Eustachovu trubicu z nosohltana
  • fókusom je často zväčšená nosová mandľa
  • lekára by sme mali navštíviť čo najskôr
  • prvá pomoc - Burrow alkohol, ďalej podľa lekára

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: