Zaľahnuté ucho: kde je príčina?

Redakcia | 16. Nov 2017
Zaľahnuté ucho: kde je príčina?

Ide najčastejšie ruka v ruke s akútnymi infekciami, ako je napr. nádcha, zväčšená nosohltanová mandľa, ale poznajú ho aj mnohí alergici, či ľudia s častými infekciami dýchacích orgánov.

Zaľahnuté ucho sa ukrýva aj pod pojmami glejové ucho, či prevodová porucha sluchu. Ide o pomerne časté ochorenie detí, spôsobené upchatím Eustachovej (sluchovej) trubice. Za normálnych okolností je stredné ucho ventilované cez Eustachovu trubicu, ktorá má za cieľ vyrovnávať tlak vzduchu.

 

Ako sa prejavuje zaľahnuté ucho?

Ak sa vyústenie trubice z akýchkoľvek príčin zablokuje, dieťa sa môže (ale aj nemusí) sťažovať na zaľahnutie v uchu, zhoršenie sluchu, rezonanciu vlastného hlasu.

Ak nevie špecificky popísať nepríjemné pocity, môže to popísať aj ako bolesť v uchu. Upchatie môže byť spôsobené funkčne alebo obštrukciou, teda napr. zväčšenou nosohltanovou mandľou, polypom, či alergickým opuchom, ktoré upchajú sluchovú trubicu a v bubienkovej dutine vznikne podtlak.

Pri pretrvávaní podtlaku sa rozšíria cievy a následne z nich prestúpi tekutina do stredného ucha. Táto tekutina doslova zaplaví stredné ucho a dieťa môže nadobudnúť pocit, že nepočuje. Keď zaľahne len jedno ucho, dieťa si to ani nemusí všimnúť a rodič to zvyčajne ani neodhalí.

Keď však postihne obe uši, spravidla rodič zistí, že dieťa nepočuje dobre, lebo neustále pridáva hlasitosť na televízore, či cédečku, alebo hlasnejšie rozpráva, ba až kričí.

Liečba zaľahnutého ucha

Liečba spočíva v odstránení príčiny, a nie následku. V prvom rade je potrebné zistiť, čo upchatie sluchovej trubice spôsobilo, či ide o alergickú príčinu, alebo o infekciu horných dýchacích ciest (nádcha, zapálené dutiny, hnisavá epifaryngitída), alebo či nie je na príčine veľká nosohltanová mandľa.

Mandle musia von!
Prečítajte si tiež:

Mandle musia von!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: