Detská imunita

MAMA a ja | 20. jún 2016

Dôležitosť správneho fungovania imunitného systmému je nesporná. Chráni náš organizmus pred škodlivými vplyvmi a chorobami. Mali by sme sa preto o ňu náležite starať. Vyhýbať sa všetkým jej nepriateľom a podporovať imunitný systém už od narodenia.

Čo je imunitný systém

Pojem imunitný systém predstavuje systém buniek, orgánov a protilátok, reakcií a mechanizmov v našom tele, ktorý vytvára akýsi ochranný štýt voči vonkajším negatívnym činiteľom. Chráni telo pred chorobami a zápalmi. Tento systém funguje v súčinnosti s tráviacim, nervovým, pohybovým a kardiovaskulárnym systémom. Nemá v organizme v podstate žiadne konkrétne miesto. Naopak, bunky imunitného systému sa nachádzajú a voľne cirkulujú v krvi a v lymfe alebo v tkanivách jednotlivých orgánov.  Jeho základnou úlohou je zabezpečovať správne a bezproblémové fungovanie ľudského organizmu

Imunita môže byť vrodená (tú, ktorú človek zdedí) alebo získaná. Donedávna pretrvával fakt, že imunitný systém reguluje sám seba. Výskumy v imunológiii však ukazujú na úzke prepojenie imunitného syystému s psychikou a nervovým systémom človeka. 

Čo imunite dieťaťa škodí

Civilizačné vymoženosti sú nepriateľmi vyvíjajúceho sa imunitného systému dieťaťa: klimatizované priestory nákupných centier, neprimeraný dôraz na sterilnú čistotu, neustály atak elektroniky (televízie, rádia, počítačov, mobilov), smog, priveľa neprirodzeného svetla či stres z dynamiky dnešného života. K oslabeniu imunity môže viesť i prehnaná starostlivosť, nástup do škôlky či časté užívanie antibiotík. Aby dieťa v prvých mesiacoch a rokoch života zvládalo toto prostredie v zdraví, je nutné budovať cielene jeho obranyschopnosť.

Kroky k budovaniu imunity

Vyvážená a hodnotná strava

Keďže črevá predstavujú základný orgán imunity, je potrebné dieťaťu ponúkať to, čo je preň prospešné. Po období dojčenia, ktoré je základom pre budovanie imunity, je vhodné zaradiť do stravy postupne mlieka pre batoľatá a kaše s obsahom prebiotík (oligosacharidov GOS/FOS), teda látok podporujúcich správne fungovanie črevnej mikroflóry.

Prečítajte si: Materské mlieko – zázračná tekutina. Spoznajte dôležité fakty!

Otužovanie, pohyb v prírode

Každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, neprekúrené a „neklimatizované“ domáce prostredie s častým vetraním. Dbať na primerané oblečenie a vhodnú teplotu vody pri umývaní. Odporúča sa začať s postupným otužovaním vlažnou vodou už u malých detí. Vhodné je i plávanie. V ambulanciách pediatrov často vidieť, že deti sú príliš teplo naobliekané, samozrejme, že sú následne spotené. Vlhké oblečenie na nich vonku priamo schne, čo tiež môže spôsobiť prechladnutie. Primerané obliekanie zohladňujúce počasie je základom.

Môže vás zaujať: Otužovať? Bŕŕŕ...

Spánkový režim

Potreby spánku sú individuálne, ale dieťa by malo vnímať od skorého detstva rozdiel medzi dennou – aktívnou časťou a nočnou – oddychovou časťou dňa.  Je dôležité zaviesť dieťaťu od  útleho detstva režim dňa, pravidelnosť.  

Zaujímavé: 10 tipov spánkovej odborníčky Jo Tantum pre lepší spánok bábätiek

Harmonické prostredie

Prirodzené domáce prostredie by nemalo byť hlučné, ale naopak príjemné, vo farbách, ktoré nedráždia, ale upokojujú. Najdôležitejšie je, aby sa partneri vedeli dohodnúť, nehádali sa, nevyvolávali stres a napätie, ktoré veľmi negatívne vplýva na psychický stav dieťaťa. Rodičia musia dodržiavať režim a byť jednotní v požiadavkách, príkazoch, zákazoch a úľavách pre dieťa, tzv.: „ťahať za jeden povraz“.

Rozvoj poznávacích schopností

Bystré, tvorivé a zvedavé dieťa je v psychickej pohode a takáto pohoda je dôležitá pre spokojný život. Správny štart tvorivého intelektu dieťaťa môžu rozbehnúť rodičia interaktívnymi hrami, ale rovnako aj stravou. Rozvoj kognitívnych schopností pozitívne ovplyvňujú LCP mastné kyseliny. Nachádzajú sa jednak v pokračovacích dojčenských mliekach, ale rovnako aj v rybách a orechoch. Pestrý jedálniček, bohatý tiež na bielkoviny, vitamíny, stopové prvky, správny pomer cukrov, tukov a bielkovín je možné skutočne dosiahnuť  jednoducho pestrou stravou, na ktorú treba dieťa zvykať už odmalička.

Zvýšený príjem vitamínov

V kritickom období môžete na podporu imunity siahnuť napríklad po rakytníkovom sirupe, dyňových semienkach či ľanovom oleji. Sú zdrojom cenných látok, ktoré sú pre náš organizmus nenahraditeľné. Osvedčila si i tinktúra alebo čaj z Echinacei, šípok či zázvoru. Naopak, obmedzte používanie cukru a menj často ponúkajte deťom na tanieri mäso a mliečne výrobky.

Prečítajte si tiež: Aké bylinkové čaje ponúknuť drobcom?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: