Keď sa deťom potia nohy: Rady a tipy
Aj deťom, rovnako ako dospelým, sa potia nohy... ako ochrániť jemnú detskú kožu nôh pred infekciami?
Detské nohy sa nepotia menej než nohy dospelých: na omnoho menšej ploche chodidla majú presne toľko potných žliaz ako neskôr, keď už ich nohy dosiahnu konečnú veľkosť. Preto by deti mali mať v lete veľa príležitostí chodiť naboso. Pretože chodiť naboso je najprirodzenejšia forma masáže, otužujú sa tým nohy a predchádza sa poteniu.
Bábätko sa neprimerane potí - čo robiť?
Priveľa potenia?
Niektoré deti dokonca trpia nadprodukciou potných žliaz na nohách. Aby sa potom rozmočená pokožka nenarušila a nebola dostupná infekciám a plesňovým ochoreniam, je nutná špeciálna starostlivosť o nôžky. Spravidla stačí, keď sa deťom nohy umývajú 2-krát denne a dôkladne sa vysušia - aj medzi prstami. Odporúča sa deťom kupovať jemné mydlá alebo čistiace emulzie.
Ponožky by si mali meniť denne a topánky by si mali striedať obdeň, aby sa vždy stihli "vyvetrať". Obuv na cvičenie by sa mala používať len na športovanie, pretože časť potu sa absorbuje aj do tenisky, a musí tak mať dostatok času na vysušenie. To isté platí aj pre gumáky, ktoré by mali deti nosiť len v daždi alebo za mokrého počasia.
10 tipov na dobrý spánok bábätka v horúcom počasí
Kvalitné topánka a hygiena nôh
O zdravú klímu nôh sa starajú topánky z priedušného materiálu (napr. kože), ako aj ponožky z prírodných materiálov zmiešané s trochou syntetiky, pretože čisté bavlnené ponožky hromadia vlhkosť. Sať pot pomáhajú aj špeciálne vložky do topánok alebo púder v ponožkách (napr. púder pre bábätká). Vhodné sú vlažné kúpele nôh pripravené z dubovej kôry, prasličky alebo šalvie lekárskej. Na nadmerné potenie nôh môže pediater, prípadne kožný lekár odporučiť špeciálne krémy alebo púder.
Kedy môže byť potenie nôh príznakom choroby?
Nadmerné potenie môže byť príznakom zdravotných problémov, ako je hyperhidróza (ext. zdroj wiki), cukrovka, hyperthyreóza (ext. zdroj wiki), infekcie, srdcové problémy alebo neurologické poruchy. Ak je potenie sprevádzané ďalšími príznakmi ako je únava, rýchly srdcový tep alebo strata hmotnosti, je potrebné konzultovať to s lekárom. Stanovenie diagnózy zahŕňa fyzické vyšetrenie a v niektorých prípadoch aj krvné testy na vylúčenie sekundárnych príčin nadmerného potenia.