Dediť topánočky po staršom súrodencovi? Ako kupovať prvé topánky

Dediť topánočky po staršom súrodencovi? Ako kupovať prvé topánky

Je nutné kupovať topánočky s anatomickou stielkou? Čo populárne barefoot topánočky pre deti? Môže dieťa dediť obuv po staršom súrodencovi?

Prvé topánočky

Nemali by byť ťažké ani tvrdé. V odľahčených topánkach sa bude deťom lepšie kráčať. Mali by veľkostne sedieť tak, aby v nich bolo dostatok miesta na rast chodidla, nie však viac ako jedna konfekčná veľkosť. Nemôžu však byť ani veľmi voľné, aby sa pri chôdzi nevyzúvali. Preto je vhodné, aby mali šnúrky alebo pevný suchý zips, čo udrží členok pevne v zadnej časti topánky. 

Výhodou je, ak topánočka dobre obopína členok, čím zabezpečí dieťaťu lepšiu stabilitu pri chôdzi. Jemne vystužená päta topánky udrží zasa pätu dieťaťa v anatomicky vhodnom postavení a tak zabezpečí  plnohodnotnú funkciu svalov chodidla. Preto nie je vždy nutná anatomická stielka na podporu pozdĺžnej klenby.

Podrážka by mala byť ohybná v prednej časti (1/3 z celkovej dĺžky podrážky), aby sa mohli voľne ohnúť palce pri zdvihnutí päty.  Zadné 2/3 podrážky by mali byť pevnejšie, aby spolu s vystuženou pätou dopomohli stabilite a vhodnej funkcií svalov. 

TOTO by ste mali o detskej nôžke vedieť

Detské chodidlo narastie ročne spravidla o 2 veľkosti, preto je vhodné kontrolovať veľkosť topánok každých 6 – 8 týždňov. 

TIP: Pri kúpe topánok by mal rodič (ideálne matka, pretože má tenšie prsty) voľne vopchať svoj ukazovák za pätu detského chodidla v nezašnurovanej topánke (dieťa musí stáť, nie sedieť). Niektoré deti majú chodidlá kratšie a bacuľatejšie, iné tenké a dlhé. Toto je ďalší faktor, na ktorý treba myslieť pri výbere detských topánok.

Populárne „barefoot“ topánky?

Tento typ obuvi bol primárne vyvinutý na zlepšenie a vytvorenie propriocepcie – čiže na vnímanie signálov z podkladu do svalov a šliach chodidla, ktoré následne majú vplývať na spevnenie a zlepšenie funkcie. Vhodné proprioceptívne signály k nám prídu z mäkkých povrchov, ako je tráva, kamienková lúčna alebo lesná cesta, piesok. Chôdza po betóne a tvrdých povrchoch, po ktorých bežne chodí dnešný človek, nevyšle do tela žiaden stimulačný signál, na základe ktorého by sval, alebo šľacha mali lepšie pracovať.  

„Dediť“ obuv po staršom súrodencovi? 

Topánky by sa nemali dediť po súrodencoch, pokiaľ sú viditeľne zošliapané podrážky, alebo už boli nosené dieťaťom, ktoré nosí ortopedické vložky. Je tu pravdepodobnosť,  že kostra topánky bude deformitou pretlačená do strany a bude tlačiť do zlého postavenia „zdravé“ chodidlo mladšieho súrodenca.

 BSc. (HONS) Denisa Mertl, MChS

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: