Ortopéd radí: prvé kroky v správnych topánočkách

Eliška Fričovská | 17. október 2018
Ortopéd radí: prvé kroky v správnych topánočkách

Ako by mali vyzerať prvé topánočky pre dieťa? Ich správny výber je dôležitý.

Je vhodné dávať deti do chodúľky (pavúka)?

Každá vývinová fáza má pre budúcu pohybovú kondíciu veľký význam. Dieťaťu treba ponechať dostatok možností a priestoru na pohyb štvornožky, lozením. Samozrejme, ak je dieťa uložené do chodúľky len na pár minút, hoci viackrát denne, urobí to veľa radosti jemu aj jeho najbližším.

Zásadou je dávať do chodúľky len dieťa, ktoré už samostatne sedí a má zdravé bedrové kĺby! Príliš dlhé „chodenie v chodúľke“ preťažuje chrbticu, keďže chýba možnosť pevnej opory. Takisto sa môže podieľať na preťažovaní dolných končatín a vzniku deformít piat (spravidla päty do „X“, chôdza špičkami výrazne von).

Prečo chodí dieťa po špičkách?

Dieťa vo veku okolo jedného roku zdokonaľuje svoju stabilitu v stoji, hoci pri chôdzi ešte balansuje. Pri vyhľadávaní najstabilnejšej polohy má významnú úlohu aj prechodné neškodné „cupitanie“ po špičkách.

Stavanie dieťaťa na špičky je často účelové, keď sa snaží dočahovať rôzne predmety, vyrovnať sa svojou výškou starším súrodencom („aha, aký vysoký narastiem“).

Tento typ chôdze čoskoro vystrieda chôdza s plným nášľapom. Prílišná pozornosť rodičov na chôdzu po špičkách sa však môže  dieťaťu zapáčiť a spôsobiť predĺženie tejto fázy, takže dieťa pokračuje v tomto „zlozvyku“.

Niekedy nájdeme príčinu v nových topánkach, ktoré otláčajú päty, v drobnom úraze alebo malej prekážke v topánke. Vždy treba zistiť, či dieťa chodí výhradne po špičkách, alebo je schopné aj normálnej chôdze.

Len v zriedkavých prípadoch je pôvod tohto chodenia závažnejší, napríklad skrátenie Achillovej šľachy po nedostatočnej liečbe alebo rehabilitácii.

Aké majú byť prvé topánočky?

V tomto období je veľmi dôležité, aby dieťa, ktoré sa začína stavať, vyťahujúc sa ručičkami, malo zabezpečené správne tlakové podnety medzi podložkou (podklad postieľky) a stupajou nohy.

Na schopnosť udržať rovnováhu tela pri vykonaní rôznych aktivít sú (popri zraku a polohocite) dôležité aj citlivé nervové zakončenia na stupajach nôh. Tieto drobné nervové zakončenia (tzv. proprioreceptory) prijímajú podnety z podložky a odosielajú ich do mozgu.

Potom sa vydávajú príkazy jednotlivým svalom tak, aby sa zabezpečilo udržanie rovnováhy v stoji a neskôr aj pri chôdzi. Táto schopnosť nie je dieťaťu daná pri narodení, ale musí si ju „prácne“ nacvičiť.

Na to, aby stupaj nohy vedela prijať a spracovať podnety z podložky, ako aj na to, aby sa drobné svaly nohy mohli správne vyvíjať, je potrebné, aby nôžka nebola obmedzená pevným spodkom obuvi.

Preto sú v tomto období žiaduce mäkké topánočky, najvhodnejšie z prírodnej kože („capačky“), ktoré len jemne podopierajú oblasť členkov. Veď predsa v postieľke, resp. na podklade starostlivo kontrolovanom rodičmi nepredpokladáme potrebu ochrany nôžky pred chladom a mechanickým poškodením.

Čo môžeme spôsobiť dieťatku nevhodnými topánkami?

Nevhodná obuv môže výrazne spomaliť pohybový vývin v zmysle odmietania chôdze, predčasnej únavy až bolestivého presilenia svalov a šliach nohy a predkolenia. V niektorých prípadoch vznikajú otlaky, odery až deformity palcov alebo neprirodzené vyosenie piat.

Nevhodnou  obuvou rozumieme príliš krátke, tesné (deformujú palce), ťažké, nepriedušné topánky alebo otláčajúce vnútornými nerovnosťami (uzlíky, švy, lep a pod.). Nebezpečné sú aj rôzne ostré a uvoľňujúce sa ozdoby topánok.

Prečo deti nemôžu nosiť typy obuvi ako dospelí?

Ak by sa dieťaťu od začiatku stavania sa na špičky až po zvládnutie istej chôdze obúvali topánky s neohybnou podrážkou, drobné svaly nohy by nezískali možnosť natrénovať si jemné balansovanie a neskoršia chôdza dieťaťa by sa stala „tvrdou“ a namáhavejšou. (Predstavte si, že by dieťa chodilo ako v lyžiarskych topánkach.)

Môžu ponožky skutočne poškodiť malé nožičky?

Detským nohám môžu výrazne škodiť syntetické ponožky. Úzke ponožky stláčajú palce k sebe, krátke ponožky podporujú skrčenie prstov (kladivkové prsty). Pohybový vývin a správny rast kostí i kĺbov môže výrazne obmedziť obezita, preto dbáme na udržanie správnej hmotnosti dieťaťa.

Zdroj: B. Brozmanová, M. Frištáková, I. Brucknerová, M. Kokavec: Rodičia sa pýtajú ortopéda, Ikar, 2014
Nechajte DETI behať BOSÉ!
Prečítajte si tiež:

Nechajte DETI behať BOSÉ! 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: