9 jednoduchých pravidiel: Pestujte u detí vzťah k zdravému jedlu
foto: istockphoto.com
Nenazývajte jedlá „dobré“ a „zlé“, každé jedlo má svoje zastúpenie v jedálničku. Naučte ich radšej, ktoré jedlá sa jedia „pravidelne“, „niekedy“ a „príležitostne“.
Zdravá strava by nemala byť niečo výnimočné, mala by byť pravidelnou rutinou a samozrejmosťou.
Základy stravovania, ktoré svojim deťom dáte, si ponesú po celý svoj život.
Prečítajte si tiež:
8 tipov ako vyrásť na zdravej strave
9 jednoduchých pravidiel
- Vyvážená strava by mala byť samozrejmosťou a mala by tvoriť väčšinu vašich jedál. Občasné „zhrešenie“ je potom v poriadku.
- Zapojte deti do nakupovania potravín a výberu receptov. Vezmite ich do obchodu alebo na trh a nechajte ich vybrať ovocie, zeleninu či iné zdravé potraviny.
- Rozprávajte sa o jedle a vysvetľujte im, na čo slúžia jednotlivé zložky ich jedla. Ktoré potraviny im dávajú vitamíny a ktoré potrebujú pre rast svalov či pevných zubov a kostí.
- Nenazývajte jedlá „dobré“ a „zlé“, každé jedlo má svoje zastúpenie v jedálničku. Naučte ich radšej, ktoré jedlá sa jedia „pravidelne“, „niekedy“ a „príležitostne“.
- Veľkosť porcií je dôležitá, prejedanie sa a následná potravinová „kóma“, kedy ležíte polomŕtvi na gauči s rozopnutými nohavicami, nie sú pre deti najvhodnejším príkladom.
- Sladkosti nezakazujte, dosiahnete tak iba opačný efekt. Vysvetlite deťom, že sladkosti síce chutia dobre, ale môžu telu narobiť mnoho škôd. Porozprávajte sa o tom, aké množstvo sladkostí a v akom čase je prijateľné. Miesto dezertov podávajte viac ovocia či ovocných šalátov.
- Počas jedenia vypnite televízor a iné rušivé podnety. Odvádzajú pozornosť od prirodzených signálov hladu a sýtosti, ktoré potrebujeme počúvať.
- Buďte príkladom! Ak odmietate jesť zeleninu vy, nečakajte, že ju budú jesť vaše deti.
- Jedzte spolu ako rodina. Posilníte nielen zdravé stravovanie, ale aj celú vašu rodinu.