Tipy, ako u dieťaťa podporovať pozitívny postoj k život a tým i vďačnosť
Jedno je isté: Ten, kto je vďačný, má zo života viac. Lebo vďačnosť sa zakladá na pozitívnom postoji. A ten robí deti bezstarostnými a šťastnými.
Naučte deti ďakovať
Takýto postoj podporujú rituály ako ďakovná modlitba pri stole alebo večerné reflektovanie dňa. Rodičia by mali pri tom deti nasmerovať na pekné zážitky a skúsenosti. Optimistickým deťom totiž padne ľahšie povedať srdečné „ďakujem“ ako malým hundrošom, ktorí na všetkom vidia chybu. Rodičia sú im pri tom najlepšími vzormi.
Neúcta, klamstvo a agresivita: Ako riešiť nevhodné správanie u detí
Používajte frázy vďačnosti v každodennom živote tak často, ako je to možné
- Ďakujem...
- Vážim si...
- Páčilo sa mi...
- Mohol by si mi, prosím ťa...
- Ocenil/a by som...
- Som vďačný/á za to, že...
- Vážim si ťa...
Vyjadrite dieťaťu vďaku za obohatenie vášho života
Obdivujte život
Ty si pre mňa dôležitý/tá
Dôležitejšie ako seno je ale to, že mu touto malou pozornosťou vyjadríte nasledovné: „Ty si pre mňa dôležitý. Páči sa mi, že sa hráš s rytierskym hradom. A ja ti týmto malým gestom ukazujem, že som k tebe empatická a rozumiem ti.“ A to je hodnotnejšie ako akýkoľvek materiálny darček. Učte svoje deti, že nemusia vždy dostať všetko, po čom ich srdce piští. Deti, ktoré si môžu kúpiť hračku zakaždým, keď vstúpia do obchodu, majú tendenciu vyrastať bez vďačného postoja.
Myslieť s láskou na iných
Dieťa sa nepoďakovalo alebo nepoprosilo? Urobte to zaňho!
Tu je dôležité, aby ste vy dieťa zastúpili a ocenili, príp. vyjadrili uznanie druhému človeku, na ktoré váš syn alebo dcéra zabudli. Slovíčko „ďakujem“ od nich nežiadajte nasilu, ale môžete sa v zastúpení dieťaťa poďakovať a ukázať, že aspoň vy sa tešíte z láskavosti známych.
Zlepšime si život: Miska VĎAČNOSTI
Chyby pri výchove k vďačnosti
Odborníci nás pred takýmito spôsobmi varujú. Oveľa účinnejšie ako nútiť deti vyslovovať tieto ďakovné frázy je príklad rodičov. Lebo vynútené „ďakujem“ má s úprimnou vďačnosťou asi toľko spoločného ako pes so znášaním vajec. Navonok síce prebehne zdvorilostný rituál, často však na úkor detí. Tie sú potom prinútené:
- poďakovať sa za veci, ktoré ani nechcú
- sú vytrhnuté zo svojho ďakovného pohľadu, lebo očakávané slovíčko neprišlo dostatočne rýchlo
- sú vytrhnuté zo svojej radosti, lebo musia pôsobiť zdvorilo
- sú vystavené napomínaniam
- často sú donútené povedať „ďakujem“ vydieraním „ak nepoďakuješ, nič nedostaneš“
Aj toto je prejav vďaky
- žiariaci pohľad
- krátke pohladenie
- spontánne objatie
- spontánne výskanie
- ďakovné slovíčko, ktoré často príde až po dlhšom čase, ale samo od seba
Deti majú množstvo spôsobov, ktorými vyjadrujú vďačnosť a my dospelí by sme sa mali naučiť vnímať ich a prijímať. Vidieť a cítiť radosť detí, to by nám dospelým malo na začiatok stačiť.