3 dôvody, prečo tresty nie sú dobrým riešením

Michaela Klamová | 6. február 2022
Tresty nie

Skôr či neskôr sa k tomu dopracuje každý rodič. Keď zdanlivo zlyháva rozumná komunikácia, prichádzajú na scénu tresty.

Aj keď sa možno v danej situácii javia ako dobré riešenie, narobia viac škody ako úžitku.

Prečo TRESTY nefungujú 

  • 1. Ak dieťa neposlúcha, chce tým iba upozorniť na seba a na problém, ktorý má.

Cíti sa frustrované a trest za jeho nevhodné správanie túto frustráciu iba prehĺbi a jeho nevhodné správanie sa tak bude opakovať a zhoršovať. Skúste sa preto sústrediť na problém, ktorý trápi vaše dieťa a v prvom rade ho vyriešiť.

  • 2. U malých detí je pre rodičov náročné rozoznať, kedy ide o neposlušnosť a kedy je nevhodné správanie dieťaťa iba prejavom nedostatočného vývinu.

Hádzanie vecí na zem, jedovanie sa, odmietanie ísť spať či zdanlivo nezmyselné protestovanie proti čomukoľvek sú síce nepríjemné, no v istom veku je dôležitou súčasťou vývoja. Deti si potrebujú otestovať reakcie i hranice a tresty by mohli mať na ich vývoj negatívny dopad.

  • 3. Tresty deti neučia, čo by mali robiť a čo nie.

Ak postavíte dieťa do kúta, lebo udrelo súrodenca, nemusí to nutne znamenať to, že chápe, že biť niekoho nie je správne. Stáť v kúte mu nepomôže naučiť sa ovládať svoje emócie, ktoré spôsobili, že udrelo svojho súrodenca. Ak napríklad potrestáte dieťa za zlé známky, dávate mu najavo, že nie ste spokojní s jeho výsledkami, no neučí ho to, ako pristupovať k učivu. 

Ak chceme vidieť zmenu v správaní, musíme deti učiť, ako k tejto zmene dospieť, nie trestať ich za správanie, ktoré my považujeme za zlé.
Zdroj: www.creativechild.com

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: