10 tipov, ako dostanete deti do postele VČAS

Mgr. Jarmila Hároššová | 1. jún 2021
do postele včas

Všetci potrebujeme kvalitný spánok – každú noc. Vieme, že vďaka tomu budeme lepšie fungovať vo všetkých oblastiach života a rovnako je to aj s našimi deťmi. Vytvorenie zdravých spánkových návykov je kľúčové pre zdravý vývoj detí a má výrazne pozitívny dopad na pokoj a pohodu rodiny.

Pamätáte si, dokedy ste mohli bývať v detstve vonku? Ako školáci sme si cez týždeň obvykle pozreli večerníček a potom šup do postele. Dnes je to trochu inak. 

Spať po večerníčku? Nonsens!

Zahnať do postele školopovinné deti po večerníčku je nepredstaviteľné. S prihliadnutím na to, že mnohé z nich sa v tomto čase ešte len vracajú domov z krúžkov a čakajú ich domáce úlohy,  je to, navyše, aj nemožné.

Dnešné deti chodia spávať po deviatej i neskôr. „So spaním máme problém,“ hovorí mama desaťročného Filipa. „Nezaspí pred desiatou, ale ráno ho neviem zobudiť. Niekedy ho musím v posteli navliekať do trička a zo všetkých síl ťahať spod periny. Vidím, aký je nevyspatý, ale večer sa situácia opakuje. Do desiatej pozerá do plafóna, prevaľuje sa, 5-krát sa ide napiť a potom na WC...“

Podobné je to v mnohých rodinách. Deti prosíkajú: „Mamííí, ja ešte nechcem ísť spať, ešte chvíľku...,“ možno takéto ťažko odolateľné prosby poznáte aj vy. Nakoniec, asi neexistuje dieťa, ktoré by v istom veku nechcelo byť hore najdlhšie, ako sa dá. Avšak, ak mu to dovolíme raz, budú jeho žiadosti o neskoršiu večierku čoraz častejšie a večierka sa bude odsúvať čoraz viac.

Nebolo by na tom možno nič zlé, ale deti, ktoré chodia neskoro spávať, ráno ťažko vstávajú, sú unavené v škole a horšie spolupracujú.

Takže neskoršie večierky a dlhé večerné vysedávanie pred televíziou či za počítačom nemajú za následok len nedostatok spánku, ale odzrkadlia sa nakoniec na ďalšom živote, kvalite práce, správaní, ale aj zdraví detí.

10 tipov, ako dostanete deti do postele VČAS

  • Trvajte najmä počas pracovného týždňa na dodržiavaní režimu. Aj keď deti spočiatku nevedia zaspať, je lepšie, aby ležali v posteli a oddychovali. Postupne si na ukladanie v danú hodinu zvyknú.
  • Nikdy nemeňte hodinu, kedy má ísť dieťa spať. Počas týždňa určite nie a ak chcete dovoliť dieťaťu byť hore cez víkend trošku dlhšie, rozhodne nie dlhšie ako o pol hodinu, maximálne hodinu, oproti pracovnému dňu.
  • Aspoň pol hodinu pred spaním postupne dieťa navigujte k osobnej hygiene a uloženiu sa na spánok, nie až v čase, keď má ísť spať.
  • Zaspávanie sa dá spríjemniť relaxačnou hudbou, mladším deťom čítajte pred spaním rozprávky, pomôcť môže aj spievanie, modlitbička, pokojný spoločný rozhovor a podobne.
  • Rozprávajte deťom o tom, že je dôležité oddychovať a relaxovať. Keď dieťa pochopí, že to robíte pre jeho zdravie, malo by časom prestať odporovať.
  • Večer sú už deti unavené a ťažko sa sústredia. V tomto čase by už mali byť na programe len pokojné aktivity, aby sa pripravilo na spánok.
  • Posteľ by mala byť pred spaním uprataná. Je to jedno zo základných pravidiel, ktoré nám, podľa psychológov, dodávajú lepší spánok.
  • Odstráňte z detskej izby všetky hodiny a hodinky, aby dieťa nemohlo kontrolovať, koľko už nespí, pretože takáto kontrola nadmerne aktivuje vedomie dieťaťa.
  • Eliminujte rušné dni. Ak má vaše dieťa veľa podnetov v škole či v škôlke, doma ho nezaťažujte a nezabávajte tak, aby ste ho celkom vyčerpali. Telo potom býva pomýlené, a to vedie k stavu, kedy extrémna únava nedovoľuje vypnúť myseľ a privodiť spánok.
  • Aspoň hodinu pred zaľahnutím do postele preto nedovoľte deťom elektronické prístroje ako televízor, počítač, tablet alebo mobil. Ich použitie pred spaním totiž predlžuje čas zaspávania, deti sa potom v noci viac budia a mávajú nočné mory.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: