Prečo dieťa nespí? Možno ho budí zo spánku toto

Redakcia | 25. máj 2021
Dieťa v noci nespí

Dôvodov môže byť veľa, sú rôznorodé. Niekedy ide o praktické záležitosti, ktoré vieme ovplyvniť. Veď skúste...

Nevyspaté deti sú podráždené, nervózne, menej odolné proti stresu, trpia zvýšeným krvným tlakom, častejšími bolesťami hlavy a infekciami dýchacích ciest.

S chronickým spánkovým deficitom súvisí aj obezita, lebo unaveným deťom sa nechce hýbať. Keďže rastový hormón sa uvoľňuje do polnoci, ak chodia do postele neskôr ako o desiatej večer, môžu mať nižší vzrast. 

Problémy so spánkom je potrebné sledovať a pokiaľ by trvali dlhšiu dobu alebo by boli veľmi intenzívne, je nutné hľadať príčinu a presne ju určiť. Nápomocný môže byť lekár alebo psychológ.

Tip MAMA a ja 

Niekedy môže dieťa zle spať aj preto, lebo nemá vhodnú veľkosť postele (napríklad je preň už malá a malo by mať už „dospelácku“ veľkosť) alebo nemá vhodný matrac. 

Čo ruší detský spánok?

  • Teplo – pred spaním detskú izbu vyvetrajte, dieťaťu stačí tenšie pyžamo a navrch perina. Keď sa budí spotené, je to zlé.
  • Zima – ideálna teplota je okolo 21 stupňov. Dieťa nemá mať studené ruky a nohy, nočné košele sú pre dievčatá nevhodné, v noci sa im vyhrnú a spia takmer nahé.
  • Svetlo – ak dieťaťu prekáža tma, zažnite mu nočnú lampu. Ideálne by mala byť miestnosť zatemnená závesmi alebo žalúziami, aby do detskej izby neprenikalo svetlo.
  • Pyžamo – voľte pyžamo z čistej bavlny, malo by byť voľné, pohodlné, bez škrtiacich okrajov.
  • Periny – kvalitný spánok detí vyžaduje kvalitné periny, ktoré spĺňajú prísne zdravotné kritériá. Ak hrozí alergia, neriskujte a kúpte antialergický set (vankúš + perina).
  • Rozptyľovanie – o sledovaní televízie a hraní sa na počítači sme už hovorili. Dieťaťu nechajte v posteli len obľúbeného plyšáka, iné hračky ho môžu rozptyľovať.
  • Strava – dieťa by sa nemalo ukladať na spánok hneď po tom, ako dovečeralo. Organizmus, ktorý je zamestnaný trávením jedla, si v noci neodpočinie. Večera 1,5 až 2 hodiny pred spaním je ideálna. Nepodávajte ťažké, vyprážané jedlá, po večeri už nie sú vhodné sladkosti.

„Spací“ kupón pre výmyselníkov

Pre deti, ktoré večer chronicky vymýšľajú, zo spania robia každodenné „divadlo“ a majú 100 výhovoriek, aby mohli ostať ešte chvíľku hore, sa môže hodiť veľmi užitočná pomôcka.

Ide o tzv. spací kupón – kartu alebo iný predmet, ktoré dieťa môže použiť po tom, ako sa už večer uloží do postele alebo keď sa v noci zobudí. Využiť ju môže na niečo krátke, ako napr. rýchle objatie alebo napitie sa. Dieťaťu by ste mali vysvetliť, že kupón môže využiť len jedenkrát za noc a pokiaľ sa použije, odovzdá vám ho. Vy vrátite dieťaťu kupón ďalší večer, aby ho mohlo znova použiť. A čo takto využiť možnosť získať za nevyužitý kupón malý darček? 

Nápadom sa medze nekladú, môžete vymyslieť odmeňovací systém, napríklad ak dieťa v noci nevyužije kupón, dostane nálepku a keď pozbiera určitý počet nálepiek, dostane špeciálny darček.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: