Neboj sa, zlatko: Strašidlá v rozprávkach
foto: istockphoto.com
Každý z nás má film z detstva, ktorý mu spôsobil mnoho bezsenných nocí. Ako možno zistiť, čo bude pre vaše dieťa strašidelné a čo nie?
Aj keď výber rozprávky či filmu prispôsobíte veku dieťaťa, nie je vylúčené, že sa v ňom objaví niečo, vďaka čomu sa nasledujúce noci presťahuje k vám do postele.
Prečítajte si tiež:
Takto (NE)reagujme na pocity našich detí
Ako postupovať v prípade, že sa dieťa bojí toho, čo vidí/videlo?
- Rozprávku nezakazujte, no pozerajte ju znovu a znovu, až sa strašidelné scény obohrajú a zovšednejú. Nazýva sa to expozičná terapia.
- Film pozerajte spolu s dieťaťom a dávajte pozor na svoje reakcie. Ak dieťa vidí, že zostávate pokojný aj pri „strašidelných“ scénach, pozitívne tým ovplyvníte jeho vnímanie.
- Báť sa je zábava, zasmejte sa po tom, čo sa zľaknete strašidelnej scény.
- Prekonať strach pomáha rozhovor s rodičom alebo kamarátom, ktorý film tiež videl. Ak sa kamarátovi film páčil a nemal z neho negatívne pocity, môže tak ovplyvniť názor zľaknutého dieťaťa.
- Uveďte dieťa do obrazu faktami. Deti si nevedia predstaviť, aká je reálna šanca, že veci vo filme sa stanú aj v skutočnosti. Ak uvidia Čeľuste, môžu mať mylnú predstavu, že na každej pláži číha ľudožravý žralok. V skutočnosti je väčšina žralokov bylinožravá a k plážam s turistami doplávajú iba zriedka. Šanca útoku žraloka je približne 1 : 3,7 milióna.
- Vysvetlite deťom, že strach je normálna emócia, ktorú má každý. Dá sa s ňou bojovať a nie je trvalá. Porozprávajte im, z čoho ste mali strach vy a ako ste ho prekonali.
- Smiech je vždy najlepší liek. Bojí sa vaše dieťa strašidla z rozprávky? Vypnite zvuk a dabujte spolu strašidlo smiešnymi zvukmi a výrokmi. Nakreslite ho v komických situáciách alebo o ňom vymyslite vtipy.
- Hlavné je – prekonávať strach spolu s dieťaťom – keď bude cítiť vašu podporu a pochopenie, všetko mu pôjde lepšie!
Prečítajte si tiež: