Čítate tú istú rozprávku dokola? Dobré znamenie!

Redakcia | 29. Dec 2017
Čítate tú istú rozprávku dokola? Dobré znamenie!

Rozprávky sú pre deti veľmi dôležité.

Deti rozprávky potrebujú
Prečítajte si tiež:

Deti rozprávky potrebujú

Prečo sú rozprávky pre deti dôležité?

Pomáhajú im vyrovnať sa s rôznymi situáciami, dokážu sa stotožniť s ich postavami. Každá rozprávka nesie v sebe skrytý význam, ktorý človek môže odhaliť. Odráža nielen rôzne životné situácie, ale ponúka aj riešenie. Je to nástroj na rozvoj fantázie, kreativity a môže liečiť dušu.

Prečo chcú deti stále tú istú rozprávku?

Ak vás vaše dieťa neustále prosí, aby ste mu čítali tú istú rozprávku, je to dobré znamenie, pretože takto viete, že rozprávka alebo nejaký príbeh v ňom zanechal stopy. Aj napriek tomu, že vie, ako sa rozprávka skončí, upevňuje to v ňom silu presvedčenia, že všetko  má dobrý koniec a aj napriek tomu, že sa situácia môže niekedy zdať bezvýchodisková, všetko môže napokon dobre dopadnúť.

Deti, ktoré sa vedia vcítiť do života svojho obľúbeného rozprávkového hrdinu, vedia túto zručnosť lepšie preniesť do reálneho života a bývajú väčšinou empatickejšie. Navyše, pravidelné opakovanie rovnakých slov vhodne dopĺňa slovnú zásobu dieťaťa.

S rozprávkou môžete pracovať, to znamená, že v pravidelných intervaloch ju prerušíte a s dieťaťom môžete diskutovať o tom, čo si pamätá, tiež o tom, ako by si drobec predstavoval, aby príbeh pokračoval.

Čítanie rozprávok môže byť užitočné aj z hľadiska relaxácie pred spaním. Umožňuje deťom zabudnúť na napätie počas dňa. Opätovné stretnutie s obľúbeným príbehom pôsobí na deti upokojujúco. Získavajú pocit istoty, že sa všetko dobre skončí.

Čaro rozprávky
Prečítajte si tiež:

Čaro rozprávky

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: