Narodilo sa nám bábätko a syn sa opäť vrátil k cumlíku

Redakcia | 10. august 2024
Narodilo sa nám bábätko a syn sa opäť vrátil k cumlíku

Keď sa narodí súrodenec, u staršieho dieťaťa sa môže objaviť 'spiatočnícke' správanie, napríklad opätovné používanie cumlíka.

Keď do rodiny pribudne bábätko, staršie dieťa môže reagovať "regresným správaním"

Keď sa narodí nový súrodenec, staršie dieťa môže reagovať spiatočníckym správaním, ako je napríklad aj návrat k používaniu cumlíka alebo iných detských návykov. Toto správanie je často spôsobené pocitom neistoty a potreby získať pozornosť, ktorá teraz nepatrí len jemu.

Podľa odborníkov je to prirodzená reakcia dieťaťa na zmenu v rodinnom dynamike, ktorá mu pomáha zvládať nové emocionálne výzvy. Dôležité je, aby rodičia prejavili trpezlivosť a pochopenie, čím pomôžu staršiemu dieťaťu postupne sa adaptovať na novú situáciu. Venujte staršiemu dieťaťu individuálny čas, aby sa cítilo stále dôležité a milované. Takéto správanie zvyčajne časom odznie, keď dieťa získa istotu vo svojej novej úlohe staršieho súrodenca.

Vaša otázka:

Čoskoro bude mať náš syn 1,5 roka. Približne od 6-7 mesiaca sme cumlík používali len na spánok (nebol dojčený), pri denných činnostiach ho prirodzene nepotreboval a takto nám to ostalo skoro doteraz. Odjakživa bol naučený po spánku cumlík odložiť a nepýtať si ho. Presne po roku sa nám narodila dcérka, pri nej si začal postupne uvedomovať, že dcérka má cumlík aj počas dňa a samozrejme ho jej aj bral. Posledné obdobie si začal cumlík pýtať skoro stále.

Ako to riešiť? 

Syn si opäť pýta cumlík

Na otázku odpovedá Mgr. Marta Lazíková Merešová z Centra emočného zdravia a edukácie.

Odporúčam zamyslieť sa nad dvoma vecami a na základe toho by ste mohli skúsiť nájsť pre Vás vhodné riešenie.

  1. Ako chcete, aby Váš syn používal cumlík?
  2. Čo Váš syn potrebuje, keď si pýta cumlík? (Je to nuda? Únava? Potreba blízkosti, pozornosti? Žiarlivosť na bábätko? Môže to byť všeličo, pokúste sa zistiť, čo to je...)

Keď nechcete, aby cumlík  mal, môžete to nastaviť ako pravidlo. Napr. :"Teraz by si chcel cumlík, ale cumlík máme iba na spanie, môžeš ho večer v postieľke. (Porozumenie potrebe -  nastavenie pravidla -  možnosti uspokojenia potreby). Samozrejme sa stane, že syn bude nespokojný. Za to ale nie je ani zlý, ani neposlušný. Veď nikto z nás nemá rád, keď nedostaneme niečo, čo chceme :) Aj tomuto pocitu môžete vyjadriť porozumenie.

To, čo môže byť mätúce je, keď jeden deň cumlík povolíte a druhý deň nie. Ak nastavíte používanie cumlíka, dodržiavajte toto pravidlo.

Skúste však najprv zistiť, o čo ide Vášmu synovi a čo chcete Vy (aké správanie v súvislosti s používaním cumlíka), možno sa prídete na to, ako poskytnúť synovi nasýtenie potreby, či už s cumlíkom alebo bez neho.

Čo (ne)robiť, ak máte cumlík
Prečítajte si tiež:

Čo (ne)robiť, ak máte cumlík 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: