Náročné dieťa: Koľko hračiek skutočne potrebuje?

Mgr. Jana Caban | 28. december 2021
Náročné dieťa hračky

Keď sa váš drobček narodil, na hračky ste asi nemali ani pomyslenie. Mali ste dosť čo robiť s množstvom plienok a kŕmení, a to pri minime spánku. Ale ako vaše dieťa rastie a začne ho zaujímať viac než len mlieko a uspávanie, hračky sa u vás rýchlo začnú množiť. Zrazu zistíte, že ich potrebujete! Teda nie vy, vaše dieťa.

Koľko hračiek stačí?

Existuje vedecká odpoveď, ktorá vám môže pomôcť rýchlo zastaviť ich prílev skôr, než sa vám to vymkne spod kontroly.

Menej je niekedy viac. Napriek tomu vám môže napadnúť – náročné dieťa bude určite náročné aj na množstvo a kvalitu hračiek! Nenechajte sa zlákať na zradnú cestu zaplavovania svojho potomka hračkami od výmyslu sveta. Náročné dieťa je skutočne náročné aj v tejto oblasti, ale ide skôr o kvalitu. 

Čo SKUTOČNE dieťa potrebuje?

„Deti sa potrebujú hrať, ale na to nie sú potrebné hračky,“ hovorí Deborah MacNamara, klinická poradkyňa vo Vancouveri. „Budú skúmať svoje prostredie a predmety, ktoré sú pre ne zaujímavé – od hrncov a panvíc až po kocky.“ Inými slovami, potrebujú niečo na hranie, ale nemusia to byť hračky. Vo vašom dome je pravdepodobne dostatok predmetov na to, aby sa dieťa zabavilo a zároveň sa aj učilo.

Nie je potrebný žiadny minimálny počet – nedávna štúdia zistila, že keď mali batoľatá vo svojom prostredí menej hračiek, hrali sa s každou dlhšie, čo im umožnilo sa viac sústrediť a hrať kreatívnejšie. Odborníci tvrdia, že rodičia by mali svojim deťom dovoliť, aby mali prístup k hračkám či predmetom, ktoré ich skutočne zaujímajú.

Odpoveď na otázku „koľko?“ je celkom jednoduchá: len toľko, koľko je potrebné na pokrytie dôležitých základov. Dokonca aj 3 až 5 správnych hračiek môže poskytnúť vášmu dieťaťu všetku stimuláciu na rozvoj a učenie sa, ktorú potrebuje. Dôležitá je kvalita – nie v zmysle drahej „značkovej“ hračky, ale v zmysle vlastností či funkcií, ktoré sú pre vývin dôležité.

koľko hračiek stačí

Výrazné farby hračiek

Mnohé detské výrobky sú dostupné v príjemných pastelových farbách, ktoré oslovujú i rodičov, pretože sú jemné, neškodné a nevinné. Ale tieto farby nebudú veľmi zaujímať ani stimulovať vaše dieťa. Naopak, najväčší úžitok a záujem bude mať o hračky, ktoré sú žiarivé. Najmä primárne farby, ako sú jasne červená, žltá a modrá. A nezabudnite – hračkou môže byť čokoľvek – bábätká nemajú predstavu o tom, čo je hračka a čo nie. Pestrofarebná súprava plastového riadu ich zaujme rovnako ako drahá súprava z hračkárstva. Pri náročnom dieťati však buďte opatrní – sledujte jeho reakcie, samo vám dá najavo, kedy sú preň podnety príliš silné a kedy potrebuje prestávku. 

Hračkou môže byť čokoľvek. Bábätká netušia,  čo je hračka a čo nie.

Veľmi dôležité sú hračky s tvárami

Čiastočne je to preto, že deti majú tendenciu uprednostňovať ich – prirodzene inklinujú k predmetom, ktoré zobrazujú ľudskú tvár. Napríklad bábiky, plyšové zvieratá alebo dokonca antropomorfizované predmety ako vláčik Tomáš... Zatiaľ čo táto preferencia je v prvých mesiacoch slabá, štúdie o vývine ukazujú, že deti majú v prvom roku života tendenciu sa viac fixovať na tváre.

Rôzne textúry hračiek

Bábätká sa učia o svete mnohými rôznymi spôsobmi, ale ako každý rodič vie, ich obľúbeným spôsobom je vkladať všetko do úst. Takto skúmajú predmety a začínajú zisťovať vlastnosti rôznych predmetov a materiálov. Preto je veľmi dôležité, aby vaše dieťa malo prístup k rôznym textúram. Nemusí to, samozrejme, znamenať, že  kúpite päťdesiat rôznych hračiek s päťdesiatimi rôznymi textúrami – veľa vecí, ktoré máte doma, zaujme vášho syna či dcéru rovnako dobre ako nákup v hračkárstve. Dôležité je, že dieťa má možnosť vyskúšať množstvo textúr.

Navyše, je veľa hračiek, ktoré sú navrhnuté tak, aby poskytovali veľa rôznych textúr a stimulantov v jednom predmete, takže svojmu potomkovi dáte všetko, čo potrebuje, aby sa normálne a šťastne vyvíjalo, bez toho, aby škatuľa s hračkami pretekala cez okraj. Opäť – skúšajte a pozorujte, dieťa vám dá najavo, ktoré textúry sú mu príjemné a ktoré nie. 

Deti milujú hrkálky

Sú stimulujúce, rozptyľujúce a zábavné.  Ľahko sa uchopujú a pomáhajú tým rozvíjať aj hmat a úchop. Hluk sa deťom páči a naučia sa, ako zatrasením hrkálky (či akejkoľvek bezpečnej nádoby naplnenej ryžou, guľôčkami...) vzniká. Keď pochopia, ako to funguje, budú chcieť hrkálku samy chytiť a potriasť ňou. To pomáha porozumieť príčine a následku a schopnosti používať ruky na uchopenie predmetov. A opäť, vaše dieťa nezaujíma, či je jeho hračka z hračkárstva alebo nie. Dôležité je najmä to, aké funkcie má. 

Pri prerezávaní zúbkov

Jedným z najhorších štádií vývinu – pre rodiča aj dieťa – je prerezávanie zúbkov. Preto je dôležité mať hračky, ktoré vášmu bábu pomôžu prekonať tento bolestivý krok. Keď deťom idú zúbky, chcú hrýzť čokoľvek, aby sa im uľavilo, takže im skúste poskytnúť materiály, ktoré tomu pomôžu, zmiernia ich bolesť a zároveň ich zabavia. Ideálne je, ak sa tieto hračky dajú ľahko umyť, či už v umývačke riadu alebo práčke. Hryzadlom môže byť čokoľvek, od jednoduchých drevených alebo gumených krúžkov, až po plyšové zvieratká.

Hračky na manipuláciu

Pre bábätká je dôležité mať hračky, ktoré ich učia manipulovať s predmetmi a chápať základy fyziky a geometrie. Uplynú roky, kým to pochopia na matematickej úrovni, ale v prvom roku by sa mali naučiť robiť základné veci, ako je napr. skladanie kociek či pohárikov podľa veľkosti. V prvých mesiacoch nebudú mať s takýmito vecami veľký úspech, ale súprava mäkkých stavebných blokov či iných geometrických tvarov je bezpečný spôsob, ako zabaviť vaše dieťa a poskytnúť mu príležitosť rozvíjať tieto zručnosti v priebehu času.

Doprajte dieťaťu  čas...

Vymenovali sme viacero funkcií hračiek, ktoré sú dobré pre vývin vášho milovaného „náročného“ dieťaťa. Mnohé z týchto funkcií sa dajú kombinovať a ich využitie sa dá dosiahnuť len v niekoľkých dobre zvolených hračkách. Preto nie je nutné, aby dieťa malo pre každú funkciu samostatnú hračku...  Pokiaľ ide o to, koľko by ich malo mať, môžete sledovať samotné dieťa, samo vám naznačí, čo práve potrebuje. Pozorujte jeho signály, dáva vám najavo, či potrebuje skôr podnety na stimuláciu alebo, naopak, viac oddychu. Striedajte to...

Doprajte mu jedno i druhé v tej správnej miere. Čas na hru i čas na oddych. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: