AKO bezbolestne dieťa ODSTAVIŤ?

AKO bezbolestne dieťa ODSTAVIŤ?
7.9.2017 v kategórii Batoľa, autor redakcia, foto: istockphoto.com

Ako odstaviť dieťa od dojčenia bez toho, aby ste sebe či jemu spôsobili traumu? Na túto večne diskutovanú tému sme sa za vás opýtali odborníčky.


Vaša otázka:

Dojčím už rok a potrebovala by som zo zdravotných dôvodov prestať. Keď som menej dojčila, dostala som zápal z nahromadenia mlieka. Dcérka nevie doteraz inak zaspať ako pri dojčení, pije i počas dňa, budí sa na dojčenie v noci. Pritom počas dňa sa naje aj iných jedál, má 13 kg. Od dojčenia je akoby až závislá. Už som sa  aj objednala na zastavenie laktácie u gynekologičky, ale stále váham, lebo sa bojím, či jej to neublíži. Ako to vidíte vy?

 Odpovedá MUDr. Katarína Vicianová, I. detská klinika DFNsP a LFUK.

odstaviť dieťa
Vaše materinské rozpoloženie svedčí o tom, že svoju dcérku naozaj ľúbite a ste ochotná obetovať kvôli nej i svoje zdravie.

Na začiatku, ihneď po pôrode, ste určite zažili nejednu ťažkú chvíľku pri rozbehnutí dojčenia. Teraz, hoci má dcérka už rok, si pripomínate ten najvzácnejší okamih po pôrode, keď ste si ju po prvý raz priložili k prsníku.

Bonding – magické hodiny po pôrode

Po zavedení príkrmov sa vám bez problémov podarilo prejsť na rodinné stravovanie. Dcérka je zdravá, dobre papá a priberá.

Vaša situácia sa zmenila. Predovšetkým si uvedomte, že odstavenie z vašich zdravotných dôvodov je bezpodmienečne nevyhnutné. Veď vaša dcérka vás potrebuje zdravú.

Deti sú veľmi vynaliezavé, keď chcú niečo dosiahnuť. To vidno i u tých detí, ktoré sa usalašia  mamičke pod tričkom a hlavne v lete to majú ľahšie pri takejto „samoobsluhe“.

Odstavenie od materského mliečka je prirodzené

Viem, že je vám ľúto, že musíte dcérku odstaviť, že máte s tým určité psychické problémy.  

Verte, že to zvládnete a dcérke to určite neublíži. Váš vzájomný špecifický, osobitý partnerský vzťah a pevná citová väzba sú vybudované, takže odstavenie ich už nenaštrbí. Veď všetky deti sa skôr či neskôr odstavia.

Neprehliadnite: 7 skutočných rád mamičiek: Ako „bezbolestne“ odstaviť bábo a prestať s dojčením?

Prirodzené odstavovanie  sa začína po ukončení 6. mesiaca u plne dojčených detí podávaním  prvého príkrmu. Odstavovanie je vlastne učenie dieťaťa prijať inú stravu ako materské mlieko. A to už máte úspešne za sebou.

Odstavovanie v určitých situáciách – to nastalo práve teraz u vás, má svoje odporúčania podľa individuálnej príčiny či situácie. Život prináša i takéto neočakávané náhle situácie, vyžadujúce dočasné alebo trvalé odstavenie dieťaťa.

Trvalé náhle odstavenie je vždy v krízových situáciách rovnako bolestivé pre matku i dieťa – takú nevšednú biologickú jednotku.  Tu vám neostáva nič iné, iba nahradiť dojčenie umelým mliekom a sledovať hmotnostný prírastok.

U ročného dieťatka, ktoré dobre papá všetko ostatné, nehrozí však hmotnostný úbytok ako u dojčiat. Je veľa detí, ktoré pri odstavení v 1. roku odmietajú iné mlieko. Aby sa  dieťatko vzdalo prsníka, treba mu  ponúknuť rovnako príťažlivú náhradu, a to umelé mlieko s rôznou príchuťou z pohárika alebo z cumlíka z fľašky.

ako dieťa odstaviť

Čím nahradiť materské mlieko?

Odmietanie iného mlieka nie je však problém, lebo vieme, že medzi 1. a 2. rokom života  by malo dieťatko vypiť asi 500 ml mlieka (alebo mliečnych výrobkov). Pritom 100 ml mlieka zodpovedá 1 plátku syra (15 g), alebo 30 g mäkkého syra (tvaroh, žervé). 100 g jogurtu  zodpovedá približne 150 ml mlieka.

Môže vás zaujímať: Keď musí bábätko piť mlieko z fľaše


Nakoľko vaša dcérka papá dobre, nebude problém s výživou s mliečnymi alebo kyslomliečnymi výrobkami. Uvaríte mliečne polievky, či omáčky.
   
A ako to uskutočniť? Síce ste si vypočuli a prečítali veľa rád, no žiadna sa vám nepozdáva. Skúste vydržať iba niekoľko dní a uvidíte úspech.

Tipy, ako odučiť dieťa "cicať"

1. Vynechávať treba každé 2 – 3 dni jedno až dve dojčenia, aby tvorba mlieka klesala postupne. Dieťatku treba miesto dojčenia ponúkať dostatok zaujímavých potravín, ktoré sú určené pre daný vek. Ráno vstaňte skôr a pripravte niečo zaujímavé na raňajky. Miesto dojčenia to nemusí byť vždy mlieko, ale jogurt s ovocím, ovocný šalát.

2. Nechajte jesť dieťatko samé. Kŕmte ho na obľúbenom mieste – balkón, záhrada. Nie pri televízore.
Treba sa snažiť zmeniť i niektoré denné návyky: napr. na poobedňajší spánok uložte dcérku do inej miestnosti, čítajte je rozprávku (podľa veku), ale nelíhajte si k nej.

3. Odveďte  jej pozornosť od dojčenia novou hračkou, či knižkou.

4. Neponúkajte jej prsník, nedojčite ju, no radikálne neodmietajte jej požiadavku prvé dni odstavovania.

Ak je doma ocko, nech ráno odvedie dcérku do kuchyne on a spolu sa naraňajkujú. Ak však dieťa požiada o dojčenie, už  ťažšie odvediete jeho pozornosť. To musí byť predtým. Skúste ju ešte presvedčiť.

5. Pokiaľ dieťa kričí, je to dôkaz príliš  rýchleho odstavovania, no i to treba v záujme zdravia mamičky vydržať.

6. Niekedy môže pri odstavovaní okrem ocka pomôcť i niekto iný, kto môže byť s vami v noci. Ak ku dieťatku vstane niekto iný a ponúkne mu náhradu (čaj či vodu), dieťa zaregistruje vašu neprítomnosť, prestane obvykle dojčenie v noci vyžadovať.

Na zvládnutie citových problémov treba zdvojnásobiť denné maznanie sa, stály kontakt. Síce dieťatko dostane postupne prsník vo väčších časových intervaloch, ale nesmie mať pocit  neistoty. Nesmie sa báť, že matku stráca. Ale pozor! Treba sa vyhnúť  situáciám, ktoré dieťaťu pripomínajú dojčenie, napr. polohy v náručí.

Čo sa deje s prsiami pri odstavovaní?

Pri odstavovaní postupne klesá i tvorba mlieka. Nie je to však zo dňa na deň. Mamička sa má stravovať rovnako ako počas dojčenia, nanajvýš môže mierne znížiť prísun tekutín. Nesmie však mlieko odstriekavať, čím by sa tvorba stimulovala.

Prečítajte si aj: Aké budú moje prsia po ukončení dojčenia?

Pokiaľ pri odstavovaní vznikne pretlak v prsiach, odporúčame studený alebo ľadový obklad. Iba pri neznesiteľnom pretlaku treba trošku mlieka odstriekať, prípadne užiť paracetamol.Tvorbu mlieka možno mierne utlmiť i stiahnutím prsníkov plienkou.

Nočný plač, nočné dojčenie – nejde síce o typický problém s odstavovaním, ale patrí tiež k častým rodinným problémom. Mnohé deti  sa v noci budia, vynucujú si dojčenie, upokoja sa iba v matkinom náručí, či v rodičovskej posteli.

Ide o zdravé, bystré, inteligentné deti, ktoré sú citovo naviazané na matku. Cez deň majú dostatok lásky a mamičkinej pozornosti. V noci reagujú tak, že sa potrebujú uistiť o jej blízkosti. Preto si vynucujú prsník.


ako dieťa odstaviť

Keď si dieťa vynucuje prsník:

  • Možno dieťaťu vyhovieť, poláskať ho a radšej si ho vziať do postele k sebe, ako celú noc „skákať“ k nemu. To však neodporúčam vám, ale tým mamičkám, ktoré pokračujú v dojčení.

  • Treba nájsť určitú rovnováhu, aby si dieťa v procese seba presadzovania uvedomilo hranice vlastných možností. Niekedy stačí, viď vyššie, ak k nemu vstane opakovane otecko a mamička sa vyspí vo vedľajšej izbe. Dieťa zistí, že nič nezmohlo. Toto odporúčam vám.

  • Cez deň treba brať dieťa do spoločnosti kamarátov rovnakého veku, napr. v mama centrách. Aby nebolo iba stále s matkou.

  • Mamička musí sama  nabrať odvahu a zvykať dieťa na ostatných príbuzných. Nechať ho krátkodobo (medzi kŕmením) aj v opatere iných ľudí.

Na záver chcem zdôrazniť, že pri odstavovaní nesmieme zabúdať na psychický stav matky, ktorá za danú situáciu nenesie vinu. Treba zvládnuť jej pocity zo zlyhania, sebaobviňovanie, prípadne depresiu. Iba plná náruč lásky ocka, najbližšej rodiny a pomoc príbuzných pomôže matke i dieťaťu prejsť toto obdobie čo najľahšie i najkratšie.

Držím vám palce.

Niekoľko faktov o nočnom dojčení
Je správne neprerušiť dojčenie počas mamičkinej choroby?

ako dieťa odstaviť