Prvé chvíle po narodení bábätka: ako rozbehnúť dojčenie?

Redakcia | 5. Feb 2017
Prvé chvíle po narodení bábätka: ako rozbehnúť dojčenie?

Pre úspešné naštartovanie dojčenia sa o túto problematiku zaujímajte ešte pred samotným narodením bábätka.

Pripravujte sa na dojčenie ešte pred pôrodom

Je dôležité ešte pred pôrodom zistiť, či pôrodnica, kde ste sa rozhodli priviesť svoje dieťatko na svet, umožňuje, aby:

  • dieťatko priložili na bruško hneď po narodení (je to dôležité s ohľadom na jeho imunitu, kolonizuje sa vašimi baktériami),
  • nechali bábätko počas prvých dvoch hodín s vami v pôrodnej sále, aby ste mohli v pokoji skúšať prisávanie na prsník (je to nesmierne dôležité s ohľadom na rýchlejšie zavinovanie maternice, zmenšujú sa krvné straty a zabezpečuje sa rýchlejší rozvoj laktácie.

Deťom neklesá glykemický profil, pokiaľ majú šancu sať počas prvej ½ až 1 ½ hodiny po pôrode, sú aktívnejšie a ich celková popôrodná adaptácia je lepšia).

  • pokiaľ by ste rodili cisárskym rezom, tiež je možné, aby vám dieťa priložili na prsník už na pôrodnej sále – miera prestupu anestetík do materského mlieka nie je nebezpečná.
  • pokiaľ sa budete cítiť dobre a nebudete veľmi vyčerpaná, majte dieťatko čím skôr pri sebe na izbe, aby ste ho mohli dojčiť podľa potreby.
  • v prípade, ak by vaše bábätko muselo byť z akýchkoľvek dôvodov pozorované na inom oddelení, začnite odsávať mlieko asi 6 hodín po pôrode, a to 15 – 20 minút každý prsník, približne v trojhodinových intervaloch – aj v noci.

 Týmto stimulujete tvorbu mlieka a zároveň máte vlastné mliečko na prípadné dokŕmenie dieťaťa. Prvého mliečka – kolostra – je v tomto čase málo, takže sa nezľaknite, ak sa vám v takejto situácii podarí odsať len 5 – 10 ml. Je to normálne a je to všetko, čo v tomto čase vaše dieťa potrebuje. Ak by bolo treba dieťa dokrmovať, treba to urobiť iným spôsobom, než fľašou! (striekačka, cievka, finger feeder...)

Prečítajte si: Bonding – magické hodiny po pôrode

Poloha pri dojčení

Uvedomte si, že pri jednom dojčení môžete stráviť  20 alebo aj 40 minút. Nie všetky deti sa nadojčia za krátky čas – sú aj v tomto veľmi individuálne. Môžete od prírody dostať „savca“, ktorý bude papať veľmi rýchlo, hltavo a celé dojčenie bude kratšie.

Alebo budete obdarená „distingvovaným debužérom“, ktorý bude potrebovať viac času, bude papať pomalšie, s prestávkami, bude viac oddychovať. Bolo by chybou obmedzovať dieťa v tom, ako dlho môže ostať na prsníku. Treba mať istotu, že sa na prsníku dojčí a pokiaľ pije, treba ho nechať, hoci dojčenie bude trvať dlhšie.

Preto by ste mali pri dojčení mať pohodlnú polohu – mali by ste mať vypodložené všetko, čo môžete – nohy, kríže, opretý chrbát, podloženú ruku, na ktorej držíte bábätko. Ak máte bolestivé popôrodné poranenie, možno sa vám uľaví sedením na nafúknutom plávacom kolese.

Prečítajte si: Technika dojčenia

Na začiatku vyskúšajte viacero polôh, kým zistíte, ktorá bude vám a aj bábätku najviac vyhovovať. Môžete vyskúšať: 

  • klasickú polohu posediačky – dieťa máte na predlaktí tej ruky, na ktorom prsníku dojčíte – ak z pravého prsníka, tak dieťa držíte na pravej ruke, druhou rukou podopierate prsník
  • polohu v ľahu – je potrebné ľahnúť si na bok, zadok mierne vystrčiť dozadu a nohy pokrčiť. Poriadne vypodložiť hlavu, aby ste ju mali len voľne opretú a nemali potrebu stále ju zdvíhať. Dieťa si k sebe treba tiež položiť nabok a privinúť spodnou rukou.
  • bočné futbalové držanie – dieťa držíte pri svojom boku, nožičkami vás akoby objíma okolo pása. Dobrou pomôckou pri tejto polohe je dojčiaci vankúš.
  • tzv. asymetrickú polohu, pri ktorej sa prisatie dieťaťa javí ako najefektívnejšie. Dieťatko držíme na predlaktí opačnej ruky, než je prsník a prikladáme ho mierne zošikma. Dlaň máme pod líčkom dieťaťa a palec pri ušku.

Keď dieťa otvorí ústa, prikladáme ho na prsník tak, že jeho hlavičku mierne zakloníme – mierne mu zatlačíme na ramienka. Dieťa uchopí väčšiu časť dvorca zospodu, brada sa dotýka prsníka, noštek nie. Pri takejto polohe bradavka smeruje šikmo hore na podnebie. Brada je prvá, ktorá sa pri priložení dotkne prsníka a počas celého dojčenia sa ho naďalej dotýka. Tým prsník jemne pomocou sacích pohybov masíruje a mlieko ľahšie tečie

Najlepšie je dieťa dojčiť bez perinky a napomáha tiež kontakt koža na kožu – deti sa na nahej maminej pokožke dokážu upokojiť, aj keď sú hladné. Takže dieťa najprv upokojíme a potom prikladáme na prsník. Nezabúdajte, že dieťa ide ku prsníku, nie prsník za dieťaťom!

Kedy dieťa na prsníku pije?

Je dôležité, aby dieťatko pri prisávaní uchopilo nielen bradavku, ale aj čo najväčšiu časť dvorca. Na to potrebujeme docieliť, aby ústa otvorilo dokorán a vyplazilo jazyk. Ten potom vlnovitým pohybom posunie bradavku ešte hlbšie do úst.

Sťahmi svalov tváre, pohybom jazyka a sánky nadol sa vytvára podtlak, ktorý dopravuje mliečko zo sínusov prsníka (spod dvorca) cez bradavku do ústnej dutiny. Po naplnení úst mliekom môžeme pozorovať tzv. pauzu v brade, kedy dochádza k prehĺtaciemu reflexu.

Ak bábätko iba saje naprázdno, pohyby brady sú plytké, jemné, rýchle, bez „pauzy”. Novorodenec pritom zaspáva, staršie bábätko sa na prsníku môže mrviť, hnevať, opakovane prisávať a púšťať. 

Na to, aby sa dieťa dostatočne napilo, môže pomôcť stláčanie prsníka. Jeho úlohou je zabezpečiť dieťaťu tok mlieka, keď už iba saje, bez toho, aby pilo. Ak dieťa už len dudluje, stlačte prsník na zväčšenie vnútorného tlaku v celom prsníku. Neprechádzajte prstami po prsníku, smerom k dieťaťu, len stlačte a držte. 

Prečítajte si: Ako sa dojčí po cisárskom reze?

Upozorníme ešte na uchopenie prsníka. Treba ho uchopiť v tzv. „C“ – teda tak, že palec bude vysoko nad dvorcom a ukazovák s ostatnými prstami „podoberá“ prsník zospodu, je až na rebrách. Niekedy si mamičky zapamätajú len to „C“ a uchopia prsník tak, že síce majú prsty v tvare písmena C, ale ukazovák prechádza cez dvorec alebo tesne pod ním. Toto môže dieťaťu zabraňovať v tom, aby sa správne prisalo. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: