3 spôsoby, ako motivovať hanblivé deti k pozdravu

Redakcia | 26. júl 2022
Hanblivé dieťa

Je vaše dieťa trochu hanblivé? Tu je niekoľko jednoduchých spôsobov, ako im pomôcť, aby sa nehanbili pozdraviť a byť viac spoločenskými.

Mnohé deti sú hanblivé, keď majú pozdraviť, alebo rozprávať sa s niekým, koho nepoznajú. Tu sú tri tipy, ako im s tým môžete pomôcť. 

Vyskúšajte niekoľko situácií 

Zahrajte si rôzne pozdravy "na nečisto". Ukážte dieťaťu, ako nadviazať očný kontakt, a potom ho požiadajte, aby vás oslovilo, napríklad: „Dobrý deň, volám sa...“ Môžete si skúsiť podať ruku, alebo, keďže žijeme v časoch pandémie - alternatívou je priateľský úsmev. Pokojne si zahrajte rôzne situácie, že ste na mieste predavačky v obchode, dieťa ide okolo susedy za plotom, alebo vstupuje do triedy. 

Hráme sa, že som...

Zoraďte plyšové zvieratká, alebo obľúbené hračky a nacvičte si, ako sa im pri hre predstavíte.

"Môžeš povedať: Ahoj, ja som Zuzka!" hlúpym hlasom? Dokážeš sa predstaviť  ako SpongeBob alebo Peppa Pig?" Čím zábavnejšie to spolu dokážete, tým pokojnejšie bude vaše dieťa, pokiaľ pôjde o skutočný život. 

Pridajte malý krok ku klasickým hrám

Opakovanie mien ľudí pomôže vášmu dieťaťu zapamätať si ich. Pred začatím akejkoľvek hry požiadajte vaše dieťa, aby vás vyzvalo menom k hre: „Monika, chcela by si si zahrať?“ „Áno, Zuzka, počítaj so mnou! " Takto môžete variovať mená kamarátov a vymýšľať si rôzne situácie, ktoré môžu nastať: " Peter, požičiaš mi pravítko?", "Pani Pirožková, ako sa máte?" a podobne. 

Nútiť dieťa pozdraviť, alebo odpovedať na otázky ľudí, ktorých stretnete, nemá veľký význam. Ak tým budete podmieňovať váš pobyt napr. na ihrisku, alebo návštevu obchodu, vytvoríte z toho dieťaťu zbytočný stres. Nacvičte si doma rôzne situácie a nenápadne poukážte príkladom na fakt, že sú to veci, ktoré patria k bežnému životu. Aj v domácej kuchynke, pri hre s plyšákmi, či spoločnom obede.  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: