Skvelé TIPY: TOP 10 hier pre vás a dieťa

Zuzana Kolejáková | 24. Oct 2020
Skvelé TIPY: TOP 10 hier pre vás a dieťa

Často si lámete hlavu nad tým, ako dieťa inšpirovať? Alebo netušíte, ako sa s ním hrať, keďže ešte nechodí, nerozpráva, nedrží ceruzku a nevie to ani ono...

Každé dieťa je iné, niečo v určitom veku vie a niečo nie, každé má svojský humor, vkus a baví ho možno niečo celkom iné ako vás. Dôležité je sa do hry vcítiť, nečakať, že dieťa okamžite naskočí a bude sa hrať samo. Musíte sa zabaviť spolu. A možno sa popritom niečo nové dozviete aj sami o sebe. 

Ponúkame vám 10 tipov na hry doma či vonku pre deti do troch rokov

Možno vás inšpirujú.

Pre deti do 1,5 roka

1. Loptičky a všetko, čo možno vyhadzovať do vzduchu

Malé deti sa rady smejú. Najviac, keď nám niečo spadne a urobíme grimasu, či povieme napríklad ,,ouč“. Skúste si vyhadzovať loptičku a nechytiť ju. Možno vás prekvapí ten výbuch smiechu. Ideálne je vyhadzovať do vzduchu aj iné veci – macka a hrať sa s ním, akože je na trampolíne a robí premety, či ľahká šatka krásne letí, deti ju rady pozorujú – môžete im zakryť aj očká a hrať sa ,,kde je?“ Donekonečna. 

2. Presýpanie, prelievanie

Poháriky, misky a čokoľvek do nich. Ideálne niečo, čo neurobí veľa neporiadku. Misky a poháriky s vodou sú ideálne na leto alebo do vane. Skúste dať dieťa von na trávu a dať mu do pohárikov vodu, nech si prelieva, fŕka. Deti milujú vodu a okolo jedného roka chcú prelievať VŠETKO. Vymedzte im priestor a čas, kedy a kde môžu, a možno nebudú vylievať vtedy, kedy by naozaj nemuseli... To isté platí aj pri kreslení na steny, ak vyhradíte jednu, kde sa to môže, prípadne kúpite kriedy a vonku môžu kresliť dosýta, nebudú mať nutkanie pokresliť stenu v obývačke novou fixkou, ktorú si schovali pod hračky.

3. Bunker

Vytvorte si skrýšu z čohokoľvek, napríklad z plachty na postieľke alebo z penových puzzle. Hoci sa tam vojdete akurát tak hlavami, môžete sa hrať na skrývačku, alebo sa pozerajte na hviezdy. Presuňte kreslá a vytvorte bunker, kam sa môže ukryť bábika aj vaša ratolesť. Dlhšia je príprava ako hra, ale deti baví najmä ten proces. 

4. Urobte si koláž z rodinných fotiek

Hra na poznávanie tvárí a mien. Použite fotky a klipart (perokresbu). Dieťa vyberie, koho fotku dať ku komu, vyberie, ktoré fotky sa mu páčia, alebo ktoré dá do stredu. A potom ich poukladáte jednoducho na klipart a položíte na ne sklo a máte koláž. Môžete ukazovať a dieťa povie, kto to je, alebo naopak, ukáž, kde je mama, tato alebo babka.

Druhá možnosť je  nakresliť obrázky a k nim niečo signifikantné. Napríklad babka má pri nohách mačku. Alebo dedo má okuliare. Starká zase auto. Potom obrázky buď nalepte na stenu, zarámujte, alebo dajte na skriňu, kde ich môžete o týždeň-dva zase vymeniť...

 5. Maľujme si kamene

Na prechádzke si nazbierajte kamienky, dovoľte drobcovi ich vybrať. Radosť má už len z toho, keď môže znášať kamene do maminej tašky. Najlepšie sú ploché, na ktoré sa bude ľahko kresliť fixkami  či voskovkami. Čím abstraktnejšie tým lepšie. Možno vás dieťa prekvapí a pri pokyne: „nakresli slniečko či srdiečko“ naozaj vezme správnu farbičku a ak aj nie, aspoň viete, že má fantáziu. A len tak si čarbať je tiež zábava. Pomaľované kamene môžete rozdeliť – podľa farby, tvaru, vytvárať s nimi zvuky a vyklepkávať známe melódie. 

hry s deťmi

Pre deti do 3 rokov

6. Vytvorme si hudobné nástroje

Nasypte do uzatvárateľného pohára alebo do plastového obalu z čokoládového vajíčka napríklad cestoviny, sušené strukoviny, či ryžu. Vytvoríte si super rumbaguľu. Bubnujte na hrnci, použite dve varešky ako paličky. Pre prijateľnejší zvukový efekt odporúčame kartónovú škatuľu.

Prípadne si nazhromaždite do izby naozaj všetky možné nástroje od píšťalky, cez xylofón po bubon a skúste vytvárať s deťmi melódie. Najprv do pesničky, potom aj sami. Na záver si vždy treba zatlieskať, či zakričať hurá! Verte, že to dokáže aj dvojročný či dvojročná. Nie je to práve komorná hra, pripravte sa na hluk. Ale hluk je cieľ. Čiže neodporúčame v období migrény... 

7. Cvičme, tancujme

Zacvičte si spolu. Asi to nemá úplne rovnaký efekt ako hodina s profesionálnym trénerom, ale určite sa zapotíte a posilníte chrbát. Naučte sa spolu robiť mačací chrbátik, zdvíhať nohy ako bocian, naťahovať sa či zhlboka dýchať.

Správne dýchanie pomáha deťom v rozvoji reči a artikulácie. Taktiež budú ohybnejšie. Skúste aj sviečku či kotúľ, možno to bude len prevalenie, ale najdôležitejšie je sa po každom kúsku postaviť a povedať ako v cirkuse – Tadááá! Alebo Olé!

A ak chcete trošku schudnúť, skúste pesničky s choreografiami (Kolo kolo, Bác bác bum bác, Bábo song, Ide, ide slon, Keď si šťastný, Slon, Ide, ide vláčik a pod.). Deti to milujú a verte, po piatich pesničkách budete unavená ako po bodystylingu a možno sa aj zabavíte. 

8. Čarovná palička kúzli

Nájdite si čarovnú paličku, môže to byť halúzka, ktorú nájdete vonku, a môžete si ju aj pomaľovať či vyzdobiť vlnou, trblietkami či farebným papierom, ale stačí aj obyčajný kúsok dreva, prípadne čarovná palička z karnevalového kostýmu. ,,Čáry máry fuk!“ a vymyslite zvieratko, na ktoré sa premeníte (napr. mačka). Stačí povedať mňau, alebo ukázať, ako mačička chodí, ako ohýba chrbátik a pod. Premieňajte sa s vaším dieťaťom navzájom na zvieratká, veci (auto, lietadlo) či ľudí (mama, oco, babka) – napodobňujte ich chôdzu, reč. 

9. Knižky

Pravidelné čítanie spolu má tisíc výhod. Rozvíja fantáziu, podporuje rozvoj reči, zlepšuje inteligenciu, zlepšuje schopnosť vcítiť sa a pochopiť pocity iných, ale aj svoje, prehlbuje váš vzťah. Nebráňte sa mu, aj keď nemáme vždy náladu a  občas nás hnevá čítať to isté už tisíckrát.

Ale čítajte. Nahlas. Pred spaním. Alebo len tak si vyhraďte chvíľku, no každý deň. Z príbehov potom plynú ďalšie aktivity. Nakreslite obľúbenú postavičku, scénu, zahrajte si rozprávku s bábikami alebo zvieratkami. Staňte sa hlavným hrdinom obľúbenej rozprávky. Alebo postavte z knižiek dráhu pre autíčka či zvieratká, aby aj ony mohli navštíviť váš obľúbený príbeh! 

10. Navarte si vlastnú plastelínu

Deti baví pomáhať a toto naozaj nie je nič komplikované. Potrebujete len vodu, hladkú múku, trochu soli, octu, oleja a potravinárske farbivo. Celý recept nájdete tu: https://montessorikids.sk/osvedcena-domaca-plastelina/

Najlepšie je, že deti vidia, ako plastelína vzniká. Dovoľte im pozerať sa do hrnca a pridávať ingrediencie. Tu naozaj neprekáža, keď ju presolia. A potom môžete vytvárať vlastnú ZOO, alebo postavte ohradu pre vaše hračky a zvieratká. Prípadne môžete z plastelíny vytvoriť obrázok vašej rodiny. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: