Zvýšená teplota a nádcha u bábätka

Dagmar Balúchová | 5. január 2022
Nádcha a horúčka u bábätka

V tomto období nie je nezvyčajné, ak sú aj malé bábätká prechladnuté alebo ich trápi zvýšená teplota. Ako pomôcť dieťatku, aby sa cítilo lepšie? Kedy ísť k lekárovi?

Chrčanie a hygiena nosa

Niekedy môže rodičov vystrašiť zvláštny zvuk, bábätko v noci akoby chrčalo. Ak nemá ďalšie príznaky ako kašeľ, odmietanie jedla ap., môže byť toto chrčanie spôsobené hlienmi, ktoré sa v nošteku objavujú, aby chránili sliznicu pred vplyvmi prostredia. Keďže sa v bytoch kúri, hlieny vyschnú a trvalým prúdom vzduchu sa rozkmitajú a spôsobujú chrčavý zvuk.

V takom prípade treba dieťatku zvlhčiť sliznicu morskou vodu alebo fyziologickým  roztokom a zvlhčiť aj prostredie: nad postieľku prípadne v jej blízkosti dať vlhký froté uterák alebo plachtu. V takom prípade netreba noštek odsávať, pretože sa tak zbytočne dráždi nosová sliznica, no nič sa neodsaje. 

Ak už dieťa soplíky má, použite na odsávanie odsávačku, neodporúčame tú, ktorá sa nastavuje na vysávač. V lekárni a zdravotníckych potrebách dostať odsávačky s podtlakom, ale na odsávanie ústami. Zatekanie hlienov môže viesť ku kašľu alebo až k ochoreniu horných a dolných  dýchacích ciest alebo zápalom stredného ucha. V takom prípade je často potrebné vyhľadať lekára. 

Hneď ako je dieťa toho schopné, je potrebné ho viesť k hygiene nosa a naučiť ho správne fúkať nos, aby sa samo zbavilo nadbytočného hlienu. Pri riedkom soplíku je vhodné noštek čistiť a napomáhať odstráneniu soplíka vhodným preparátom obsahujúcim morskú vodu alebo v prípade hustého väzkého soplíka aj kyselinu hyaluronovú.

Pri opuchu sliznice horných dýchacích ciest, ktorý bráni dieťatku voľnému dýchaniu cez nos, odporúčame aj kvapky alebo sprej do nosa, ktoré opuch zmiernia. Takéto preparáty sú vždy určené pre daný vek dieťatka.  V detskom veku môže byť dôvodom dlhodobo upchatého nošteka aj zväčšená nosová mandľa. Túto diagnózu stanovuje otorinolaryngológ na základe vyšetrenia.

Znižovanie teploty u bábätka

Občas sa stáva, že malé deti mávajú zvýšenú teplotu, no nemusí to signalizovať žiadne ochorenie. Je dôležité, aby sa rodičia riadili celkovým stavom dieťatka, či nevykazuje nejaké zmeny v zmysle ochorenia (nechutenstvo, odmietanie pitia, nevládze piť, púšťa prsník alebo fľašu, má málo mokrých plienok, kašle, nehrá sa, nereaguje primerane, je nezvyčajne plačlivé, nepokojné alebo spavé, tiché, menej sa hýbe, menej džavoce, menej sa usmieva...). 

Vždy  je potrebné dieťatku správne odmerať teplotu. Ak meriame dotykovým teplomerom,  nemusí byť meranie presné. U detí do 1 roka meriame teplotu v konečníku, v takom prípade treba od nameranej teploty odčítať 0,5 až 0,7 °C. 

Ak nameriame zvýšenú teplotu alebo horúčku je potrebné:

  • u detí mladších ako 3 mesiace, treba vždy čo najskôr vyhľadať lekára;
  • u starších detí, ak je nameraná teplota do 38 °C, nie je nutné podávať lieky, dieťa uložíme a podávame mu tekutiny, nenútime ho do jedla. 

Dojčené dieťa dojčíme, je dôležité, aby neustále prijímalo tekutiny. Starším deťom podávame vodu alebo čaj izbovej teploty.

Ak je teplota vyššia ako 38 °C (u dieťaťa, ktorému sme merali teplotu v konečníku po odrátaní 0,5 až 0,7 °C), podávame liek s účinnou látkou ibuprofen alebo paracetamol. Paracetamol 15 mg na 1 kg hmotnosti, dávku môžeme zopakovať o 6 hodín. Ibuprofen 7 mg na 1 kg hmotnosti, dávku možno tiež zopakovať o 6 hodín.  Pre malé deti je vhodnejší sirup či čapík, staršie zvládnu aj tabletku. Čapík podávame deťom, ktoré po podaní sirupu zvracali. 

Ak sme začali paracetamolom, pokračujeme po 6 hodinách paracetamolom, ak teplota stúpla skôr, podávame ibuprofen. Ak sme začali ibuprofenom, pokračujeme po šiestich hodinách, ak je teplota znova nad 38 °C, ibuprofenom. Aj v tomto prípade platí, že ak je teplota viac ako 38 °C skôr ako o šesť hodín po podaní ibuprofenu, podávame paracetamol.

Nie je vhodné pri jednej liečbe preparáty striedať, ak to nevyžaduje predčasné zvýšenie teploty. Je veľmi dôležité dodržať dávkovanie podľa hmotnosti dieťatka, nie podľa veku.

Vždy podávame liek s účinnou zložkou a určitým množstvom účinnej látky v danom objeme. Pozor, liek s účinnou zložkou ibuprofen je vhodný pre deti  až po ukončenom 3. mesiaci. Oproti paracetamolu má ibuprofen aj protizápalový účinok.

znižovanie horúčky u bábätka

Je veľmi dôležité dodržiavať dávkovanie liekov podľa hmotnosti dieťatka, nie podľa jeho veku.

Zábaly

Netreba sa ich obávať, účinne pomôžu pri znižovaní telesnej teploty. Je však dôležité vedieť, že ich aplikujeme pri teplote nad 39 °C. Ako na to?

Dieťatko zabalíme do chladnej plienky v oblasti hrudníka alebo aj celé telo. Môžeme tiež telo potierať plienkou namočenou asi v 25 °C teplej vode. Pri aplikácii zábalu deti spočiatku plačú, no o chvíľu sa im uľaví a často zaspia. Sprchovať alebo kúpať dieťa, ktoré má vysokú teplotu, môže byť nebezpečné, pretože rodič nemusí správne zvoliť teplotu vody ani rýchlosť ochladzovania. Zábal alebo ochladzovanie potieraním telíčka chladnou plienkou je v tomto smere lepším riešením.

Vitamín C a deti

Rodičov často zaujíma, či majú dieťaťu podávať vitamín C. Pohyb na čerstvom vzduchu, ale i vitamín C podporujú imunitný systém. Tento vitamín, ako aj mnohé ďalšie, sú súčasťou stravy, ovocia, zeleniny, takže ak má dieťa správnu výživu, nie je choré, doplňovanie vitamínu C formou preparátov nie je potrebné. Bežne udávaná profylaktická dávka je 50 – 100 mg za 24 hodín. U dojčiat je to len 20 mg. Samozrejme, je nutné sa vyhýbať priestorom, kde je zvýšená koncentrácia ľudí, kde sa fajčí a nedostatočne vetrá. 

V súčasnej pandemickej situácii vždy pred tým, než vyhľadáte lekára, kontaktujte ho najprv telefonicky. Dbajte aj na zvýšenú hygienu, nosenie rúšok a časté vetranie.

Tento článok vznikol v spolupráci so Slovenskou spoločnosťou primárnej pediatrickej starostlivosti.

nádcha u bábätka

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: