Význam podnetného prostredia pre rozvoj detí: Prečo je láskyplná a konzistentná starostlivosť kľúčová od útleho veku
Myseľ dieťatka dokáže fungovať geniálne, ak má na to vytvorené podmienky. Najmä v prvom roku života je dôležité, aby získalo dôveru v seba a svoje schopnosti.
Podnetné prostredie od útleho veku
Výskumy dokazujú, že deti, ktoré vyrastajú v tzv. „podnetnom prostredí“ od útleho veku, dokážu rozvíjať viac mozgových neurologických spojení dôležitých pre učenie než iné deti.
A teraz sa určite pýtate – a čo je to vlastne to „podnetné prostredie“? Nie je to nič komplikované, nič nákladné, ale vyžaduje si to vašu pozornosť a váš čas. Je to vlastne to, čo veľa dobrých rodičov robí inštinktívne a z lásky, netušiac, že práve budujú výborný základ pre ďalší rozvoj inteligencie dieťaťa.
Stálosť prostredia je nevyhnutná
Učenie má svoje podmienky a svoje zásady. Jedna z nich je, že situácie sa musia opakovať a vo veciach má byť poriadok, určitý systém a pravidelnosť. To znamená, že určité podmienky musia zachovávať i ľudia starajúci sa o dieťa.
Už malé dieťa pomerne bezpečne rozozná „svojich“ ľudí, najprv podľa vône, neskôr zrakom. Preto je dôležité, aby sa títo ľudia príliš nestriedali a nemenili. Malé dieťa vôbec netúži ani po cestovaní, má rado rovnaké vonkajšie prostredie.
Cíti sa bezpečne a spokojne, keď sa ráno zobudí v tej istej postieľke a tá istá osoba si ho nežne privinie k sebe a prihovorí sa mu. Položí ho do veľkej postele a takto dostane piť mliečko, bezpečne medzi otcom a mamou. Ak aj nemôžete zostať dlho s dieťaťom doma, obdobie minimálne do polroka je z tohto hľadiska mimoriadne dôležité a materská osoba jednoznačne nezastupiteľná.
Odpovedajte na potreby dieťaťa
Od prvého dňa narodenia dieťaťa je veľmi dôležité, aby dostalo citlivú, zodpovednú a láskyplnú starostlivosť, aby rodič dokázal interaktívne reagovať a patrične odpovedať na jeho podnety. Alebo jednoducho povedané, keď dieťa plače, aby okamžite reagoval – je hladné, smädné, unavené, má mokrú plienku? Alebo chce „iba“ popestovať? Nebojte sa popestovať malé dieťa, kedykoľvek o to zažiada.
Rady „odborníkov“, že dieťa treba nechať vyplakať, že ho takto zbytočne rozmaznáte, sú už dávnou minulosťou.
Dnes psychológovia tvrdia, že dieťa do šiestich mesiacov nemôžete ani častým pestovaním, ani ničím iným, čím mu prejavujete svoju rodičovskú lásku, rozmaznať. Po šiestich mesiacoch veku dieťaťa môžete začať veľmi postupne s učením, aby vedelo chvíľku na vašu pozornosť počkať, samozrejme, primerane veku a chápaniu dieťaťa.
Včasná interakcia dieťaťa a rodičov je veľmi cenným výchovným prostriedkom. Začína tu prebiehať výmena podnetov medzi dieťaťom a rodičmi, výmena akcie a reakcie, základy vzájomného porozumenia a spolužitia.
Pediatrička odporúča: Materské mlieko = živý zázrak
Venujte dieťaťu pozornosť a čas
Výskumy jednoznačne poukazujú, že len v bdelom stave sa môžu rozvíjať schopnosti sociálnej komunikácie a učenie. S postupným vývojom bdelosti sa schopnosti dieťaťa rýchlo obohacujú, zvyšuje sa fyzická pohyblivosť, pribúdajú hlasové prejavy.
Často sa stretávame s prístupom mladých mamičiek, ktoré sú nešťastné z toho, že malé dieťa je veľkú časť dňa „hore“ a nespí celý deň ako susedkin Miško. Je nakŕmené, prebalené, tak prečo plače? Často „iba“ preto, že vyžaduje pozornosť rodiča, jednoducho sa nudí. A tým, že prídete na to, ako ho zabaviť a zaujať, urobíte veľmi veľa pre vašu spoločnú citovú väzbu, ako i pre rozvoj jeho inteligencie.
Aktívne dieťa nie je negatívum, naopak, je to plus, samozrejme, pokiaľ je čas spánku pre dieťa dostačujúci. Psychológovia zistili výrazný rozdiel v inteligencii dieťaťa „bdelého“ a dieťaťa „spavého“. Dôrazne však upozorňujeme, že nemá zmysel a naopak je veľmi nesprávne nútiť dieťa k bdelosti a pozornosti, keď chce spať. Nemajte obavy, keď bude častejšie a dlhšie hore a vy si preň nájdete veľa času, rozdiel určite dobehnete
Inšpirujte sa! Nové poznatky z oblasti zdravia, psychológie a starostlivosti o dieťa, ktoré vám môžu vo vašej snahe výrazne pomôcť, nájdete v knihe Od narodenia po 1. rok.